Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Četrtek, 1. feb. 2024

TV Slovenija 2 • Čet, 1. feb.

Pravo februarsko oddajo Dobro jutro bo zaznamovalo pustno dogajanje. Izvedeli bomo vse o 64. Kurentovanju na Ptuju, se naučili izdelati kurentovo masko iz papirnate vrečke, prav posebne maske pa bo odkrivala tudi naša terenska ekipa. V rubriki Svetujemo bomo izvedeli, kako na obisk zobozdravnika pripraviti najmlajše, v Mariborskih zgodbah bomo spoznali neverjetno zgodbo novozelandskega vojaka, ki ga je pot po spletu nenavadnih okoliščin pripeljala v Maribor, ob koncu oddaje pa se nam bo pridružil še Leopold I, ki bo predstavil svojo novo pesem Tista zakartana ura. Oddajo bo vodila Katja Treer.

Dva albuma sta v slovenski popularni glasbeni kulturi povzročila tektonske premike: Pljuni istini u oči, skupine Buldožer, in Leva scena Ali Ena. Ali En, znan tudi kot Dalaj Eegol, je z Levo sceno pljunil resnici v oči in postavil temelje, na katerih se je izoblikovala današnja hiphop scena pod Alpami. Pozno najstniška jeza se je pozneje omilila, postala besedno manj surova, vendar se Eegol ni nehal odzivati na odklone v družbi, naj je šlo za ekološka vprašanja, nasilje med štirimi stenami ali stranpoti kapitala, cerkve in politike. A to je zgolj en vpogled v njegovo razgibano umetniško kariero, v kateri je postal znan kot didžej, skejter, čefur, televizijski voditelj in intermedijski umetnik, ki danes nastopa pod imenom Recycleman.

Obiskali smo Posestvo Valdek in razbili kar nekaj stereotipov povezanih z osli. S popotnikoma, Brigito in Tomažem, odkrivamo svet živali v oddaljenih krajih. Predstavljamo rezultate januarskega štetja vodnih ptic. Vabljeni k ogledu.
ozivalih@rtvslo.si

DEBLO TROPSKIH RASTLIN
Z Nikom Pavlinom tokrat sestavljamo nasad tropskih rastlin: različne filodendrone, kalateje, ehmejo ... V vizualno privlačni zasaditvi nas prevzamejo številni prelivajoči se odtenki zelene. Rastline se ujemajo tudi v redkejših drugih barvah. Tudi deblo je izkoristil za dom večinoma epifitnih rastlin.

CVETOČE V BOTANIČNEM VRTU LJUBLJANA
V rastlinjaku Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani so se odprli redki cvetovi toplotno občutljivih rastlin: mlečkovk, akantovk ... Na kačnikovkah pa nas dr. Jože Bavcon opozori na zanimiv pojav. Človek ga je, kot je to od nekdaj počel z naravo, za svoje potrebe prenesel kar v avtomobilsko industrijo.

CEPLJENJE IGLAVCEV
Sebastjan Lipar je tokrat s pritlikavega iglavca in srebrne smreke nabral cepiče. Še februarja je čas za cepljenje iglavcev, s čimer lahko prenašamo genske lastnosti. Za osnovo je vzgojil navadne smreke. Spoznamo, kako poskrbi, da se cepič in osnova kar najbolje prekrivata, ter kako je treba skrbeti za cepljene rastline.

BOTANIČNI VRT SAN FRANCISCO
Ko morda večina Slovencev pogreša toploto poletnega sonca, se selimo v pregovorno večno poletno kalifornijsko mesto San Francisco. Ko se je tam mudila Irena, prav toplo ni bilo, zato si je vzela čas za ogled tamkajšnjega botaničnega vrta. V njem so lepotice tropskih gora in nižin, vodno rastlinstvo in predstavnice suhih območij. Najbolj oblegana je bila, zanimivo, rastlina z ne ravno mamljivim vonjem ...

Leta 2014 se je Ljubljana spominjala svoje zgodovine izpred 2000 let. Igrano-dokumentarni film Mesto, ki se ozira v nebo, je neke vrste hommage Emoni, antični predhodnici današnje Ljubljane. Film ne poskuša rekonstruirati nekdanje podobe rimskega mesta, ampak pripoveduje o mestih kot živih organizmih, kako so se ta skozi čas spreminjala, rastla in izginjala, seveda s poudarkom na rimskem urbanizmu kot sijajni sintezi vse antike.
Mogočna rimska država se je razprostirala ne le na ozemlju celotnega Sredozemlja, temveč tudi na Bližnjem vzhodu in Severni Afriki in povezovala bogate ter raznovrstne kulture, zato se bomo v filmu posvetili predvsem dvema mestoma z antično zapuščino: Ljubljani, ki je zaradi ugodne geostrateške lege že od prazgodovine predstavljala najugodnejši prehod med Sredozemljem in Srednjo Evropo, in Carigradu, mestu ob Bosporski ožini, nekdaj veličastni prestolnici Vzhodnega rimskega cesarstva na presečišču Evrope in Azije.
Glavni junak, tako imenovani sodobni Emonec, je Vito, arhitekt, ki živi v Ljubljani. Njegova velika strast je numizmatika. Zgodba nas zapelje tudi v Carigrad. Na sled namreč pride novcu, ki je morda del ene od emonskih zakladnih najdb.

Nagrajeni avtor Torsten Hoffmann v dokumentarni oddaji karseda poljudno predstavi delovanje sistema elektronskega denarja bitnih kovancev ali bitcoinov in drugih kriptovalut ter pojasni ozadje, razvojne potenciale in uporabnost tehnologije veriženja blokov ali blockchaina. Medtem ko nekateri sprejemajo nove tehnologije kot tiste, ki bodo prinesle preglednost poslovanja in zmanjšale moč in pomen odvetnikov in bankirjev, drugi v njih vidijo večje možnosti za prevaro.

CRYPTOPIA - BITCOIN, BLOCKCHAINS AND THE FUTURE OF INTERNET / Avstralija, Nemčija / 2020 / Režija: Michael Watchulonis in Torsten Hoffmann

Družinska drama. Lisa se je odrekla ambiciji, da bo postala dramska pisateljica v berlinskem gledališču, zato se z otroki odseli v Švico, kjer je že njen mož, ki je tam zaposlen na mednarodni šoli. Toda nato za levkemijo zboli njen brat Sven, igralska zvezda berlinskega gledališča Schaubühne, zato se je Lisa primorana vrniti nazaj v Berlin. Sven niha med navdušenjem in apatijo. Upanje, da se bo vrnil na odrske deske, mu daje moč in pogum za boj z boleznijo. Toda ko se njegovo stanje poslabša, vzame Lisa zadeve v svoje roke, saj ne more računati na pomoč mame, tudi gledališke igralke, ki se izkaže za povsem nezanesljivo. Lisa tako odpelje brata v Švico, računajoč na gorski zrak, novo terapijo in družinsko življenje, ki bodo zaustavili bolezen …

MY LITTLE SISTER / SCHWESTERLEIN / ŠVICA / 2020
Režija: Stéphanie Chuat, Véronique Reymond / Scenarij: Stéphanie Chuat, Véronique Reymond / Igrajo: Nina Hoss, Lars Eidinger, Marthe Keller, Jens Albinus, Thomas Ostermeier, Linne-Lu Lungershausen, Noah Tscharland, Isabelle Caillat, Moritz Gottwald, Jenny König, Urs Jucker, Nicolas Hislaire, Leili Yahr, Jenna Hasse, David Salazar, Valerio Scamuffa, Dominique Gubser, Paulo dos Santos, Pierre-Isaie Duc, Stefanie Günther Pizarro …

K Vesni Milek prihaja poseben gost. Človek, ki je dvignil slovensko nacionalno samozavest in s svojo osebnostjo združil oba pola Slovenije, hkrati pa nam pokazal vrednote, kot so povezovanje, požrtvovalnost, čut za sočloveka. Na evropskem košarkarskem prvenstvu leta 2017 je kot kapetan nacionalne reprezentance povedel Slovenijo do zmage – Goran Dragić.

Župani 25 občin, v katerih so tudi romska naselja, so znova opozorili, da država še vedno ni pripravila obljubljenih za rešitev romskih vprašanj. Dr. Rahela Hojnik Kelenc se je v svoji doktorski disertaciji osredotočila na temeljno pismenost v romskih naseljih v Prekmurju in Medžimurski županiji na Hrvaškem. Veleposlaništvo Indije je v Murski Soboti pripravilo dan hindujskega jezika. NK Roma pa je v Radencih na dvodnevnem turnirju zbiralo sredstva za pomoč družini Baranja iz Zenkovcev.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov