Od četrtka, 7. decembra do petka, 15. decembra so Judje po vsem svetu praznovali hanuko – praznik luči, ki je eden najlepših judovskih praznikov. V ponedeljek, 11. decembra so hanuko s svojimi prijatelji in z gosti praznovali tudi v Liberalni judovski skupnosti v Ljubljani.
Jaslice so simbolična upodobitev rojstva Jezusa Kristusa in dogodkov ob tem, kot so opisani v Svetem pismu. V teku stoletij so prerasle verski okvir, za vernega človeka pa ostale most med svetim in svetnim.
Eden izmed najstarejših primerov občanske znanosti je božično štetje ptic, popis prostoživečih ptic v okolju, ki se je začel leta 1900 v ZDA in poteka še danes. Vsako leto se ga udeležuje več kot 60.000 prostovoljcev. Tudi Slovenci imamo veliko projektov občanske znanosti. Prostovoljci so s posebno napravo opazovali, kako njihove navade, kot so kuhanje, kajenje in zračenje, vplivajo na kakovost zraka v njihovih domovih. Šteli so opraševalce na sončnicah in s posebnimi mikrofoni merili aktivnost čebel samotark v lesenih gnezdilnicah. Občanska znanost deluje tudi v medicini. Različne raziskovalne skupine po svetu zbirajo podatke o endometriozi, kronični vnetni bolezni, in rešitve zanjo iščejo tudi s pomočjo občanskih raziskovalk.
Mladinska folklorna skupina Mengeš vas bo s koreografijo Tomaža Simetingerja popeljala na Koroško in vam voščila »Frižekson«! To je slovenska izpeljanka nemškega pozdrava »Frisch und g'sund«, s katerim so na Koroškem in v drugih severnih delih slovenskega etničnega ozemlja na dan nedolžnih otročičev, 28. decembra, hodili od hiše do hiše in pred novim letom voščili sreče in zdravja. Šego spremlja tudi tepežkanje, pri katerem naj bi življenjska moč in rodnost iz šibe prehajala na ljudi.
Koncert generacij je nastal pod umetniškim vodstvom prof. Tomaža Habeta, ki je za ta koncert prispeval tudi svoje skladbe. Pod vodstvom različnih dirigentov, ki so bili vsi učenci Tomaža Habeta, je Policijski orkester igral v družbi solistov – saksofonista Andreja Omejca in pevca Matjaža Mraka skupaj s skupino Katrinas.
Zborovodja, pianist in profesor zborovskega dirigiranja Jože Fürst je vodil številne priznane slovenske pevske sestave, med drugimi Komorni zbor RTV Slovenija, Akademski pevski zbor Tone Tomšič Univerze v Ljubljani, ter Akademski pevski zbor Maribor in Vokalno skupino Canticum, s katerimi se predstavlja na posnetkih z zborovskih tekmovanj med leti 1978 in 2001. Na njegovo pobudo so nastajala nova zborovska dela slovenskih skladateljev, ki jih je vestno izvajal na koncertnih odrih doma in v tujini.
Za svoje ustvarjalno in pedagoško delo je prejel zlato plaketo Univerze v Mariboru in Župančičevo nagrado mesta Ljubljana ter najvišje zborovsko priznanje, Gallusovo plaketo Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.
V studio Televizije Slovenija smo povabili mlade glasbenike, ki izkazujejo izvirno ustvarjalnost in izjemne uspehe v glasbenem prostoru. Med njimi je študent Akademije za glasbo in uprizoritvene umetnosti v Gradcu, pianist Vid Ibic. Na svoji glasbeni poti je osvojil več kot štiriindvajset najrazličnejših priznanj, kar osemkrat pa je za svoje izvedbe prejel absolutno prvo mesto in dvakrat maksimalno število točk. Za tokratni nastop je pripravil izvedbe stavka iz Sonate št. 30 L. van Beethovna, Etude št. 11 F. Chopina in stavka iz cikla Gaspard de la Nuit M. Ravela.
Ledeni mraz, pomanjkanje hrane in dolge noči. Prezimovanje v naravi je zahtevno in potreben je premišljen načrt. Veverice si ustvarijo skrite zaloge hrane, škorci se za zagotavljanje varnosti povezujejo v velike jate, metulji monarhi pa sledijo neskončnemu poletju in se selijo na jug. Poljudnoznanstvena dokumentarna oddaja razkriva preživetvene strategije živali v zimskih mesecih in znanstveno razlago zanje.
