Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Sredina jutra se pričnejo s pregledom dnevnega tiska in aktualne teme, ki jo postavljamo V središče. V pravnih nasvetih gostimo odvetnike in odvetnice, ki odgovarjajo tudi na vaša vprašanja, za vse udeležence v prometu pa svetujemo v prometnih minutah. Pogledamo tudi, kaj je novega v svetu filma in zabave ter vam podamo predloge za dobre knjige in zanimive vsebine, ki se predvajajo na TV Slovenija. S strokovnjaki razrešujemo vsakdanje življenjske dileme, terenska ekipa pa deli vrtne nasvete. Sreda je tudi športno obarvana, v rubriki »Š kot šport« spoznavamo nenavadne športe, gostimo športne junake in komentiramo ter napovedujemo pomembne športne dogodke. Vaša sredina družba sta Špela Močnik in David Urankar, jutro z nami je dobro jutro!
Ekipa oddaje Kaj dogaja? je pripravljena kot še nikoli – prihaja 13. sezona, ki bo po zagotovilih Vedeževalca Vlaža zanesljivo srečna! V polni zasedbi, spočiti in nabriti vas bodo tudi tokrat vsak teden obveščali o vsem, kar se doma in po svetu resnično dogaja.
Z nami ostaja voditeljski tandem Tilen Artač in Alenka Marinič – on bo imitiral politike hitreje, kot si lahko premislijo, ona pa bo zadržala resen izraz dlje, kot zdrži povprečen minister v vladi. Admir Baltić bo še naprej neusmiljeno izpopolnjeval slovenski jezik in ob tem pazil na morebitne slovnične poškodbe, Robert Petan pa bo še vedno vsak teden prišel v oddajo z novim komadom, glasbenim seveda. Manjkala ne bo niti Mala terasa, kjer boste ob svežih priredbah starih hitov znova prepevali vsi, predvsem pa tisti, ki peti “sploh ne znate” in pesmi niste “še nikoli slišali”.
Urednica Maša Kljun ob idejah za novo sezono že poliva kavo po tipkovnici, saj sta scenaristična mojstra Igor Bračič in Jernej Celec po intenzivnih počitnicah znova v odlični formi. In ker je 13. sezona posebna, smo za vas in morda tudi za nas pripravili obilico zabavnih presenečenj.
Oddaja Ljudje in zemlja je ena najbolj gledanih oddaj TV Slovenija. Vsak tretji teden jo pripravlja Regionalni TV Program Koper – Capodistria in njen urednik Branko Vrabec. V »koprski« Ljudje in zemlja govorimo o pridelavi hrane, o življenju in delu na podeželju, o živalih doma, na kmetih in v divjini, veliko pozornosti namenjamo varovanju okolja in tradicije, dotikamo pa se tudi tem, ki so zanimive tako za mlajše kot starejše gledalce. Poročamo z vseh koncev Primorske, odpravimo se tudi na Notranjsko in v zamejstvo. Naše osnovno vodilo je, da oddaja Ljudje in zemlja ni namenjena le kmetovalcem in pridelovalcem hrane, temveč široki publiki, skratka vsem, ki kmetijske pridelke kupujejo, ki so tako ali drugače povezani s podeželjem in jim ni vseeno za našo kulturno krajino.
Spoštovanje in varovanje narave je iz dneva v dan vse bolj v ospredju naših odločitev. Na različnih področjih naših dejavnosti si posamezniki, družine, društva, podjetja, javni zavodi in izobraževalne institucije že dolgo prizadevajo za ohranjanje, varovanje in izboljšanje stanja narave. Serija Varuhi narave predstavlja, na kakšne načine se v Sloveniji udejanja naravovarstveno naravnan odnos do sveta, ki ni neizčrpna podlaga človeški civilizaciji. Prinaša uvid, katera dejstva, pristopi, inovacije ter strokovni, etični in ne nazadnje ekonomski razmisleki so podlaga uspešnega varovanja narave in novih pozitivnih premikov k trajnosti planeta.
Tokrat: reka Sava je najdaljša reka v Sloveniji in več kot polovica slovenskega ozemlja je njeno porečje. Kljub precejšnjim regulacijam vse od 18. stoletja dalje in industrijskemu razvoju ob njenem toku je danes še vedno reka s presežki. Povsod tam, kjer je ne pregrajujejo jezovi hidroelektrarn, je biotska pestrost reke in obrežnih habitatov, ki jih je ustvarjala v tisočletjih po ledeni dobi, velika in dragocena, varuje jo tudi Natura 2000. Varuhi narave nam razkrijejo le delček te pestrosti, v ospredje pa postavijo kralja slovenskih vod, sulca. Sava ima prav v srednjem toku še vedno dovolj raznolikih habitatov, da se ta krovni plenilec uspešno drsti, skriva, lovi in prehranjuje. A strokovnjaki ugotavljajo, da nove in nove hidroelektrarne nepovratno spreminjajo hidrološke razmere Save v vplivnem območju pregrad, to pa vodi v uničenje in izginotje pestrosti v njenih vodah, na njenih bregovih in v pečinah sotesk.
