Foto:
Foto:


Delavnica bo raziskovala učinek fotonapetosti na nas, temelji pa na podlagi Bartakujevega raziskovalnega projekta v teku PhoEf: Nerazkrita poésis fotonapetostnega učinka. Udeleženci bodo na delavnici odkrivali kraljestvo fotonapetosti: pretvorbo svetlobe v električno energijo.
Delavnica bo potekala v obliki praktičnega dela – zasnova preprostega fotonapetostnega sistema, izračun energetskih potreb in meritev izhodne moči z uporabo naravne/umetne svetlobe – pri čemer bodo igrivo opazovanje in interakcijo s svetlobo spremljali poskusi z različnimi tehnologijami za sončno energijo in napravami z nizko porabo (brez dodatnih baterij). Udeleženci se bodo naučili izdelati Grätzlove sončne celice.
Praktični del bo dopolnila teoretična razprava, ki bo fotonapetost postavila v kontekst človekovega zmanjšanega dostopa do energije v obdobju po fosilnih gorivih.
Prikazana bodo dela umetnikov/ustvarjalcev, o katerih se bo tudi razpravljalo.
*Udeleženci delavnice bodo imeli priložnost: interakcije s svetlobo pod različnimi pogoji; uporabe sončnih celic za proizvajanje elektrike za naprave z nizko porabo; učenja načrtovanja sistema na sončno napajanje; učenja osnov merjenja in izračunavanja električne moči; učenja izdelave Grätzlove sončne celice. Poleg tega bodo pridobili vpogled v strukturo fotonapetostnega trga (kako in kje kupovati). In nenazadnje, imeli bodo priložnost razpravljati o pogojih pridobivanja in distribucije električne energije v prihodnosti.
Predhodno znanje ni potrebno. Zadošča motivacija.
Cena udeležbe na delavnici je 10 EUR. Maksimalno število udeležencev na delavnici je 12. Prijave zbiramo do 7.5. na naslovu: lidijap@kibla.org ali po telefonu 02/2294012 (Lidija Pačnik).
Delavnica je del projekta gRig - Guild for Reality integrators and generators (Bratovščina za integratorje in generatorje resničnosti ), ki ga podpira Program EU Kultura. Program KID KIBLA podpirajo Ministrstvo RS za kulturo, Mestna občina Maribor in Urad za mladino RS. KIBLA je del Mreže multimedijskih centrov Slovenije M3C.
Info:
Lidija Pačnik
lidijap@kibla.org
Novico je napisal uporabnik kibla