SNOW ANIMALS / Velika Britanija / 2019 / Režija: Simon Baxter
Tempo, oddaja o parašportu, vsak mesec prinaša afirmativne življenjske/športne zgodbe o parašportnikih. S kamero spremljamo domača in mednarodna tekmovanja, v katerih se za najvišja mesta merijo tudi Slovenci. V prispevkih tudi o pomenu športa za invalide. Prav šport je tisti most socializacije, ki (mladim) invalidom izboljšuje kakovost življenja.
Drugi del knjižne in filmske uspešnice Košarkar naj bo nadaljuje duhovito pripoved o Ranti, fantu, ki je tako velik, da bi lahko žirafam kravate zavezoval. Vse izgleda brezhibno, ko Rantino predpočitniško poletno vzdušje precej pretresejo nepredvidene šolske obveznosti, ljubezenske težave in košarkarški zapleti. Ranta bo moral marsikaj narediti in dognati povsem sam in tako bo ponovno zrastel. Samo tokrat ne le v višino. To je film, ki ga zaznamuje otroška radoživost in sproščen humor. Pot mladostne razigranosti prikazuje z naklonjenostjo in razumevanjem težav in napak najstnikov, ki jih imajo pri svojem odraščanju.
Razigranost in humor so odlično upodobili mladi igralci Klemen Kostrevc (Ranta), Matija Brodnik (Smodlak), Gaja Filač (Metka) in Domen Novak (Joško), v odraslih vlogah pa jih imenitno spremljajo Marko Miladinović (Salta), Gojmir Lešnjak Gojc (Tundra), Lado Bizovičar (Tini Trska) ter zaskrbljena starša Ana Maria Mitić in Matjaž Javšnik.
Jaslice nas v mislih popeljejo v otroška leta, so spomin na domačnost božičnega praznovanja ter nas povezujejo s stoletno tradicijo.
Ta je bila različna v cerkvah in po domovih, doma in na tujem, saj so se razvile mnoge šege in navade ter različni tipi jaslic. Film predstavlja italijansko tradicijo jaslic v Grecciu, Rimu in v Neaplju ter številne domače jaslice, ki so tudi pomembni umetniški izdelki. Izvedeli bomo lahko kako je prve jaslice postavil Frančišek Asiški in kako se izdelovanje slavnih neapeljskih jaslic prenaša iz roda v rod ter kakšne jaslice sta izdelala kartuzijanski menih p. Wolfgang ali pa arhitekt Plečnik in kako se je na božič pripravljal umetnostni zgodovinar Emilijan Cevc.
Dežela fjordov, smučarskih inovacij, Vikingov, lososa in ljubiteljev gobarjenja. Težko je izbrati temo, kjer Norveška ne bi bila zanimiva. Mojca se bo podala na skakalnico, spoznala kulturo Samijev in se z lokalnimi gobarji odpravila na lov za kraljem norveškega gozda.
Netopir je najbolj priljubljena opereta Johanna Straussa. Uglasbeno zgodbo o vrsti prevar, preoblek in lažnih identitet družbe, ki zaživi šele, ko se stemni, vse skupaj pa se razreši šele ob zori, boste videli v izvedbi solistov in ansamblov Opere in baleta SNG Ljubljana. Nastopajo: Janez Hočevar - Rifle (Frosch), Milena Morača (Rozalinda), Karel Jerič (Eisenstein), Jurij Reja (Alfred), Dunja Spruk (Adela), Jaka Jeraša (Falke), Ferdinand Radovan (Frank), Jože Kores (Orlovski). Orkester in balet SNG Opera in balet Ljubljana, dirigent Igor Švara, koreograf Ivo Kosi.
Režiser predstave Zvone Šedlbauer, TV-režiser Andrej Stojan.
Pred časom smo na Dobu pri Domžalah pokazali zgledno prenovo podeželske hiše. K nakupu hiše oziroma posestva sta pripadala čudovit podeželski vrt in gospodarsko poslopje zelo radodarnih dimenzij… in ravno v slednjem si je družina uredila enostavno navdušujoč dom.
Stanovanje, zasnovano pred več kot sto leti, skoraj gotovo ne more več ustrezati sodobnim zahtevam in pričakovanjem novega lastnika. Še posebej, če ga za svoj dom ureja mlada arhitekta, ki ima jasne predstave o tem, kaj želi s prenovo doseči.
Tu in tam z našimi Ambienti pokukamo še čez meje naše domovine, ampak le, če so na delu slovenski lastniki oziroma arhitekti. In ravno taka naveza nas v naslednjih minutah pelje v hrvaško Istro. Slovenski lastniki so v obmorskem mestecu skupaj s strokovnjakinjo za konservatorstvo prebudili atmosfero dragocene kulturne dediščine.
Francija ima zaradi svoje zemljepisne lege izjemno biotsko raznovrstnost. Več kot 200 filmskih ustvarjalcev se je odzvalo povabilu Yanna Arthus-Bertranda in posnelo povsem nove posnetke dih jemajočega rastlinskega in živalskega sveta v Franciji. Čudoviti posnetki prikazujejo več kot 400 različnih živalskih vrst in njihovo medsebojno povezanost, katere sestavni del je tudi človek, ki pa prepogosto pozablja na vez z naravo. Čas je, da se človek ponovno poveže z naravo in ohrani njeno biotsko raznovrstnost, ki jo je ogrozil s čezmernim izkoriščanjem naravnih virov, lovom, intenzivnim ribolovom in kmetijstvom, onesnaževanjem in krčenjem gozdov.
VIBRANT / Francija / 2023 / Režija: Yann Arthus-Bertrand
Dokumentarna oddaja je portret izjemne družine, ki jo sestavljajo mama Melba in oče Víctor ter njunih 6 bioloških otrok in več kot 130 otrok, ki jih je kostariški par posvojil v zadnjih 40 letih. V oddaji spoznamo zelo živahno dinamiko zdaj 40-članske družine, zgodbe posvojenih otrok in drobne vsakodnevne izzive.
Loto je najbolj priljubljena igra na srečo v Sloveniji, saj jo igra več kot 860 tisoč polnoletnih Slovencev. Voditeljica nas popelje skozi žrebanje Lota in Lota plus, poleg rezultatov obeh žrebanj pa si ogledamo tudi aktualne dobitke igre Joker.
Reko Niagaro napajajo štiri od petih Velikih jezer. Je pomembna vodna žila in srce največjega sladkovodnega sistema na svetu, njegova hrbtenica pa je Niagarska stopnja. V oddaji si bomo ogledali, kako se območje spreminja z letnimi časi, spoznali njegove prebivalce in se potopili v njegovo zgodovino.
NATURE: NIAGARA FALLS / ZDA / 2023 / Producent: Joseph Pontecorvo
Drama o priseljevanju kanadskih pionirjev na začetku 20. stoletja. Maria Chapdelaine, za tiste čase mlada ženska pri šestnajstih letih, živi s svojo družino na zemlji blizu bregov reke Péribonk, v osrčju podeželskega, a tedaj še divjega Quebeca. Chapdelainovi so pravi pionirji. Naravi odtegnejo del gozda, ga začnejo krčiti in si tako priskrbijo plodno zemljo. Sredi vsega novega dogajanja in nastajanja zraste tudi topel dom, katerega toplina prežene vsakršno izmučenost od napornega fizičnega dela. Toda Maria se vseeno znajde pred težko dilemo, saj v njeno umirjeno življenje nenadoma vstopijo trije mladi moški. François Paradis, svobodomiselni traper in gozdar, Marii obljubi, da se bo spomladi vrnil in se poročil z njo. Lorenzo Surprenant na bregove reke Péribonk prinese duh po civilizaciji velikih mest in Marii obljubi udobno mestno življenje. Eutrope Gagnon pa je tih in odločen mlad kmet, ki je pridobil posestvo poleg Chapdelainovih in postal njihov sosed. Šestnajstletna Maria je, potisnjena v svet odraslih, razpeta med velikimi, a prijetnimi vprašanji o zemlji, družini in ljubezni. Na svojo prihodnost začne gledati kot odrasla ženska.
MARIA CHAPDELAINE / KANADA / 2021
Režija: Sébastien Pilote / Scenarij: Sébastien Pilote po romanu Louisa Hémona / Igrajo: Sara Montpetit, Sébastien Ricard, Hélène Florent, Antoine Olivier Pilon, Émile Schneider, Robert Naylor, Martin Dubreuil, Gabriel Arcand, Gilbert Sicotte …
Fotograf Vincent Munier znamenitega francoskega književnika Sylvaina Tessona popelje po sledeh veličastnega snežnega leoparda. Jima bo v zasedah, ki jih postavljata v tibetanski divjini, uspelo uzreti mogočnega štirinožnega lepotca? Dokumentarni film s slikovitimi panoramskimi posnetki prikaže prelestno neusmiljenost živalskega sveta.
LA PANTHÈRE DES NEIGES / THE VELVET QUEEN / Francija / 2021 / Režija: Marie Amiguet, Vincent Munier