Aktualna razmišljanja so bolj ali manj v razsežnosti, koliko fikusov - ministrstev - bomo imeli in kdo bo bolj shujšal državo, je na tiskovni konferenci dejala nekdanja Zaresova ministrica za kulturo Majda Širca. Pozablja pa se na pred žaro Toneta Pavčka izrečeno misel Cirila Zlobca, da je naš narod zgrajen, globoko ukoreninjen v kulturi, politika pa je zato ne sme pozabiti.
"Za svobodne prostore kulture"
Širco, glede na volilne programe dveh po javnomnenjskih anketah najbolj priljubljenih strank, SDS-a in Državljanske liste Gregorja Viranta, pa tudi glede na zmanjšano zanimanje medijev in javnosti, zelo skrbi za prihodnost kulture. Še posebej, če bosta ti dve stranki na oblasti. "Kultura postaja drugorazredna tema ali sploh ne-tema," je dejala. Širšo javnost, civilno družbo, kulturne organizacije in Asociacijo poziva, naj aktivno izražajo mnenja in zahteve civilne družbe na tem področju.
"Virant bi državo hujšal na račun kulture"
Pri namenih Virantove stranke jo je najbolj zaskrbela morebitna ukinitev Javne agencije za knjigo, ki jo je Virant napovedal v sobotnem intervjuju. Spomnila je, da je bila ta agencija sprejeta v času vlade Janeza Janše - ko je bil Virant minister za javno upravo - brez glasu proti. Želela jo je politika, želeli so jo kulturniki in večina je po Širčinih besedah tudi danes zadovoljna z njo. Program dotične stranke se kulture dotakne "zelo hladno, asketsko" ter svoj cilj vitke države zagotavlja predvsem na račun kulture, je dejala Širca.
Za krčenje navija tudi SDS-ov program, ki umetnosti in ustvarjalnosti skoraj ne vidi, vse skupaj pa podreja področju kreativnih industrij, je nadaljevala Širca. "Najbolj zaželena stranka se s kulturo ne ukvarja. Je ne briga, ne misli o njej. Nekateri bi rekli celo 'hvala bogu', da ne preveč, če se spomnimo preteklosti, posega vanjo. Celotni prostor kulture se krči na ekonomijo," je izjavila.
Program: radikalna posodobitev javnega sektorja
Naslovila je tudi aktualni Zaresov program kulture predvsem z vidika organizacije dela v javnem sektorju. V reviziji programa iz leta 2008 so ugotovili, da je precej izhodišč še neuresničenih, predvsem zaradi "hudih blokad", zaradi katerih je Zares tudi zapustil vladno koalicijo. Obžaluje tudi to, da jim tudi ob sodelovanju z Irmo Pavlinič Krebs ni uspelo dokončno izpeljati radikalne posodobitve javnega sektorja. Ta je sicer že zapisana v zakonskih predlogih, ki so obležali na ministrstvu, Širca pa verjame, da jih bo prihodnji minister "pograbil". Reforma javnega sektorja bo po njenih besedah morala biti temeljita, več bo dela za določen čas, a za višje plačilo.
Za druge podrobnosti iz kulturnega programa je napotila "miške" na Zaresov polni spletni program s področja kultura. Širca je pred časom predlagala, da bi šel del denarja iz javnih naložb za umetniška dela.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje