Predstavnice Ženskega lobija Slovenije in urada za enake možnosti se zavzemajo za spremembo volilne zakonodaje. Direktorica Urada vlade RS za enake možnosti Tanja Salecl pravi, da je neuravnotežena zastopanost žensk in moških v političnem odločanju eno najočitnejših odstopanj od standardov in načel enakosti spolov. Slovenija je še vedno država z enim najnižjih deležev žensk v parlamentu.
Predsednica Ženskega lobija Slovenije Metka Roksandić pa je izpostavila, da je njihova tendenca čim več žensk na kandidatnih listah, da imajo volivci možnost izbire. Po njenih besedah so namreč kandidatke vseh političnih strank večinsko razvrščene v slabo ali neizvoljive volilne okraje, čeprav volilni zakon obvezuje vse stranke in liste, da uvrstijo najmanj 35 odstotkov kandidatk na kandidatne liste.
Zakon po mnenju Angele Murko Pleš iz Ženskega lobija tudi ne omogoča učinkovanja ukrepov pozitivne diskriminacije, s katerimi bi vendarle tudi z zakonskimi ukrepi dosegli bolj uravnoteženo zastopanost moških in žensk v parlamentu. Na volitvah nas čaka presenečenje, tokrat je res več žensk, a z naraščanjem desnih strank bo upadlo tudi število žensk v parlamentu, je dodala Pleševa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje