Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Torek, 8. okt. 2024

TV Slovenija 2 • Tor, 8. okt.

Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.

Tudi v torkovi oddaji Dobro jutro vas čakajo zanimive zgodbe, navdihujoči gostje in koristni nasveti. Mariborčani bodo v oddaji gostili Katjo Sreš iz Ekologov brez meja, ki bo predstavila projekt "Krožnik 12.3« in pojasnila, kako s hranozavestjo zmanjšati količino zavržene hrane. Po osmi uri bo z nami oftalmolog dr. Simon Trpin, ki bo govoril o zdravju oči in najpogostejših očesnih boleznih. V zadnji uri oddaje se nam bodo pridružili študenti Višje strokovne šole za les in oblikovanje iz Maribora, ki bodo predstavili lesene izdelke in povezavo tradicionalne obrti s sodobnimi tehnologijami. Med oddajo bomo tudi pripravili ocvirkovko, tradicionalno jed iz Destrnika. Na koncu pa bomo spoznali še humanitarni projekt za onkologijo UKC Maribor, kjer bomo izvedeli več o pomembni pobudi za izboljšanje pogojev zdravljenja. Na terenu se bo z dimnikarskim poklicem seznanjal Goran Obradovič, oddajo pa bosta vodila Katja Treer in Andrej Geržina.

Vabljeni k ogledu oddajo o Slovencih v zamejstvu in po svetu. Tokrat se bomo v oddaji spoznali s slikarjem in grafikom Leonom Zakrajškom, ki živi in ustvarja na Hrvaškem - v Zagrebu že 17 let. Študiral je meddrugim v Španiji, Italiji in tudi na Japoskem, kjer je prejel visoko odlikovanje japonskega cesarja. Predstavlja ga Tanja Kranjec.
Ob 50 letnici lutkarstva na avstrijskem Koroškem bo spregovorila znana lutkarska strokovnjakinja, gostja oddaje Breda Varl iz Maribor. Svoje bogato znanje je vrsto let prenašala med zamejske lutkarje.
90-letna Mira Cencič publicistka, kulturna delavka, upokojena profesorica še vedno raziskuje vlogo družine Kosovel in predvsem njegovo vpetost v takrat odprt čezmejni prostor, zlasti v svetovljanski Trst v reportaži Mojce Dumančič.

Primož se odpravi v gozd nabirat gobe in res mu uspe najti kar precej lisičk, medtem pa Gaber na sosedovem vrtu »rabuta« jabolka.
Le kaj dobrega bosta skuhala danes? Odločita se za piščančjo obaro z lisičkami in si razdelita delo. Gaber reže in seklja, Primož pa mu daje navodila ter stresa zanimivosti o sestavinah in receptu. V obaro sta zrezala vso zelenjavo in piščančje kračke brez kosti. Kaj pa bosta naredila z jabolki? Jabolčni štrudelj po babičinem receptu. Pa en velik dober tek vam želimo!

Tokrat mladostno obarvana oddaja Glasbeni pozdrav gosti Kajo Humski in Miho Lesjaka. Kaja je vokalistka S.O.S. Kvinteta, Miha član ansambla Vikend in Eros. V oddaji nastopajo tudi Poskočni muzikanti, Mitja Merzdovnik Mencinger, Istrski Fantje ter seveda S.O.S. Kvintet in ansambel Vikend. Voditelj Andrej Hofer in sovoditelj Sandi skrbita za prijeten in zabaven petkov večer.

V družbo Jokerja prihaja Tina Baloh iz Kasaz. Profesorica angleščine in nemščine dela kot koordinatorka projektov na ljudski univerzi. V prostem času rada hodi na izlete v naravo. Pravi, da jo hribi napolnijo z energijo. Rada in veliko potuje, obožuje jogo, svoje kolege v službi pa pogosto razvaja s svojo kuho. Za prijavo na kviz jo je spodbudila prijateljica iz študentskih let in nekdanja tekmovalka Jana Krebelj. Izjemno žensko družbo bo zaokrožil obisk voditeljice Bernarde Žarn.

Serija Novi sosedje pripoveduje zgodbe o ljudeh, ki so iz različnih vzrokov zapustili svoje domove in se skušajo vključiti v novo okolje.

V zagrebški soseski Gajnice je sredi stanovanjskih blokov stala propadajoča hiša, v kateri je bila nekoč policijska postaja. Ta je bila že 30 let zapuščena in prepuščena zobu časa. Ko so hrvaški baptisti dobili dovoljenje za prenovo hiše, v kateri naj bi bil center za azilante, projekt lokalni skupnosti ni bil po volji. Prebivalci se sprašujejo, kako bi bilo, če bi azilanti živeli v njihovi soseščini, in skrbi jih varnost.
Po drugi strani so azilanti upali, da bodo lahko nekje prebivali, medtem ko si bodo prizadevali najeti stanovanje. Nekateri so na gradbišču tudi prostovoljno pomagali.
Hiša upanja, ki naj bi bila točka integracije, je povzročila spor. Prenovo so ustavili in prihodnost hiše je negotova.

Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.

Tokratna Avtomobilnost je v znamenju gospodarskih vozil, natančneje, govorimo o razogljičenju transporta - z elektriko in z vodikovimi tehnologijami. Potrebujemo torej oba nova energenta. Glede tega so bili složni tako na predstavitvi Mercedesovega električnega tovornjaka v Hannovru kot tudi v Parizu, kjer je Toyota predstavila vso svojo paleto vozil na (vodikove) gorivne celice.
A kot smo slišali, na vidiku so problemi, ki presegajo razvoj tehnologij novih vozil. Politika namreč ni opravila in tudi ne opravlja svoje vloge pri razvijanju infrastrukture, ki bi omogočila, da se bodo nove čiste tehnologije sploh lahko uveljavile.

Prava arhitekturna čudesa, Angkor Vat, Louvre in Hagija Sofija, ki so sicer med najbolj raziskanimi in podrobno pregledanimi spomeniki, so še vedno zavita v tančico skrivnosti. Dokumentarna serija jih prepričljivo razkriva s posnetki iz zraka, satelitskimi posnetki in trirazsežno grafiko.

1. del: Angkor Vat
Kmersko svetišče Angkor Vat, ki stoji sredi pragozda v Kambodži, je največja verska zgradba na svetu. Zgradili so ga v 12. stoletju in se še danes osupljivo dobro upira zobu časa. Oddaja razkriva skrivnosti njegovih graditeljev, ki so veličastni spomenik postavili v manj kot 40 letih, seveda brez sodobnih gradbenih pripomočkov. Kako so na gradbišče pripeljali več ton težke kamnite bloke? In kako so jih tako natančno zložili drugega na drugega, da mednje ne moremo vtakniti niti kreditne kartice? Arheologi so v džungli odkrili tudi sledi velemesta, ki je imelo skoraj milijon prebivalcev in je bilo v tistem času največje na svetu.

ANCIENT SUPERSTRUCTURES (II.) / Francija / 2020 / Režija: Marina Boyenval

Ko so se v podjetju Cult pred več kot 20 leti odločili, da bodo izdelovali svoja kolesa, so se jim številni dvomljivci najprej smejali. Od takrat so jih izdelali že več kot 20.000; z njihovimi športnimi kolesi so kolesarji tekmovali celo na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih. Pred tremi leti jim je uspel še en podvig – predstavili so novo športno električno kolo, ki je v celoti plod slovenskega znanja in skupnega razvoja več slovenskih podjetij. Domel, denimo, je razvil močan in zanesljiv motor, ki sodi v sam vrh ponudbe električnih pogonskih sistemov na svetu. Cultova skupina devetih zaposlenih se je v zadnjih 15 letih specializirala tudi za servis vzmetenja in distribucijo kolesarskih komponent za vrsto blagovnih znamk, še naprej pa razvija tudi lasten program e-transportnih koles Krpan, ki jih med drugim uporablja že na tisoče poštarjev v osmih evropskih državah, in avtomatiziran sistem izposoje njihovih koles v mestih.

V tretje gre ponavadi rado, v tretjo epizodo oddaje Kaj dogaja? v tej sezoni pa prihajajo nove omrežnine, stari testi za covid in aktualne kolone. Poleg legendarnega Milana Kreka bomo tudi magistra Baltića tokrat ujeli na terenu, kjer bomo priča nastanku čisto nove besede tedna. Na naši glasbeni lestvici spet kraljuje Robi Petan, ki je tokratni hit posvetil cenam študentskih sob, v telenoveli Palomar pa Urška Klakočar Zupančič spozna svežo kri s parlamentarnih hodnikov. Naš gost bo ljubljanski repersko-umetniški kolektiv Smrt Boga in otrok, v rubriki Glas ljudstva pa vam tokrat svetuje Arnold Schwarzenegger. Na Mali terasi bo divje kot ponavadi, saj oder prevzema sam POWER-ERNER, ki svojo drago že opozarja na nove cene elektrike v hitu “Hej mala, opala”.

Britanski dokumentarni film je pripoved o življenju in delu Borisa Pahorja, izjemnega tržaškega pisatelja in enega najbolj prevajanih slovenskih avtorjev, ki ga je že v otroštvu zaznamovalo sovraštvo – požig slovenskega Narodnega doma. Film prinaša Pahorjevo pričevanje o odraščanju v fašistični Italiji in boju zoper nacizem ter o brutalni izkušnji internacije v koncentracijskih taboriščih Dachau, Bergen-Belsen in Natzweiler-Struthof.

THE MAN WHO SAW TOO MUCH / Velika Britanija / 2019 / Režija: Jill Nicholls in Alan Yentob

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov