Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Petek, 11. okt. 2024

TV Slovenija 2 • Pet, 11. okt.

Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.

Začnite teden z oddajo Dobro jutro! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. V rubriki »Ali je res?« raziskujemo in iščemo odgovore na večne dileme, znani Slovenci pa vam ponudijo idejo za zajtrk. V rubriki Jutranji heroji spoznavamo posameznike, ki so s svojimi dejanji navdihnili skupnost in pokazali, kaj pomeni biti pravi junak vsakdanjega življenja. Ponedeljek je tudi v znamenju zdravstvenih minut in domače lekarne, v kateri predstavljamo naravne rešitve za vsakodnevne težave. Skok v nov teden bo lepši v družbi oddaje Dobro jutro!

Podjetništvo je kot planinarjenje – nihče te ne sili, a če želiš osvojiti vedno višje vrhove, moraš trdo delati in biti vztrajen, pravi Boštjan Šifrar, ki že 31 let uspešno vodi škofjeloško družinsko podjetje Sibo G, pomembnega svetovnega proizvajalca zapiralne embalaže. Njihove zaporke za zobne paste kupuje tretjina Evropejcev, uspešni so tudi pri razvoju, proizvodnji in prodaji drugih vrst embalaže za kozmetično, farmacevtsko in elektro industrijo ter orodju za izdelavo teh izdelkov. Podjetje s skoraj 500 zaposlenimi večino izdelkov izvozi.

V Dnevno sobo k Mojci Mavec prihajata psihiatrinja Mirjana Furlan in Mateja Mlakar z Društva za pomoč osebam z anksioznimi in depresivnimi motnjami. 10. oktober je namreč svetovni dan duševnega zdravja, zato oddajo posvečamo soočanju z raznoterimi stiskami in dejstvu, da je težave laže prebroditi ob ustrezni strokovni pomoči.

Leta 1818 je Luka Čeč odkril notranje dele Postojnske jame in kmalu zatem se je v jami začel tudi organiziran turistični razvoj.

Sto let kasneje so jamo prepredli z elektriko in v njej postavili progo, ki je turistom v majhnih vagonih omočila celovit ogled. Do 9.11.2017 je Postojnsko jamo obiskal 38-milijonti obiskovalec, uvrščena je tudi med 30 največjih naravnih čudes sveta.
Zgodba Postojnske jame in njena predstavitev širšemu svetu pa je tesno povezana z enim največjih fotografov Evrope ob prelomu dvajsetega stoletja - Rudolfom Brunerjem Dvořákom, ki ga strokovna zgodovina uvršča med začetnike reportažne fotografije.
Njegovi posnetki Postojnske jame iz leta 1909 so prvi fotografski ciklus katerekoli jame na svetu. Istega leta je Dvořák zabeležil obisk Maksimiljana Evgena, komajda 14-letnega brata bodočega avstrijskega cesarja Karla I. ter njegove matere Marije Jožefe Saške s spremstvom. Fotografiral je tudi obisk cesarske dvojice Franca I. in njegove žene Karla Avguste, ki sta jamo obiskala na poti iz Ljubljane v Postojno. Dvořák je bil tudi uradni fotograf srbskega kralja Petra I Karađorđeviča. Doslej še ne prikazan nabor štiristotih fotografij Postojnske jame je zaklad brez primere. Zbirka je dragocena iz več razlogov: ker gre za prve posnetke podzemske jame na svetu, ker prikazujejo Postojnsko jamo takšno kot je bila pred opustošenjem med drugo svetovno vojno, hkrati nazorno prikazujejo, kako je bila že pred skoraj sto leti opremljena za oglede turistov (razsvetljava, železnica ipd.), predvsem pa fotografije kažejo mnoge danes drugačne motive. Unikatno fotografsko zbirko negativov na steklenih ploščah je leta 2005 odkupil Muzej novejše zgodovine. Dokumentarni film Simfonija globine je nastal po scenariju in v režiji Igorja Vrtačnika.

Krajinski umetnik Jan Langer živi v osami na kmetiji v Grissianu nad dolino Eisack na Južnem Tirolskem, kjer je našel idealno zatočišče zase in za svojo umetnost.
V glasbi pa najde svoje zatočišče zanimiva zasedba Eastern European Bass Ensemble, kvintet kontrabasov. Sestavlja jo pet dobrih prijateljev, ki so se pred dvema letoma spoznali na Akademiji za glasbo v Ljubljani.
Tamás Kányo iz Budakalásza je najprej izdeloval kamnite stebre in kipe iz naplavin, nato je ustvarjal v ledu, iz drobnega kamenja pa je nekoč ustvarjal tudi mandale.
Življenjska skupnost Höhenberg na Spodnjem Bavarskem je socialna in terapevtska ustanova, v kateri se od leta 1978 uresničujejo prav posebne sanje – življenje brez predsodkov in delo brez ovir.

Raziskave so pokazale, da imajo telesno zmogljivejši otroci v šoli boljši uspeh. Zlati maturanti so po gibalnih sposobnostih podobni vrhunskim športnikom. Gibanje nam torej pomaga pri učenju. Danes je količina znanja čedalje večja, zato iščemo nove načine za učinkovito učenje. Eden izmed njih je učenje z gibanjem. Telesna dejavnost močno vpliva na delovanje možganov. Ko se gibamo, prejemajo naši možgani več krvi in hranil, kar krepi povezave med različnimi možganskimi centri. Pokazali vam bomo, kako se uspešno učijo učenci, dijaki in študentje in tudi dramski igralci.

Pripravite se na eksplozijo zabave z oddajo, ki bo popestrila vaš nedeljski dopoldan – Žogarija.

Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.

Nedaleč od Ljubljane je pred nekaj leti zrasla nova hiša, ki je nastala tako rekoč »na daljavo«. Lastnika sta bila med projektiranjem in gradnjo odsotna, tako da sta nastajanje njunega novega doma spremljala samo od daleč, prek avdio in video povezav. In vendar danes družina uživa v svojem sanjskem domu sredi gozda in miru. Zares nevsakdanja zgodba, ki smo jo radovedno odkrivali ...
Ko gradimo ali prenavljamo dom, ne ustvarjamo zgolj stavbe, ampak prostor, kjer bomo preživljali dragocene trenutke s svojimi najbližjimi, kjer bodo naši otroci rasli in kjer bodo nastajali spomini in tradicije, ki bodo oblikovali prihodnje generacije. Trajnostna gradnja nam omogoča, da oblikujemo naše okolje na odgovoren, trajen in zdrav način. Razložimo, kako lahko to dosežemo.
Poplave, ki so avgusta lani prizadele velik del Slovenije, so marsikomu uničile dom. Silna moč vode si je utirala pot med bivalnimi prostori nič hudega slutečih ljudi, ki so skušali rešiti, kar se je rešiti dalo. Tudi pritličje vrstne hiše je bilo v poplavah močno uničeno, a po zaslugi zglednega sodelovanja med oblikovalko interjerja ter lastnikoma, dandanes riše nasmehe in zadovoljstvo na obraz vsem vpletenim.

Danes v nebotičnikih živi in dela več ljudi kot kdaj prej. Zaradi rasti prebivalstva in gospodarskega razcveta se množijo tudi ti visoki in trdni gradbeni čudeži, ki kljubujejo zakonom fizike. Toda občasno so vseeno uničeni v požarih ali potresih, zaradi pogrezanja tal. Kako varne so torej stolpnice?

HIGH-RISK HIGH-RISE / ZDA / 2021 / Režija: Larry Klein

Duhovit film z iskrivimi dialogi, odlično režijo in verjetno eno od najboljših vlog Emme Thompson.

Nancy Stokes je upokojena učiteljica, ki si želi končno popestriti svoje življenje, saj je do zdaj živela nadvse umaknjeno. Soprog, ki je umrl pred dvema letoma, je bil njen edini spolni partner. Imel je omejen pogled na to, kaj si lahko privoščiš v spalnici. Nancy se zato odloči najeti spolnega delavca po imenu Leo Grande, da bi si izpolnila želje, ki jih je morala vse življenje potlačevati.


Originalni naslov: GOOD LUCK TO YOU, LEO GRANDE
Leto produkcije: 2022
Država: Velika Britaniija, ZDA
Žanr: drama
Režija: Sophie Hyde
Scenarij: Katy Brand
Igrajo: Daryl McCormack, Emma Thompson, Isabella Laughland

2. del:
V drugem delu dokumentarne oddaje o otroškem križarskem pohodu nas bo pot vodila tudi v Vatikan. Papež Inocenc III. je želel pregnati islam iz Španije, zato je križarjem ukazal, naj se podajo v boj proti muslimanom. Je bil to povod tudi za otroški križarski pohod? So se ga res udeležili samo otroci? Kronisti poročajo, da so jih starši poskušali zadržati, vendar se ti niso pustili pregovoriti, saj so neomajno zaupali v Božjo pomoč. Romanje je bilo sprva zabavno, kajti vreme je bilo lepo in imeli so dovolj hrane. Ko pa so prišli do Alp, je pot postala veliko napornejša. Kaj jih je čakalo, ko so prišli na sredozemsko obalo? Kaj se je zgodilo s peščico otrok, ki so se vrnili domov? Je piskač iz Hamelina pravljični lik ali zgodovinska osebnost? Je res s piščalko otroke zvabil iz mesta in jih ugrabil ali pa ima zgodba veliko bolj zlovešče ozadje? Je papež sprejel Nikolaja in kaj se je zgodilo z njim?

THE CHILDREN'S CRUSADE / DER KREUZZUG DER KINDER / LA CROISADE DES ENFANTS / Nemčija / 2020 / Režija: Martin Papirowski

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov