Te podatke je Mediana sicer preračunala izmed tistih anketirancev, ki se bodo volitev udeležili. V celotni populaciji anketiranih so številke nekoliko drugačne. Po vrstnem redu bi se v parlamentu znašli: SDS (25 odstotkov), Državljanska lista Gregorja Viranta (19 odstotkov), Lista Zorana Jankovića (14 odstotkov), SD (šest odstotkov) ter DeSUS in SLS s po štirimi odstotki.
Pod prag parlamenta bi se uvrstili SMS Zeleni ter NSi s po trema in dvema odstotkoma, po en odstotek pa so anketirani namenili SNS-u, TRS-u, LDS-u in Zaresu. Kaj drugega bi zbrali štirje odstotki, neodločenih ali pa volitve zavračajočih pa je 16 odstotkov.
Visoka volilna udeležba
Kar 62 odstotkov vprašanih se bo predčasnih državnozborskih volitev zagotovo udeležilo, verjetno pa še dodatnih 15 odstotkov. Zagotovo bo abstiniralo 13, verjetno pa le štirje odstotki.
Kaj bo odločilno vplivalo na izbiro stranke?
V nasprotju z razširjenimi trditvami javnomnenjskih analitikov, da bodo na volitvah odločale predvsem osebnosti in"obrazi", Medianina anketa na prvo mesto s 36 odstotki postavlja program. Volivci bodo stranke ocenjevali tudi na podlagi njihovih preteklih dejanj (17 odstotkov), šele na tretje mesto s 13 odstotki kot odločilen dejavnik prihaja prvi obraz, vodja stranke ali liste. Svoj vpliv bodo imeli tudi nastopi na soočenjih. Sodeč po odgovorih bodo manj pomembni sami člani strank, reklame ter volilna sporočila.
Vsako nedeljo – anketa Mediane na RTV-ju
RTV Slovenija bo do predčasnih volitev vsako nedeljo objavljala raziskave javnega mnenja, ki jih pripravlja institut Mediana. Pri tokratni raziskavi je 609 polnoletnih anketirancev po telefonu odgovarjalo na vprašanja od 7. do 10. novembra. Vzorec je za Slovenijo reprezentativen po spolu, starosti, izobrazbi, delovni aktivnosti in regiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje