"Model se je izčrpal, potrebujemo spremembo sistema," je na konvenciji Zaresa, kjer je dobil zaupnico ter predstavil strankin radikalni manifest za novo ekonomijo, dejal Golobič.
Predsednik Zaresa Gregor Golobič je brez glasu proti prestal glasovanje o zaupnici. Podelila mu jo je konvencija stranke po Golobičevi predstavitvi dela v lanskem letu ter programu za prihodnje leto. Vsakoletno glasovanje o zaupnici je predvideno v statutu stranke.
Manifest za novo ekonomijo, ki je nadgradnja programa stranke, je bil sprejet skoraj soglasno. Nasprotoval mu je le Pavel Gantar. Z njim bodo šli na predčasne volitve.
Celoten Manifest za novo ekonomijo.
Zares bi skrajšal delovni čas.
MMC-jeva reportaža z lanskega kongresa.
Golobič je prepričan, da gre stranka lahko na volitve optimistično, saj verjame, da bodo volivke in volivci želeli imeti tudi glas, kot so ga imeli doslej, ki je bil na strani javnega interesa in se je zoperstavil vsem lobijem. "Taka stranka je nepogrešljiva za delovanje slovenskega parlamenta, če naj bo to legitimno, če naj bo to v večji meri, kot je bilo doslej, po volji ljudi," je dejal.
Dejal je, da je program stranke v celoti nov. "Manifest za odgovorno ekonomijo, ki predstavlja veliko novost na slovenskem političnem trgu, predstavlja izziv za vse nove akterje, ki jih še čakamo, da se bodo izrekli o vseh ključnih razvojnih vprašanjih Slovenije," je povedal.
"Tako, kot je, ne more iti naprej"
Pojasnil je, da v ospredju programa ni interes finančnih institucij, v ospredju ni interes tistih, ki so privedli Slovenijo v to krizo. Opozoril je, da je bil Zares edina stranka, ki se je uprla t. i. nemško-francoskemu vlaku. "Treba je okrepiti investicije, vlaganja v ljudi, v izobraževanje, znanost, raziskave, in da bo na ta način mogoče ustvariti več in to več potem tudi pravično porazdeliti," je dejal.
Poudaril je, da daje stranka s svojim programom jasno sporočilo, da tako, kot je, ne more iti več naprej. "V ospredje je potrebno postaviti tise, ki so bili do zdaj zapostavljeni," je zatrdil.
Golobič: Stranka je trn v peti že od nastanka
Dodal je, da je bila stranka trn v peti že pred volitvami. "Že ob nastanku je bilo neko nelagodje, tako med strankami, ki smo jim bili bliže, kot strankami, ki smo jim bolj odkrito nasprotovali," je prepričan.
"Upirali smo se, kjer se je dalo, da bi stranke kadrovale na način, kot so. Spomnite se, kako sta se Katarina Kresal in Borut Pahor z nekim dogovorom, ki je tipičen za Janševo vlado, dogovorila, da bo Draško Veselinovič postal predsednik uprave NLB-ja," je spomnil Golobič. "Temu se je Zares zoperstavil. Z grožnjo izstopa iz koalicije smo uspeli v prvih mesecih doseči, da se to ni zgodilo," je povedal.
V sklopu svojega nagovora konvenciji je Golobič med drugim napovedal novo ime stranke ter upanje, da bodo nova gibanja primerni kandidati za prihodnje koalicijske partnerje.
S kom v koalicijo, če sploh?
Golobič je izrazil razočaranje nad nekdanjimi koalicijskimi partnerji. Ti so bili neučinkoviti v boju zoper politično-gospodarska omrežja, ki ugrabljajo državo. "Pri tem boju smo pogosto bili edini koalicijski partner," je dejal Golobič. Kot primer, kako stare "tranzicijske stranke" delujejo, je predložil zakon o poroštvu za projekt TEŠ6, kjer so SDS, LDS in SDS v parlament vložili zakon, ki so ga spisali v Holdingu elektrarn.
Poenotenje v boju proti takšnim omrežjem je po Golobičevih besedah temeljni pogoj za kakršno koli sodelovanje v koaliciji. Ob stari konstelaciji strank je zato pred časom dejal, da ne vidi prave priložnosti za koalicijsko sodelovanje. S pojavom novih strank in gibanj pa ponovno upa, da bo lahko spremenil mnenje, da se bo "našel nekdo, ki si bo skupaj z Zaresom upal v bitke". Podpredsednica stranke Darja Radić je sicer izrazila pričakovanje, da bo Zares po volitvah v opoziciji, evropski poslanec Ivo Vajgl pa je poudaril, da biti v koaliciji ni nič slabega samo po sebi.
Novo ime: Zares, socialno-liberalni
Razlog za predlagano menjavo imena stranke je po Golobičevih besedah dejstvo, da se na politični sceni pojavlja kup gibanj in list, ki sama sebe definirajo kot 'nova'. Menjava imena ne pomeni odrekanje konceptu nove politike, temveč ga le vsebinsko nadgrajuje z manifestom, je pojasnil. O predlogu je konvencija glasovala v sklopu sprememb statuta stranke. Za spremembo imena stranke je glasovalo 56 članov, proti pa 53.
Predsednik poslanske skupine Franco Juri je izbiro dodatno pojasnil: V odnosu do družbe in gospodarstva socialni, v odnosu do demokracije in človekovih pravic liberalni. "Tu ni nobene dvoličnosti. Smo socialno-liberalni na iskren način," je dejal.
Manifest, zaupnica, spremembe statuta
Juri je pred konvencijo dejal, da pričakuje potrditev programa in manifesta za novo in socialno, odgovorno ekonomijo, ki je ključni del predvolilne ponudbe stranke. "Program bo na razpolago, vsi ga bodo videli in se bodo odločali, ali želijo, da v Sloveniji spet dobimo le izbiro med neoliberalci in turbokapitalisti, ali želimo spremembe v smeri socialno odgovornega podjetništva. Smo ena izmed strank, ki ponuja tak program in je že dokazala, da gre v tej smeri," je povedal.
"Druge opcije še niso jasne. Jaz se bojim, da bo prevladal duh neoliberalizma v drugih strankah," je zatrdil. Meni, da je treba ljudem povedati, da je Zares ena redkih strank, ki "nima niti botrov niti lobijev za sabo, niti medijske podpore, ki je včasih odvisna od podpore močnih finančnih skupin". "Mi teh skupin nimamo, to se je videlo pri Teš 6," je pojasnil.
Gantar: Stranka bo prišla v parlament
"Mi smo tisti, ki smo sprožili vladno krizo, sprožili konec te tragedije, konec brezupa in obupa ter omogočili, da gredo tudi novi na volitve in rešijo to zadevo. V tej predstavitvi programov in ljudi bo Zares še pokazal svoje vrline," pa je prepričan poslanec stranke Pavel Gantar.
"Slovenija se v zadnjih dneh vsak dan prebuja v novi politični podobi. Danes zmagovalec volitev ni več vnaprej določen," je dejal in dodal, da je stranka izsilila volitve. "To je za nas velika priložnost, vse je še odprto, bolj, kot se je zdelo pred nekaj dnevi," je napovedal. Dodal je še, da se ne more čisto poistovetiti s programom in da je v Sloveniji glavni problem neokorporativizem.
"Problem je, da smo bili dojeti kot tisti, ki delajo težave v koaliciji. V resnici pa smo hoteli nekatere stvari urediti, npr. vprašanje Teša 6, bančnih kreditov in financiranje tajkunov. Imamo še dovolj časa, da pokažemo, da imamo dobre stvari in smo zaslužni za določene pomembne zadeve. Ena najpomembnejših stvari, ki jo je ta parlament naredil, je ločitev županske in poslanske funkcije. Če nas ne bi bilo, tega ne bi bilo," je prepričan. Zatrdil je še, da bo stranka prišla v parlament in dodal, da ne vidi razloga, zakaj ne bi kandidiral za poslanca.
Tudi poslanec Franci Kek je prepričan, da bo stranka prestopila parlamentarni prag. Napovedal je, da bodo dobili pet poslanskih mest.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje