Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Začnite teden z oddajo Dobro jutro! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. V rubriki »Ali je res?« raziskujemo in iščemo odgovore na večne dileme, znani Slovenci pa vam ponudijo idejo za zajtrk. V rubriki Jutranji heroji spoznavamo posameznike, ki so s svojimi dejanji navdihnili skupnost in pokazali, kaj pomeni biti pravi junak vsakdanjega življenja. Ponedeljek je tudi v znamenju zdravstvenih minut in domače lekarne, v kateri predstavljamo naravne rešitve za vsakodnevne težave. Skok v nov teden bo lepši v družbi oddaje Dobro jutro!
Bernarda Žarn je v Dnevno sobo povabila Sašo Einsiedler, ki je svoje padce znala spremeniti v vzpone. Pravi, da se vse slabe in dobre stvari zgodijo z razlogom in drugih brez prvih ne more biti. Vsak konec je zato priložnost za nove začetke.
Nad mirnim rokavom Drave ob našem najstarejšem mestu leži izjemna hiša, ki v svojih zidovih skriva dragocen slovenski les. V sebi združuje elemente sodobnosti, prestiža in topline, hkrati pa ponuja glasbeno bogat in akustično domišljen prostor, kakršnega ne vidimo v običajnih domovih.
Celostna prenova stanovanja je izziv za vsakega, tudi izkušenega arhitekta. Zato bo še toliko zanimiveje videti, kako se je s tem spopadla študentka arhitekture, sicer opažena tudi v strokovnih krogih. Letos je bila namreč ena izmed prejemnic Vurnikovega študentskega priznanja, ki ga podeljujejo obetavnim študentom arhitekture.
Pred več kot 30 leti sta zakonca v vasici Hrib - Loški Potok, obdani z gozdovi in travniki, zgradila hišo, ki je hitro dobila svojo končno podobo. Vrt pa je živ organizem, ki se skupaj z naravo in letnimi časi ves čas spreminja. A za največje spremembe poskrbijo lastniki, zato smo jih ponovno obiskali po sedmih letih.
V rožnatem oktobru se pridružujemo akciji ozaveščanja o raku dojk in svojo zgodbo bo z nami delila Tanja Žagar. Tanja bo tudi zapela pesem Vse za ljubezen. V rubriki Družabna scena je novinarka Tjaša Platovšek obiskala premiero predstave Moška pamet Vida Valiča, ki prihaja tudi v studio. Bili smo še na velikem koncertu ob predstavitvi novega albuma Eve Boto, ki na glasbenem odru predstavlja pesem Kdo pozna.
Primož in Gaber se v sončni nedelji odpeljeta po poteh okupirane Ljubljane in se odločita, da bosta za kosilo skuhala oz. spekla celega piščanca. V knjigi poiščeta Primožev recept, ki ga Gaber na glas prebere, Primož pa hiti prinašati sestavine. Režeta, sekljata, mešata in že je piščanec lepo položen na posteljico iz kruha v pečici. Nedeljskega kosila seveda ni brez juhe, da pa ne bosta jedla le klasične goveje, bosta danes skuhala česnovo kremno juho. Kaj pa sladica? Ker je že jesen, v gozdu in na tržnici pa se že ponujajo kostanji, Gaber na vrtu zakuri ogenj in pozno popoldne se bosta sladkala še s kostanji. Pa en velik dober tek vam želimo!
Dokumentarni film o sanjah in realnosti. O gradnji ladij na slovenskih dvoriščih.
Kakšno ceno plačujejo tisti, ki so se lotili ultimativnih sanj svoje dobe? Kako se danes spopadajo z zapuščino svojih življenjskih odločitev, težo sanj, ki zdaj, kot kosi betona, ležijo na njihovih dvoriščih? V filmu Betonske sanje se režiser in scenarist Urban Zorko, fasciniran nad ambicijami, ki nas ženejo, poda na krove in vrtove … V življenja tistih, ki so si upali zapluti na pot svojih sanj in se lotili gradnje ene največjih amaterskih ambicij svojega časa - svoje lastne ladje.
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
V svetu zelo uspešna mlada violončelista, Slovenec Luka Šulić in Hrvat Stjepan Hauser, v duetu 2Cellos navdušujeta tudi slovensko občinstvo. Ob nastopu z Eltonom Johnom v Stožicah v Ljubljani sta violončelista Danici Dolinar povedala, kaj doživljata ob tako vratolomnem uspehu, kako je triminutni video na You Tube, ki je dosegal rekordno število ogledov, njuni življenji obrnil na glavo, kako živita dve karieri – v svetu klasične glasbene umetnosti in svetu pop in rockovske glasbe ter kako ustvarjata priredbe. Pogovor se prepleta z njunimi vrhunskimi izvedbami tako klasične kot pop in rockovske glasbe. Avtorica Danica Dolinar, montažer Andrej Modic.
Loto je najbolj priljubljena igra na srečo v Sloveniji, saj jo igra več kot 860 tisoč polnoletnih Slovencev. Voditeljica nas popelje skozi žrebanje Lota in Lota plus, poleg rezultatov obeh žrebanj pa si ogledamo tudi aktualne dobitke igre Joker.
V oddaji z naslovom Izzivi izobraževanja bodo sogovorniki razpravljali o vse večjem vplivu digitalne tehnologije na proces izobraževanja. O uporabi tehnologije pri izobraževanju, o pomenu znanja danes in v prihodnje se bodo pogovarjali dr. Damijan Štefanc z Oddelka za andragogiko in pedagogiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, dr. Zarja Muršič, znanstvena komunikatorka, in dr. Matej Urbančič s Centra RS za poklicno izobraževanje.
Pogovori prihodnosti je serija pogovornih oddaj z najrazličnejšimi sogovorniki, ki v medsebojnem pogovoru in izmenjavi idej premišljujejo o izzivih sedanjosti in prihodnosti. Družboslovni in naravoslovni vpogledi v raznolike teme; od podnebne krize, do najnovejših raziskav vesolja in kolonizacije Marsa, digitalizacije medsebojnih odnosov in procesov dela do geostrateških premikov ob globalizaciji, migracijah in vojaških spopadih.
Posadka se trudi čim prej spet zagnati reaktor. Kriminalistka Silva najde dokaz, ki govori v prid njeni teorijo o umoru. Toda ta teorija pri večini članov posadke še vedno ni dobrodošla. Silvo preganjajo spomini na smrt njenega zaročenca. Kapitan korvete prizna, da je Burka udaril, vendar Silva dvomi, da je bil udarec usoden. Z Burkovim nekdanjim dekletom, aktivistko Jade, se dogovori za srečanje, toda Jade nenadoma doživi nesrečo.
VIGIL / Vel. Britanija / 2021
Scenarij: Tom Edge
Režija: James Strong
V glavnih vlogah: Surrane Jones, Rose Leslie, Shaun Evans, Gary Lewis, Paterson Joseph, Martin Comston, Adam James, Connor Swindells, Anjli Mohindra
Pred ameriškimi predsedniškimi volitvami, ki bodo 5. novembra, smo novinarji radia, televizije in MMC-ja v skupnem projektu videokast ZDA 2024 pripravili niz pogovorov o različnih vidikih današnje ameriške družbe, od znanosti, gospodarstva do glasbe in športa. Gost Igorja E. Berganta je bil Noah Charney, Američan, ki že več kot deset let živi v Sloveniji, tu je tudi doktoriral in si ustvaril družino. Charney je med drugim dejal, da se v ZDA, odkar se je preselil v Slovenijo, vrača le redko, ko pa se, se počuti kot turist. Glede politične razdeljenosti v ZDA na le dva prevladujoča bloka, demokratskega in republikanskega, ocenjuje, da gre v največji meri za posledico sistema financiranja in lobiranja. V pogovoru sta se dotaknila tudi možnosti vpliva pevske zvezdnice Taylor Swift na izid predsedniških volitev.
To je film o trohnenju ne samo živega mesa gobavcev v Nubskih gorah in ob Modrem Nilu, ampak tudi o trohnenju etike, src, razuma in duha v privilegiranem delu sveta.
Nekoč je Sudan veljal za eno najobetavnejših afriških držav. Po dvajsetletni državljanski vojni in petih milijonih prebeglih staroselcev v sosednje dežele so leta 2011 tuji posredniki Sudan raztrgali na dva dela, kar jim je uspelo z referendumom o samoodločbi. Tako so odcepili in razglasili novo »neodvisno« Republiko Južni Sudan. Vendar soborcev za svobodo v SPLA (Sudan People Liberation Army) in njihovih družin na meji med dvema Sudanoma v Nubskih gorah in ob Modrem Nilu niso priključili svojemu protektoratu, ampak so jih izdali in izobčili ter spet prepustili tradicionalnim sovražnikom s severa. Sudanska vladna vojska, milice potomcev lovcev na sužnje in muslimanski nestrpneži so junija 2011 ponovno napadli staroselce v Nubskih gorah in ob Modrem Nilu.
Trohnenje 2022 je dokumentarni film o posledicah mirovnega sporazuma iz leta 2005, ki ga v Združenih državah, Evropski uniji in agencijah OZN še naprej zagovarjajo kot »celovit mirovni sporazum«. Domačini v Republiki Južni Sudan in žrtvovanih Nubskih gorah in ob Modrem Nilu pa ga preklinjajo kot »smrt v imenu miru«.