Zgodovina problema
S pomankanjem diplomiranih medicinskih sester (DMS), predvsem na intenzivnih in urgentnih oddelkih, so delo diplomiranih medicinskih sester pogosto opravljale kar srednje medicinske sestre (SMS), ki so se dela priučile na delovnem mestu, niso pa imele potrebne formalne izobrazbe. Prejšnji plačni sistem je zavodom omogočal, da SMS plačajo podobno kot DMS za enakovredno delo.
Reforma plačnega sistema v javnem sektorju
Ob uveljavitvi novega plačnega sistema pa so bile srednje medicinske sestre v enotah intenzivne terapije III razporejene v 23. izhodiščni razred (z napredovanji bi lahko dosegle do 33. plačni razred), diplomirane medicinske sestre pa v 33. plačni razred (z napredovanji do 43. plačnega razreda). Tako je med SMS in DMS nastala velika razlika v plačilu in glede na to, da na nekaterih oddelkih SMS opravljajo praktično enako oziroma zelo podobno delo kot DMS, je prišlo do protestov s strani SMS. Prve so se oglasile SMS v Centru za intenzivno terapijo (CIT), ki so odklanjale delo dokler ne dobijo primernega plačila oziroma opravljajo delo za katerega so plačane.
Rešitve UKC Ljubljana ter ministrstev
Vodstvo UKC Ljubljana je težavo poskušalo rešiti s prerazporeditvijo odvečnih SMS na ostale negovalne oddelke, v CIT pa pripeljati svež diplomiran kader. Kljub dobri volji diplomiranih medicinskih sester, ki so prišle v CIT tam niso bile sprejete in naj bi prišlo do šikaniranj, tako da se menjava ni odnesla. Na pomoč je priskočilo Ministrstvo za javno upravo (takratni minister Gregor Virant) ter Ministrstvo zazdravje, ki sta z UKC Ljubljana sklenila dogovor, da SMS od 1.8.2008 pa do 31.12.2008 dobijo 20 odstotni dodatek pri plači zaradi povišanega obsega dela (kar predstavlja približno 6 plačnih razredov). Tako bi razliko v plači med SMS in DMS za enako opravljeno delo predstavljala le višja izobrazba. Razlika v tem času je bila minimalna.
S 1. januarjem letos je dogovor potekel, SMS so sicer do danes še dobivale 20% dodatek vendar rešitev ni bila trajna.
Nova pogajanja
Vse od 1.8.2008 naprej so potekala pogajanja med pristojnimi ministrstvi, UKC Ljubljana in sindikati. V tem času je bil ustanovljen tudi nov sindikat Florence, katerega članice so predvsem SMS iz Centra za intenzivno terapijo UKC Ljubljana.
Rezultat pogajanj
Vse SMS v enotah intenzivne terapije III v UKC Ljubljana (vse ostale bolnišnice so izvzete!!), ki so imele 1.8.2008 najmanj 5 let dolovne dobe v enoti intenzivne terapije bodo dobile dvojne pogodbe. Po novem naj bi bile zaposlene 80 odstotno kot DMS in 20 odstotno kot SMS. Torej bo sedaj SMS, brez visoke šole (diplome), ki je bila do sedaj v npr. 26. plačnem razredu dobila 80 odstotkov plače DMS v 36. plačnem razredu in 20 odstotkov svoje plače (26. plačnega razreda). Poračun se izvede za obdobje od 1.8.2008.
Rezultat pogajanj je prava zmešnjava. Glede na izid pogajanj SMS, UKC Ljubljana in pristojnih ministerstev, bodo imele SMS v intenzivnih terapijah III pogosto višjo plačo kot diplomirane kolegice, kljub pogosto manjšemu obsegu dela, manjši odgovornosti ter nižji izobrazbi. Sporazum uvaja 4. različne izobrazbene strukture (in posredno toliko plačnih sistemov) v enotah intenzivne terapije III v UKC Ljubljana
Višje plačilo srednjih medicinskih sester v primerjavi z diplomiranimi medicinskimi sestrami navkljub višji izobrazbi in odgovornosti bo pripeljalo do nesoglasja med izobrazbenimi strukturami ter do izničenja zdravstvene nege kot stroke. Študenti zdravstvene nege ne bodo vidli vzpodbude za dokončanje študija, saj jim diploma prinaša nižje plačilo kot ga bodo imeli kot srednji kader v enotah intenzivne terapije III. Nesoglasja se bodo pojavila tudi v ostalih bolnišnicah, ki so iz sporazuma izvzete, prišlo bo do slabeše oskrbe pacientov, posledično do višjih stroškov zdravljenja ter tudi do propada plačnega sistema v javnem sektorju.
Odslej štirje različni plačni sistemi v enotah intenzivne terapije III v UKC Ljubljana
Sporazum prinaša mnogo nejasnosti in tudi (predvidoma jeseni) 4 plačne sisteme.
I. srednje medicinske sestre, ki do 1.8.2008 niso dopolnile 5 let delovne dobe bodo plačane v skladu z veljavnim plačnim sistemom v javnem sektorju (izhodiščni razred: 23), opravljale bodo isto delo kot vse ostale srednje medicinske sestre
II. srednje medicinske sestre, ki so s 1.8.2008 (ali prej) dopolnile 5 let delovne dobe, bodo plačane 80% kot diplomirane medicinske sestre (33-43 pl. razred) in 20 odstotkov kot srednje medicinske sestre (23-33 pl. razred). Štela se jim bodo vsa napredovanja ki so jim priznana kot srednjim medicinskim sestram
III. diplomirane medicinske sestre, ki do 1.8.2008 niso dopolnile 5 let delovne dobe bodo plačane v skladu z veljavnim plačnim sistemom v javnem sektorju (izhodiščni razred: 33), opravljale bodo isto delo kot vses ostale diplomirane medicinske sestre
IV. za diplomirane medicinske sestre, ki so do 1.8.2008 dopolnile 5 let delovne dobe potekajo pogajanja o dodatku za povišan obseg dela v višini 20 odstotkov.
Recesija in gospodarska kriza
Do sprememb in višanja plač prihaja ravno na višku gospodarske krize, ko bi morali z denarjem varčevati. V Sloveniji je trenutno brezposelnih okoli 86.500 oseb, okoli 5.000 zaposelnim v Muri grozi brezposelnost ob tem pa srednje medicinske sestre nepravično in po večini neutemeljeno zahtevajo višje plačilo za svoje delo. Ali bo proračun vzdržal pritisk gospodarske krize in novih odhodkov, ali bodo pravice pacientov upoštevane...
Novico je napisal uporabnik NNpisatelj.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje