Marko Lukan iz Stražišča pri Kranju in Matic Nosan iz Ljubljane imata veliko skupnega. Oba sta končala študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Lukan je pridobil naziv akademski slikar, Nosan pa diplomirani konservator-restavrator. V srednješolskih in študentskih časih sta se kot osebi z izgubo sluha srečevala s številnimi izzivi, saj sta oba obiskovala tudi srednjo šolo za slišeče. Danes sta zaposlena kot samostojna podjetnika in si služita kruh kot restavratorja. Obema je med šolanjem stala ob strani družina. Več v oddaji Prisluhnimo tišini 4. 2. ob 15.25.
Naj na sveti večer vstopi Luč v vaš dom, naj posije žarek upanja v vaše srce!
Pred vstopom v sveti večer bomo 24. decembra v posebni oddaji oživili odlomek iz Svetega pisma o rojstvu Božjega Sina. Zakaj ga je Bog poslal? O čem nam govori na sveti večer, ki prihaja? Da bi ga začutili, je sveti Frančišek pred 800 leti postavil žive jaslice. Tudi mi jih bomo, ob pričevanju in pesmi znanih osebnosti. Naj na nocojšnji sveti večer vstopi Luč v vaš dom, v temini noči ji odprite predvsem vrata svojega srca.
Letošnja Božična nostalgija bo postregla z božično glasbo, ki so jo napisali slovenski in tuji skladatelji. Osrednji del oddaje bo posvečen Glasbeni matici Ljubljana, ki leta 2022 praznuje 150 let delovanja. To je institucija, ki je zaslužna, da imamo Slovenci čudovite glasbene stvaritve, odlično glasbeno šolstvo, številne poustvarjalce, ki delujejo doma kot v tujini. Njeni glasbeniki sodelujejo v najprestižnejših projektih, tako samostojno kot s slovenskimi profesionalnimi orkestri. Predstavil se bo Mešani pevski zbor pod vodstvom nagrajenega dirigenta in profesorja Sebastjana Vrhovnika. Zbor bo zapel najlepše slovenske in tuje božične pesmi. Poleg Glasbene matice pa bomo občudovali tudi Orchestra matutina (Jutranji orkester), ki ga vodi njegov karizmatični dirigent in oboist Matej Šarc. Orkester sestavljajo najbolj eminentni slovenski glasbeniki, slišali pa bomo odlomek iz prve kantate Bachovega Božičnega oratorija. Kot poseben gost bo orkestra pa bo skupaj z glasbeniki nastopil tudi Komorni zbor Ave pod vodstvom Gregorja Klančiča. Tudi letošnja nostalgija bo postregla s številnimi glasbenimi gosti: violinistko Ano Dolžan in Rannveig Marta Šarc. Z orkestrom bosta poustvarili odlomek iz Bachovega koncerta za dve violini. Sopranistka Ernestina Jošt bo zapela dve uspavanki, poleg tega pa bosta Matej in Marta, oče in hči, predstavila Bachov koncert za violino in oboo. Izvršni producent je Juš Hrastnik, vodja produkcij Gal Nagode, tonski mojster Danilo Ženko, oddaja pa je tudi letos nastala pod režijsko roko Primoža Zevnika. Vabljeni k ogledu čudovitega glasbenega božičnega praznovanja.
Ljubka, mala in predrzna čebelica Maja v svojem prvem kinematografskem filmu
Maja je ljubka čebelica, ki se rada potepa po svetu in ne mara pravil. Ko iz domačega čebelnjaka nenadoma izgine matični mleček, čebele za krajo okrivijo sršene in obtožijo nedolžno Majo, da jim je pomagala. Prav vsi iz čebelnjaka ji obrnejo hrbet, razen njenega najboljšega prijatelja, dobrosrčnega in nerodnega Vilija. Maja in Vili se odločita, da bosta rešila kraljico in našla izgubljeni matični mleček, zato se odpravita na drzno popotovanje do domovanja sršenov. Srečno pot, čebelici!
Priporočena starost: 5+
Izvirni naslov: MAYA THE BEE / Avstralsko-nemški film, 2014 / Režija: Alexs Stadermann, Simon Pickard
Začnite teden z oddajo Dobro jutro in s pozitivno Ano Tavčar! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. Druga ura oddaje je posvečena zdravju, povabimo vas tudi v domačo lekarno. Ob ponedeljkih boste spoznavali še navdihujoče osebne zgodbe, lahko boste prisluhnili astrološkim nasvetom, v rubriki Za dušo pa bomo razkrivali, kaj vse nas lahko pomiri in nam da energijo ter zagon za vsakdanje izzive in skok v nov teden.
Predali se bomo pristni tradiciji božičnega časa, predstavljeni v zanimivih zgodbah, ki smo jih v preteklosti posneli po vsej Sloveniji. Na gorenjski kmetiji Smolej otrokom predstavljajo življenje in delo s konji. Poiskali smo izdelovalce medenega peciva, ki je bilo v preteklosti pomemben del slovenske praznične kulinarike. Na koroški kmetiji Krebs, ki je znana po reji alpak, se članice Društva kmetic Mežiške doline spominjajo, kako so zimske večere in praznike preživljali na koroških kmetijah.
Dokumentarni film spregovori o starejših in njihovih vrednotah, ki so jih vodile skozi življenje vse do danes, o pomembnem v njihovem življenju. Mogoče imajo mladi drugačne vrednote, hkrati pa potrebujejo starejše, ki jim predajajo izkušnje, modrost. V filmu o vrednotah, ki so jih vodile celo življenje, spregovorijo dr. Gabi Čačinovič Vogrinčič, dolgoletna predavateljica na Fakulteti za socialno delo, upokojena zdravnica onkologinja Metka Klevišar, dr. med., in Rado Kočevar, alpinist veteran. Vsi trije imajo zelo različne življenjske izkušnje, hkrati pa se starosti veselijo in so hvaležni tudi za to doživetje. Naloga družbe pa je, da ustvari okolje, kjer bomo lahko vsi sobivali in kjer se bodo slišali vsi glasovi, od najmlajših do najstarejših, v skupnem svetu.
Z nami je zgodovinar in kustos David Kranzelbinder.
Je umetniški vodja Pavlove hiše, ki združuje okoli 2200 Štajerskih Slovencev.
Pavlova hiša je duša in gonilna sila slovenskega gibanja na avstrijskem Štajerskem.
Prihodnji teden bo v naši oddaji dišalo po dobrotah iz dvorca Zemono, kjer Tomaž Kavčič nadaljuje družinsko tradicijo. Spoznali boste še Darka Korošca, ki so ga potovanja in raziskovanje slovenske glasbene pokrajine navdihnili za izdelovanje glasbil. V obeh zgodbah je veliko poguma, znanja in navdušenja.
Dokumentarni film Kje smo doma izpostavlja temeljna problemska področja, ki imajo izjemen vpliv na delovanje Zavoda za usposabljanje, delo in varstvo dr. Marijana Borštnarja ter s tem posegajo v kakovost življenja uporabnikov – in vsakega posameznika v družbi. ZUDV Dornava že 30 let uspešno izvaja deinstitucionalizacijo. Ta temelji na individualnem pristopu, torej na posameznika naravnanem načrtovanju in podpori ob upoštevanju njegovih pravic, avtonomije, dostojanstva.
V dokumentarnem filmu so v ospredju različna vprašanja, predvsem pa je razbrati skrb, kako se bodo v načrtovani skupnostni oskrbi znašli posamezniki, katerih potrebe so tako posebne, da potrebujejo 24-urno pomoč ali nenehno zdravstveno nego.
Izbran izbor božičnih pesmi, vtkan v glasbeno raznovrsten, pester in v živo odpet repertoar, je odlika televizijske oddaje, ki jo legendarni New Swing Quartet poklanja slovenski javnosti. Glasbeno bogato vsebino pa bogatijo tudi avtorske priredbe, ki dopolnjujejo celovito zaokrožen glasbeni nastop z naslovom New Swing Quartet za božič.
Božična romanca. Margot je bostonska otroška pisateljica, toda pred božičem ni ravno v izvrstni formi. Založnica pritiska nanjo zaradi nove knjige, a Margot ima ustvarjalno blokado. Obenem jo muči misel o prodaji njihove rojstne hiše, v kateri bodo z bratom in sestro zadnjič praznovali božič. Margot se prva pojavi v rojstnem kraju Cape Cod, prva stopi v hišo svojih staršev in takoj jo preplavijo spomini. Toda naključje hoče, da v mestecu naleti na Chrisa, prijatelja in simpatijo iz otroštva. Chris je slikar, tudi kar znan, in je v mestu odprl galerijo. Margot pomisli, da bi izkoristila njegovo nadarjenost in ga vključila v načrt, ki bi brata in sestro odvrnil od prodaje rojstne hiše, v kateri prekipeva od spominov na božična praznovanja.
BOŽIČ NA RTU SPOMINOV /A CAPE COD CHRISTMAS / ZDA / 2021
Režija: Dominique Deruddere / Scenarij: Dominique Deruddere / Igrajo: Jamie Dornan, Anthony Head, Charlotte De Bruyne, Numan Acar, Max Pirkis, Sharon Maughan, Ali Suliman, Jan Decleir, Eline Van der Velden, Mitchell Mullen, Gene Bervoets …
avtor besedila: Andrej Praprotnik
avtor glasbe: Leopold Belar
Oddaja osvetli zgodovinski in glasbeni vidik najbolj znane in priljubljene slovenske božične pesmi, Glej zvezdice božje, ki jo je uglasbil Leopold Belar. Najbolj znana in priljubljena Sveta noč je nastala za božič leta 1816, in sicer v Oberndorfu pri Salzburgu in je prevedena v več kot 300 jezikov. Tudi v sodobni pop kulturi ima božična glasba posebno mesto. V pogovoru z zborovodkinjo bo tekel pogovor o današnjem dojemanju te posebne pesmi. Belarjevo melodiko označujejo kot tekočo, naravno in lahko dojemljivo. Je to skrivnost, da je prav ta pesem tako priljubljena?
Svetovna turneja je Andréja Rieuja in njegov orkester za božič pripeljala v Avstralijo, kjer so praznike namesto v snegu in mrazu preživeli pod žgočim soncem. Na koncertu v sydneyski mestni hiši so navdušenim poslušalcem zaigrali nekaj najbolj priljubljenih božičnih skladb. Pridružilo se jim je na desetine plesnih parov iz avstralskih plesnih šol. Člani orkestra so obisk Avstralije izkoristili tudi za zabavo na plaži in turistični ogled Sydneyja, nekateri pa so se preizkusili v deskanju na valovih. Turnejo so sklenili s slovesno večerjo na ladji, ki jih je popeljala po sydneyjskem pristanišču.
Francija ima zaradi svoje zemljepisne lege izjemno biotsko raznovrstnost. Več kot 200 filmskih ustvarjalcev se je odzvalo povabilu Yanna Arthus-Bertranda in posnelo povsem nove posnetke dih jemajočega rastlinskega in živalskega sveta v Franciji. Čudoviti posnetki prikazujejo več kot 400 različnih živalskih vrst in njihovo medsebojno povezanost, katere sestavni del je tudi človek, ki pa prepogosto pozablja na vez z naravo. Čas je, da se človek ponovno poveže z naravo in ohrani njeno biotsko raznovrstnost, ki jo je ogrozil s čezmernim izkoriščanjem naravnih virov, lovom, intenzivnim ribolovom in kmetijstvom, onesnaževanjem in krčenjem gozdov.
VIBRANT / Francija / 2023 / Režija: Yann Arthus-Bertrand
Romantična drama. Združeno kraljestvo pred drugo svetovno vojno. Starajoči se sestri Ursula in Janet živita umirjeno, spokojno življenje v svoji hišici na obali Cornwalla. Nekega jutra po silovitem neurju na obali pred svojo hišo opazita napol mrtvega brodolomca. Vzameta ga pod streho in skrbita zanj, dokler si ne opomore. Vmes ugotovita, da je mlad moški Poljak. Sporazumevajo se v polomljeni nemščini in sestri ga nekako učita angleščine. Izvesta, da mu je ime Andrea in da je nadarjen violinist, ki je plul v Ameriko, ker je hrepenel po boljšem življenju. Ne traja dolgo, da se sestri zagledata vanj, še več, začneta ga oboževati. Toda ostali prebivalci Cornwalla niso tako zaupljivi do Andree. In ko se ta spozna še z Olgo iz Rusije, je sumničavosti med ljudmi čedalje več …
LADIES IN LAVENDER / ZK / 2004
Režija: Charles Dance / Scenarij: Charles Dance in William J. Locke / Igrajo: Judi Dench, Maggie Smith, Daniel Brühl, Freddie Jones, Gregor Henderson-Begg, Miriam Margolyes, David Warner, Natascha McElhone, Clive Russell, Richard Pears, Iain Marshall, Toby Jones …