Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Torkovo jutro lahko preživite v družbi mariborskih jutranjikov. Preverili bodo, kako huda je bila nedavna pozeba in kaj to pomeni za letošnji sadjarski pridelek. Ob obletnici potopa Titanika se bodo spomnili ene največjih pomorskih tragedij v zgodovini ter odkrivali, ali je bil med potniki tudi kakšen Slovenec. Spregovorili bodo tudi o zasvojenosti otrok z zasloni – kako prepoznati težavo in kako se je lotiti v praksi. Pokukali bodo v kuhinjo Društva kmetic Slovenska Bistrica, kjer nastajajo velikonočne dobrote, ter spoznali njihovega edinega moškega člana, ki je spekel potico za papeža. Ne bodo pa pozabili niti na prihajajočo kolesarsko sezono – izvedeli boste, kako pravilno pripraviti svoje kolo na pomladne izlete. Goran Obradović bo ob svetovnem dnevu prostovoljstva obiskal VDC Polž. Oddajo bosta vodila Katja Treer in Andrej Geržina.
V tokratni oddaji Japajade šov, se bosta za mesto finalu se potegovala kmeta, ki smo ju že spoznali v prejšnjih oddajah, Lojze Kerin iz Straže pri Krškem in Henrik Podlesnik – Henč iz Ljubnega ob Savinji. Čakajo ju tri kmečke naloge, Dejan in Lucy pa sta jima pripravila posebno presenečenje.
Za glasbo pa bodo poskrbeli skupina Zaka' pa ne, ansambel Unikat in Dominik Kozarič, Zvita Feltna, ansambel Banovšek ter skupina Skater.
Starec in štorklja je film o Stjepanu, nekdanjem šolskem hišniku, danes upokojencu, ki ga svet morda sploh ne bi opazil, če v njegovo življenje ne bi vstopili dve posebni štorklji: Malena in Klepetan. To je film o samoti, pred katero nas mnogi strašijo. Film, ki nam daje redko priložnost videti človeško ter živalsko samoto in njuno medsebojno povezanost.
Medtem, ko ljudje v današnjem času kljub zakonom narave vse več letijo, je nekaterim, ki jim je narava dala krila, človek to pravico vzel.
Dogajanje se odvija v predmestju Slavonskega Broda. Vdovec Stjepan Vokić je leta 1992 našel štorkljo z zlomljenim krilom. Rešil ji je življenje, jo poimenoval Malena in od takrat naprej skrbel zanjo. Brez njegove pomoči bi zagotovo umrla od lakote. Pa on brez nje?
Od leta 2002 se k Maleni vsako leto vrača samec iz Južne Afrike, oče njunih otrok. Do danes sta jih imela šestdeset. Stjepan mu je dal ime Klepetan. Vsako leto se jima izležejo novi ptički, s katerimi Klepetan jeseni odleti v Afriko, Malena pa ostaja doma s Stjepanom in njegovimi pogledi na svet ljubezni in sovraštva, s strahom pred zapustitvijo in samoto ter s prezirljivim odnosom do zasužnjevanja z materializmom.
In tu se začne naša zgodba.
V tokratni oddaji se bomo posvetili zgodovini osvobodilnega gibanja v Furlaniji-Julijski krajini s poudarkom na treh pokrajinah: goriški, videmski in pordenonski. Po poteh odporništva se bomo odpravili z zgodovinarjem dr. Bojanom Godešo, ki v okviru projekt BeWoP s podporo GO 2025 in vodilnim partnerjem Fundacijo Poti miru v Posočju, s strokovno ekskurzijo Od Palmanove do Ljubljane dokazuje, da gre za teritorialni unikum.
Obiskali smo Milanski teden oblikovanja, na katerem se Slovenija predstavlja s projektom Material Bar. Gre za inovativno predstavitev našega oblikovanja: izbrani slovenski ustvarjalci, zbrani okrog pulta v baru, se predstavljajo ne le s svojimi izdelki, temveč s samo ustvarjalno dejavnostjo. Predstavljamo zanimivo zgodbo enega najvplivnejših psihiatrov dvajsetega stoletja. Franco Basaglia je bil inovator na področju duševnega zdravja in reformator psihiatrične dejavnosti. Z nizom razstav, gledaliških predstav in drugih dogodkov se mu poklanjajo v uradnem programu Evropske prestolnice kulture. Ogledali smo si odmevno serijo Adolescenca, ki je sprožila obsežne družbene razprave o vplivu spletnih vsebin na mladostnike, zlasti glede nasilja med mladimi in spletne mizoginije. Prisluhnili smo koncertom na 4. Festivalu sodobne glasbe .abeceda. v Cukrarni. Dvodnevno festivalsko dogajanje so zaznamovali koncerti in tudi pogovori o prihodnosti sodobne klasične glasbe.
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Avstrijska nadaljevanka o zakulisju sveta športa, o odraščanju, tekmovalnosti, ambicijah in sanjah, za katere ni nujno, da se uresničijo, in prav zato tudi o razočaranjih.
Smučarska akademija Gastein je najbolj opevana in prestižna tovrstna ustanova v Avstriji. Tu se kalijo le najboljši in vsi si želijo postati št. 1 alpskega smučanja, njihovi motivi pa so različni. Daniela je dekle, ki v smučanju vidi priložnost, da ji ne bo treba ostati na družinski kmetiji. Nikki je sin ravnatelja Marka, ki ga bremenijo obtožbe iz preteklosti, njegov odnos s sinom pa je težaven. Luca je odraščal z mamo v skromnih razmerah, a njegova nadarjenost je izjemna. Švicarska smučarka Nawal hoče mami, ki ni naklonjena njenim športnim ambicijam, dokazati, da je šport zanjo več kot konjiček. Georg pa upa, da bo z odličnimi rezultati vendarle pridobil očetovo naklonjenost. Tu je še trenerka Franziska, nekdanja zvezda nemškega alpskega smučanja, ki je v razmerju z Markom, kar se nemalokrat izkaže za oviro pri delu.
Med mladimi športniki je veliko tekmovalnosti, na smučišču in zunaj njega. Meja med ljubeznijo in ljubosumjem, med lojalnostjo in izdajo ter ambicijo in frustracijo je tanka. Od vseh kandidatov, ki so uspeli preskočiti prvo oviro, bo ostalo le deset najbolj nadarjenih. A od cilja jih loči še velika mera volje in discipline ter trening, trening, trening ...
SCHOOL OF CHAMPIONS / Avstrija / 2023
Scenarij: Samuel Schultschik
Režija: Dominik Hartl, Johanna Moder
V glavnih vlogah: Josephine Ehlert, Judith Altenberger, Emilia Warenski, Imre Lichtenberger, Luna Mwezi, Mikka Forcher, Thomas Mraz, Simon Hatzl, Gregor Seberg, Jakob Seeböck, Moritz Uhl
Leta 1958 je britanski sociolog napisal roman o družbi prihodnosti, ki deluje po načelih meritokracije. Takrat je prvič kdo uporabil besedo meritokracija. Šestdeset let pozneje je ideja o tem, da so pametni, pridni in sposobni nagrajeni, pomemben del kapitalističnega družbenega sistema. Težava je v tem, da pametni, pridni in sposobni pravzaprav pogosto niso nagrajeni.
Kaj je Helicobacter pylori in kako vpliva na naša prebavila? David Zupančič bo gostil prof. dr. Bojana Tepeša, strokovnjaka za gastroenterologijo, in Luko Logarja, ki bo predstavil izkušnjo z okužbo. Poleg tega vas bo Vesna Lenarčič iz Zveze študentov medicine naučila, kako pomagati človeku, ki je doživel srčni zastoj.
Vigdis kandidira na predsedniških volitvah. Njeni protikandidati so trije ugledni družinski možje in mnogi Islandci si ne morejo predstavljati ženske kot vodje države. Tudi njena mama ne. Vigdis očitajo, da nima moža, da je samohranilka in da se bori z rakom na dojki. Ko jo vprašajo, ali naj jo volijo samo zato, ker je ženska, jim iskreno odgovori, naj jo volijo, ker je človek. Junija 1980 se na volišča odpravi več kot 90 odstotkov Islandcev in Vigdis postane prva demokratično izvoljena predsednica na svetu.
VIGDÍS / 2024 / Islandija
Scenarij: Ágústa M. Ólafsdóttir, Björg Magnúsdóttir
Režija: Björn Hlynur Haraldsson, Tinna Hrafnsdóttir
V glavnih vlogah: Nína Dögg Filippusdóttir, Elín Hall, Björn Hlynur Haraldsson