Foto: http://www.coolroofcontractor.com/ Foto:
Foto: http://www.coolroofcontractor.com/ Foto:

Splošno znano dejstvo je, da bela barva odbija sončne žarke in s tem deluje kot naravna klima. Hashem Akbari, iz nacionalnega laboratorija Berkeley v Kaliforniji je ugotovil, da bi bilo lahko prav beljenje odgovor na prekomerno segrevanje ozračja.

Globalno segrevanje ne vpliva le na temperaturo ozračja, ampak tudi na vroče razprave o tej temi. Mnogo znanstvenikov vidi rešitev v geoinžiniringu oz. v manipulaciji z naravnim okoljem. Fizik Akbami je svetu ponudil poceni in lahko rešitev, ki bi naš planet lahko ozdravila vročine. Ugotovil je namreč, da če bi 100 največjih svetovnih mest, strehe stavb prebarvalo z belo barvo in ceste preobleklo s svetlejšo prevleko, zasnovano na betonski osnovi in ne alsfaltni, bi to imelo velik vpliv na temperaturo ozračja. Tak ukrep bi imel učinek na notranjost in zunanjost stavb.
K zmanjšanju ogljikovega dioksida v treh korakih
Bela barva ne vpija infrardečih žarkov, kar pomeni, da bi mestne površine ostajale hladnejše. Čeprav je segrevanje mestnih ulic le lokalni učinek in dejansko ne vpliva na dvig svetovne temperature, bi s tem mesta postala znosnejša tudi med vročimi poletnimi dnevi. Prav tako pa bi tudi notranjost stavb ostala hladnejša, s tem pa poraba klimatskih naprav manjša. Posledično bi se zmanjšala poraba energija in naše ozračje bi olajšali za kar 44 tisoč ton ogljikovega dioksida, ki je eden glavnih razlogov za nastanek učinka tople grede. S tem ukrepom, bi lahko za deset let zmanjšali rast izpušnih plinov, tudi brez drastičnih posegov v industrijo.
Posledice globalnega segrevanja so že opazne:
/blog/jadrankajuras/neprijetna-resnica-2-del-globalno-segrevanje/245
/zabava/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=4&c_id=37971
MoBo
Novico je napisal uporabnik MoBo