Koncert, naslovljen Med zemljo in nebom, predstavlja delo Wolfganga Amadeusa Mozarta, ki nas s svojo glasbo dviguje do neslutenih višav. Simfonija št. 41 je njegova zadnja in je eno najslavnejših simfoničnih del. Velja za mojstrovino, ki se v zvočnem, kompozicijskem in intelektualnem smislu razteza od intimnosti in preprostosti do izjemne kompleksnosti in veličastnosti. Vzdevek »Jupiter« je dobila po Mozartovi smrti, in sicer naj bi jo zaradi bleščečih uvodnih taktov ali veličastnega finala leta 1819 tako poimenoval londonski organizator koncertov Johann Peter Salomon. Spremljali boste izvedbo Orkestra Slovenske filharmonije pod vodstvom gostujočega estonskega dirigenta Rista Joosta.
Simfonični orkester RTV Slovenija je v sodelovanju z Mešanim pevskim zborom Glasbene matice in pevskimi solisti pripravil izvedbo Schubertove Maše v As-duru. Vodil jih je dirigent bolgarskih korenin Rossen Milanov. Skladba izhaja iz značilnega klasicističnega dunajskega sloga, ki mu je skladatelj dodal bogat romantični izraz. V izvedbi so nastopili izjemni pevski solisti mlajših generacij: sopranistka Mojca Bitenc, altistka Monika Bohinec, tenorist Martin Sušnik in baritonist Domen Križaj.
Uživali boste lahko v muziciranju članov Komornega godalnega orkestra Slovenske filharmonije in sopranistke Nike Gorič. V ciklu Sozvočje svetov so v slikoviti Slavnostni dvorani Narodne galerije nastopili s poslušljivo glasbo Antonija Vivaldija. Orkester sam je izvedel deli Sinfonia v h-molu, RV 169 in Koncert za godala v g-molu, RV 157, s solistko skupaj pa poustvaril Vivaldijevo skladbo In furore iustissima irae, RV 626.
Popeljemo vas v Vodnjan, očarljivo mestece, kjer osrednji trg krasijo mogočne stoletja stare stavbe. Mi smo potrkali na vrata vogalne trinadstropne hiše, ki je navzven sveža in igriva, znotraj pa očarljiva, saj je prežeta s plastmi zgodovine, ki sta jo nova lastnika razkrila plast za plastjo.
V mirnem predelu Ljubljane, pravzaprav v slepi ulici, odmaknjeni od prometnic, stojita obdana z zelenjem dva vila bloka. Vsak od njiju vsebuje štiri stanovanja, vsako stanovanje pa se ponaša še z veliko zunanjo površino: bodisi pritlično ali strešno teraso. V morda najelegantnejšega od vseh štirih se je povabila tudi naša ekipa.
Vajeni smo, da na naših okrasnih vrtovih srečujemo strastne ljubitelje rastlin in vrtnarjenja nasploh. Pogosto si tako strast deli par, ki z roko v roki vsakodnevno uživa tako pri delu kot pri počitku na svojem vrtu. Takšna lastnika smo našli v ljubljanskih Murglah - za lepo zelenico si sicer pomagata s sodobno tehnologijo, jasno pa je, da si za tako bogat vrt enostavno moraš umazati roke.
Dolga je pot kavnih zrn, preden pristanejo v naših skodelicah. Zapletena je bila tudi zgodovina kave, preden je postala globalna pijača.
V dokumentarnem filmu skozi zgodbe in izkušnje štirih posameznikov, ki s kavo živijo, gledalec izkusi različne užitke te črne čarobne pijače. Film je intimna zgodba, ki ne govori o multinacionalkah, temveč o malih posameznikih, ki ne tečejo s tokom potrošništva in globalizacije. Je zgodba o strasti in ljubezni do kave in lepoti njenega uživanja.
Bernarda in Jože prvič gostita par zeta in tasta, obeh odličnih igralcev, Nika Škrleca in Zvoneta Hribarja. O novih izzivih spregovori Lara Janković. S krasno glasbo nas obdarijo Generator, po dolgih letih bomo slišali Agropop, ponovno združene v osveženi ekipi.
V rubriki Imamo to! predstavljamo mladega bobnarja Bena Dolarja, ki bo svoje bobnarske paličice ponudil tudi Jožetu.Vse pod kontrolo mentorja Marka Soršaka - Sokija.
Če posedujete spretnost ali talent in bi si želeli predstaviti v rubriki Imamo to!, nam pišite na naslov: nedelja@rtvslo.si.
V kolikor želite doživeti snemanje oddaje v našem studiu, prav tako!
V Slovenijo je pripeljal moderni električni Ford Capri - idejni naslednik Forda iz konca šestdesetih let prejšnjega stoletja. Vožnjo modernega električnega Forda smo primerjali z izvirnikom.
Na Toyotinem kongresu Kenshiki smo klepetali o volanu, ki ga ne preprijemamo, ampak le sučemo v levo oziroma v desno stran.
Peljali pa smo tudi avto, ki ima raje ovinkarjenje kot pa vožnjo naravnost. V osnovi je zgolj družinski SUV: Audi Q5.
Tretja filmska zgodba o srečni in smešni družini Erjavec, ki se je tokrat znašla v vrtincu stresno komičnih dogodkov, ki bi jim zaradi nepričakovane dediščine skorajda vzeli hčerko Tinko.
Čudovita kraška pokrajina slovite Lipice, s plemenitimi lipicanci vred, je prizorišče dinamičnega, pestrega in na trenutke še kako uspešnega mozaika najrazličnejših dogajanj, v katerih vrli Erjavčevi krmarijo, kakor vejo in znajo. Prav posebna, do zdaj pogrešana Pilonova slika, reši življenje mlademu Štefu, fantu, v katerega se Tinka zaljubi. Vseskozi rahlo napeta zgodba predstavi vso slikovitost sodelujočih, v posamezne prizore vpletenih likov. Družinska komedija, ki nikogar ne pusti ravnodušnega, pa ne-nasmejanega tudi ne. In hkrati povedno-poučna zgodba o ljudeh, z vsemi njihovimi človeškimi slabostmi zaljšana. Prava televizijska poslastica za vse, ki ste si ogledali že predvajana TV filma "Vlomilci delajo poleti" in "Zakleta bajta" scenarista in režiserja Romana Končarja.
Voda je duša Benetk, a hkrati ogroža njihov obstoj. V preteklosti so poplave že velikokrat presenetile Benečane in mestu povzročile precej škode. Med pandemijo covida 19 so imeli strokovnjaki in prebivalci Benetk priložnost združiti svoje znanje in izkušnje ter obnoviti mesto in ga pripraviti na nove poplave. Pa vendar, ali je mogoče preprečiti poplave, ne da bi s tem škodovali življenju v laguni in ga ogrožali? Do kolikšne mere je mogoče posegati v naravo?
André z orkestrom nastopi v Bahrajnu, kjer niso igrali še nikoli. Sprejme ga sam bahrajnski kralj, ki mu podeli odlikovanje za posebne zasluge. Na Vrijthofu se predstavi nova pevka, petnajstletna Emma Kok. Njena izvedba skladbe Voilà postane prava uspešnica na družbenih omrežjih.
Welcome to my World, Režija: Michael Wiseman, Odrska režija: Michel Fizzano, Lida Huver, Produkcija: Andre Rieu Studios, 2024
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
V šestih epizodah dokumentarne serije Sesalci bomo videli, kako so sesalci izrabili prednosti vseh večjih okolij na Zemlji. Odkar se je pred 66 milijoni let končala vladavina dinozavrov, so zavzeli skoraj vse kotičke sveta. To jim je uspelo z neverjetno prilagodljivostjo, edinstveno družabnostjo in neprekosljivim umom, ki omogoča učenje, pomnjenje, reševanje problemov, starševstvo in sodelovanje. Danes jih najdemo v vseh morjih in na vseh celinah.
3. del: Voda
Le redkim sesalcem je uspelo pretrgati vse vezi s kopnim, tako da živijo le v vodi. To je namreč izjemno zahteven izziv za živali, ki dihajo zrak. Tisti, ki jim je to uspelo, so med najpametnejšimi sesalci in so sposobni navezati presenetljive stike ne le med seboj, temveč tudi z drugimi vrstami.
MAMMALS / Velika Britanija / 2024 / Režija: Daniel Rasmussen
Loto je najbolj priljubljena igra na srečo v Sloveniji, saj jo igra več kot 860 tisoč polnoletnih Slovencev. Voditeljica nas popelje skozi žrebanje Lota in Lota plus, poleg rezultatov obeh žrebanj pa si ogledamo tudi aktualne dobitke igre Joker.
Skrivnost Sonjine smrti dobiva vse večje razsežnosti. Kriminalistika Karla Mohr pospešuje preiskavo, da bi izpolnila zahteve svojih nadrejenih in pritisk javnosti. Hannis Martinsson, pretresen zaradi hčerkine smrti, se loti preiskave na lastno pest, saj ga je Sonja opozorila, da se ne more zanašati na lokalno policijo. Začne se tekma v iskanju dokazov med Martinssonom in policijo.
TROM / Danska / 2021
Scenarij: Torfinnur Jákupsson, Donna Sharpe
Režija: Kasper Barfoed, Davið Óskar Ólafsson
V glavnih vlogah: Ulrich Thomsen, Maria Rich, Olaf Johannessen, Mariann Hansen, Frida av Fløtum, Helena Heðinsdóttir, Gunnvá Zachariassen
V filmu, ki je bil posnet po navdihu pesmi Heathcotea Williamsa Whale Nation, spremljamo prvoosebno pripoved kita grbavca, ki nam razkriva, kako pomembno vlogo imajo ti orjaški sesalci na modrem planetu. Že več kot 50 milijonov let ohranjajo ekosistem v ravnovesju. Skrbijo, da na Zemlji lahko dihamo. V morju se med seboj sporazumevajo, pojejo, radi pa prisluhnejo tudi novim melodijam, ki si jih nato zapišejo v spomin in predajajo novim rodovom. Dokler se ni pojavil človek, niso imeli sovražnika. S človekovim napredkom in razvojem industrije so ti morski velikani začeli izginjati. Film, ki ga bogatijo izjemni posnetki podvodnega življenja, gledalce poziva k ukrepom za zaščito morij in bitij, ki v njih živijo.
LES GARDIENNES DE LA PLANETE / WHALE NATION / Francija / 2022 / Režija: Jean-Albert Lièvre