Delovno mesto strojevodje v vlaku nemškega proizvajalca Siemens bolj spominja na kontrolni pult v nuklearki. Foto:
Delovno mesto strojevodje v vlaku nemškega proizvajalca Siemens bolj spominja na kontrolni pult v nuklearki. Foto:
Nočna vožnja.
Nočna vožnja.
Tiri proti Novi Gorici.
Tiri proti Novi Gorici.
Vožnja proti Jesenicam.
Vožnja proti Jesenicam.
V osrčju gora, skozi množico predorov, na poti proti Jesenicam.
V osrčju gora, skozi množico predorov, na poti proti Jesenicam.

Trije ljubitelji železnic so izvedli poseben podvig odkrivanja Slovenije. Z vlakom so prepotovali 593 km dolgo pot okrog večjega dela Slovenije in dela avstrijske Koroške med Beljakom in Pliberkom.
Čeprav zgodaj, se je na praznični četrtek ob pol peti zjutraj nekaj potnikov vseeno sprehajalo sem in tja po peronu številka tri ljubljanskega kolodvora. Na zgodnjem jutranjem vlaku proti Sežani je svojo zadnjo vožnjo v izmeni opravljal Gino Škrinjar, strojevodja od leta 1982, ki kljub dolgi noči ni kazal znakov utrujenosti. V sodobnih potniških lokomotivah, ki spominjajo bolj na kontrolni pult jedrske elektrarne, dela zadnjih nekaj let, predtem pa je kruh služil tudi v tovornih. Po več kot 25 letih na tem delovnem mestu je doživel že veliko, slabega in dobrega. "Včasih mi je žal, da nimam fotoaparata," pravi. Trije železniški navdušenci, pred katerimi je bil prav poseben dan, pa so ga seveda imeli, vsak svojega.
Škrinjar tudi sicer zelo rad potuje z vlakom, a se zaveda, da takih ni veliko. Tisti potniki, ki jih je bilo na poti okrog Slovenije mogoče povprašati (če se niso držali bolj vsak zase ali kroga svojih prijateljev) o izkušnjah z vožnjo z vlaki, pravijo, da jo imajo radi, vendar vzame preveč časa.
Slikovita proga od Nove Gorice do Jesenic
Organizator poti, Nenad Pataky, član hrvaškega društva prijateljev železnic Štacion, Kluba ljubiteljev železnic in aktiven član nekaterih spletnih forumov o železnicah, je idejo za tak podvig dobil prav na slednjih, kjer je srečal veliko sebi podobnih ljudi. »Ne boste verjeli, koliko ljudi je norih na železnice. Sprehajajo se po aktivnih progah, opazujejo vlake in odkrivajo zapuščene proge,« pripoveduje. Med t. i. trainspoterje, kot s tujko pravimo takšnim ljubiteljem železnic, se uvrščajo tudi npr. Walt Disney, igralec Kevin Costner in britanska rockzvezda Rod Stewart.
Čeprav je tudi pri nas železniška infrastruktura v pospešenem postopku modernizacije, se morajo nekateri strojevodje pri svojem delu še vedno zanašati predvsem na lastno presojo in vozni red. Tako je tudi na sicer slikoviti, a neelektrificirani enotirni progi, ki od Nove Gorice vodi sprva po Krasu in nato ob Soči do Mosta na Soči, naprej pa skozi najdaljši železniški predor pri nas do Bohinjske Bistrice. Od tam ob Savi Bohinjki nadaljuje pot do Bleda in Jesenic.
Čeprav se zdi, da je v železniškem prometu vse natančno določeno, se večkrat pokaže, da so tudi strojevodje pod kožo taki kot vsi drugi. Le kdo ne bi hotel ustaviti mladi materi z otroškim vozičkom, ki je prepozno prišla na postajo v Novi Gorici, ali ustreči otroku, ki si želi videti pogled s strojevodjevega stola.
Kratek postanek na avstrijskem Koroškem
Po vožnji skozi avstrijski del poti od Beljaka skozi Celovec, ki se lahko pohvali s sodobno železniško postajo do Pliberka, se ekipa treh železniških navdušencev znajde v tem majhnem mestecu. V Pliberku, sicer bolj znanem po škandalu z dvojezičnimi tablami kot po železniški postaji, natakarica v gostilnici ob železniški postaji prijazno pozdravi v slovenskem jeziku. Po kratkem premoru so zanesenjaki s postaje v Pliberku "odrinili" proti Mariboru.
Železniška proga iz leta 1863 pri Holmcu, le nekaj kilometrov po odhodu s postaje v Pliberku, prečka avstrijsko-slovensko mejo, nato pa skozi Ravne na Koroškem, Dravograd in druga mesta ter ob reki Dravi in njenih hidroelektrarnah vodi mimo Pohorja in smučarske proge za zlato lisico do Maribora, kjer vlak ustavi po slabih dveh urah vožnje. Prekrasna in ponekod še neokrnjena narava je tu bolj žalostna tolažba za nekdaj bogato industrijsko pokrajino, kjer je večina obratov dočakala svoj konec.
Nov krog, novo doživetje
V majhni Sloveniji ni veliko železniških krogov, ki bi si jih ljubitelji železnic lahko privoščili. Pravzaprav obstajata le dva samo slovenska. Ker so bile ambicije ljubitelja železnic Nenada Patakyja nekoliko večje, je v svoj podvig vključil še del Avstrije in sklenil svoj krog, najdaljši, ki ga je mogoče prevoziti v enem dnevu. In še preden se je pot v Ljubljani po udobni vožnji z vlakom ICS iz Maribora končala, je v mislih že nastajal nov načrt, nov krog, novo doživetje.
Novico je napisal uporabnik fresher