Oddaja Svetovno bo posvečena predstavitvi filmov, nominiranih za evropsko filmsko nagrado lux, ki jo skupaj podeljujeta Evropski parlament in Evropska filmska akademija. Zmagovalec bo razglašen 29. aprila na slovesnosti v Evropskem parlamentu. Poleg evropskih poslancev nagrajenca izberejo tudi gledalci, ki bodo filme ocenjevali po spletu. Pet finalistov tudi letos kaže na raznovrstnost evropske filmske produkcije ter opozarja na pomembna družbena in politična vprašanja. To so filmi Animatorji, Dahomej, Valovanje, Prestreženi in Julie molči.
Serija SAMOSVOJI prikazuje osebne zgodbe ustvarjalnih posameznikov, katerih stališča in način izražanja dvigajo prah v njihovi okolici.
Sara França je uspešna modna oblikovalka, žrtev mačističnega bivšega fanta, ki se bori za žensko opolnomočenje, enakost spolov in priznanje njene družine.
Režija: Bruno Correia
Moon Belhaj Moon je tatoo umetnik navdihnjen ob temi. Kot nekdo, ki se je počutil odtujenega v svoji okolici in kulturi, je našla podobno misleče na spletu. Svet glasbe, svobodna spolnost in temna estetika, so stvari, ki jih deli s somišljeniki, kar pa se spopada z prepričanji njene družine.
Režiser: Rishi Chamman
Andrej Bezjak: Glasbenik, tradicionalno katoliško vzgojen, raziskuje nekatere dileme družbe, razpete med individualno usmiljenostjo in splošnim nasiljem. Odgovore na svoja vprašanja najde v duhovni tradiciji Hare Krišna gibanja in pri pisanju glasbe s transcendentalnim sporočilom. Je tu prostor za metal glasbo, ki jo igra s svojimi prijatelji?
Režija: Barbara Jakše
Tokrat smo obiskali Slovensko kulturno društvo Oljka v Poreču, v okviru katerega se tamkajšnji Slovenci povezujejo od leta 2007.
Srečali smo se z Donatello Ruttar, arhitektko, kulturno delavko in profesorico, ki je v Benečiji pustila izjemen pečat.
Razvojna agencija Slovenska krajina iz Monoštra, središča Porabskih Slovencev, je izdelala novo spletno stran Porabje.com.
V ruskem skoraj milijonskem mestu Saratov v naselju Zaton živi majhna slovenska skupnost . Pripravljajo projekt z naslovom Slovenska hiša v Saratovu.
Z več kot petdesetletnim glasbenim opusom se ponašajo Nediški puobi, ki so nastopili v koprskem studiu Hendrix.
Na Festivalu dokumentarnega filma, ki je potekal sredi marca v Ljubljani, so bile predstavljene številne teme, od življenja vešč in volkov do kolonializma in eskapizma. Slovenci so tako končno dočakali premiero z oskarjem nagrajenega filma Edina zemlja. V času, ko svet pretresajo brutalni prizori iz Gaze, je zgodba z Zahodnega brega še en obupan klic na pomoč. Režiserka Oksana Karpovič je spregovorila o svojem filmu Prestreženi. V njem je objavila izseke kar 31 ur trajajočih telefonskih pogovorov, ki so jih ukrajinske službe prestregle med ruskimi vojaki na bojišču in njihovimi sorodniki. Na festivalu je gostovala tudi režiserka srbskega rodu Olga Kosanović, ki v svojem dokumentarnem filmu Še zdaleč ne lipicanci razmišlja o tem, zakaj je skoraj nemogoče dobiti državljanstvo v Avstriji.
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Vsebina: Gosta sta svetovno znana alpinista in himalajca: Marija in Andrej Štremfelj, prvi zakonski par, ki je skupaj stal na Mount Everestu. V enem zamahu, 88 dneh, sta prehodila tudi 1600 km dolgo: Veliko himalajsko pot, na kateri sta opravila 83.000 metrov vzponov. Bernarda Žarn se je z njima pogovarjala o številnih uspehih, vznemirljivih doživetjih na vrhovih sveta in tudi o globinah duha.
Lastnica sodobne hiše na Dobenu blizu Ljubljane je spoznala, da je lokacija nekdanjega družinskega vikenda tako privlačna, da bi tam raje zgradila novi dom. Takšna zamenjava vloge iz počitniške hiške v pravi dom je pri nas precej pogosta. V tem primeru je s pomočjo skrbnih arhitektov nastala hiša, ki učinkovito in estetsko skladno izrablja prednosti in slabosti lege oziroma ne najbolj enostavnega terena.
Bili smo že v Aljaževem stolpu, pod zemljo v hobitski zemljanki, do svojih gostiteljev smo prileteli tudi s padalom. Še nikoli pa nismo obiskali stanovanja, do katerega lahko pripluješ z barko. No, tudi to bomo danes odkljukali. V Izoli, tik ob obnovljenem mandraču smo se povabili v obnovljeno stanovanje, ki vabi na morje, hkrati pa valovi na svoj način vstopajo tudi vanj.
Naslednje prenovljeno dupleks stanovanje je odličen primer, kako pametno je s strokovno pomočjo prenoviti zapostavljena, degradirana stanovanja. Kljub manjši kvadraturi jim je uspelo učinkovito izkoristiti prostor in ustvariti prijeten dom, ki združuje estetiko in funkcionalnost.
V Slovenijo je pripeljal moderni električni Ford Capri - idejni naslednik Forda iz konca šestdesetih let prejšnjega stoletja. Vožnjo modernega električnega Forda smo primerjali z izvirnikom.
Na Toyotinem kongresu Kenshiki smo klepetali o volanu, ki ga ne preprijemamo, ampak le sučemo v levo oziroma v desno stran.
Peljali pa smo tudi avto, ki ima raje ovinkarjenje kot pa vožnjo naravnost. V osnovi je zgolj družinski SUV: Audi Q5.
Loto je najbolj priljubljena igra na srečo v Sloveniji, saj jo igra več kot 860 tisoč polnoletnih Slovencev. Voditeljica nas popelje skozi žrebanje Lota in Lota plus, poleg rezultatov obeh žrebanj pa si ogledamo tudi aktualne dobitke igre Joker.
Petja je športni talent, atletinja, ki je izkoristila evropsko izmenjavo Erasmus in ob študiju na Portugalskem tudi trenira. Razmere za trening v tej državi so zelo dobre, tako v dvoranah kot tudi zunaj zaradi milega podnebja. Petja je v tuji državi spoznala nove trenerje in kolege in je prepričana, da je treba izkušnje pridobivati tudi v tujini. Kdo ve, kje bo njena prihodnost, v Sloveniji, na Portugalskem ali kje drugje.
V seriji Talenti EU regij obravnavamo demografski problem praznjenja manj razvitih evropskih regij, ki jih visoko izobražena mlada generacija zapušča. Po napovedih Evropske komisije naj bi do leta 2050 manj razvite evropske regije zapustilo 35 milijonov ljudi. To bo seveda vplivalo na neenakomeren ekonomski razvoj in razvojno prihodnost EU. V seriji Talenti EU regij predstavljamo 26 življenjskih zgodb mlade generacije v 11 evropskih državah in njihovih regijah.
Silba Ljutak je prejemnica hrvaške nagrade za mlade pesnike goran v letu 2024. V prvencu Hiša na otoku problematizira neenakost med spoloma. Poleg poezije se ukvarja tudi s fotografijo; eden izmed trenutkov, ki jih je ujela v svoj objektiv, krasi tudi naslovnico nagrajene zbirke pesnitev, ki jo je napisala. Hrvaško letno zapusti 15.000 ljudi, ki poiščejo izzive v drugih evropskih državah in regijah.
V seriji Talenti EU regij obravnavamo demografski problem praznjenja manj razvitih evropskih regij, ki jih visoko izobražena mlada generacija zapušča. Po napovedih Evropske komisije naj bi do leta 2050 manj razvite evropske regije zapustilo 35 milijonov ljudi. To bo seveda vplivalo na neenakomeren ekonomski razvoj in razvojno prihodnost EU. V seriji Talenti EU regij predstavljamo 26 življenjskih zgodb mlade generacije v 11 evropskih državah in njihovih regijah.
Frances omeni Nicku, da se hoče pogovoriti o njunem poljubu. Predlaga, da ga obišče doma. Njegova žena Melissa je odpotovala v London za nekaj dni. Privlačnost med Frances in Nickom se poglobi in spustita se v ljubezenski odnos. Toda stvari se zapletejo, ko mora Nick zaradi dela odpotovati na Škotsko in njegova sporočila postanejo precej hladna.
CONVERSATIONS WITH FRIENDS / Velika Britanija, ZDA / 2022
V glavnih vlogah: Alison Oliver, Sasha Lane, Jemima Kirke, Joe Alwyn
Scenarij: Sally Rooney, Alice Birch, Mark O'halloran, Meadhbh Mchugh, Susan Soon He Stanton
Režija: Lenny Abrahamson, Leanne Welham
Niko Goršič je vsestranski gledališki ustvarjalec, igralec, performer, režiser in vesten spremljevalec odrske umetnosti, od gledališča do plesa.
Odigral je nešteto vlog v gledališču, filmu in na televiziji ter režiral več kot trideset gledaliških predstav in še vedno aktivno ustvarja. Dokumentarni portret tega izjemno vitalnega in neumorno umetniško angažiranega osemdesetletnika ima za rdečo nit gibanje oziroma hojo. Niko Goršič namreč vsak dan kot del umetniške akcije naredi 10.000 korakov. V dokumentarnem filmu sledimo njegovim korakom po nekdanjih in trenutnih gledaliških poteh, pri čemer njegovo pripoved dopolnjujejo različni sopotniki iz preteklosti in sedanjosti.