Čeprav je predsednik zmagovite stranke Pozitivna Slovenija in najverjetnejši mandatar za sestavno nove vlade Zoran Janković še pred volitvami zatrdil, da s SDS-om ne bi šel v koalicijo, je zdaj na pogovore povabil prav vse stranke.
Za danes je bilo napovedano srečanje z Janšo, a bo očitno odpadlo. Jankovićeva ekipa je predstavnike SDS-a povabila na pogovor v ljubljansko mestno hišo, a so v SDS-u vztrajali, da se raje sestanejo v parlamentu, "kjer je mesto za pogovore med parlamentarnimi strankami". V Jankovićevem štabu pa na to ne pristajajo, saj so do zdaj vse politične sogovornike vabili na sedež MOL-a.
V PS-ju potezo SDS-a vidijo kot pogojevanje
"Ker Zoran Janković še ni potrjen poslanec državnega zbora in tudi stranka LZJ-PS tam nima prostorov, smo predlagali, da se predsednika obeh strank osebno dogovorita o lokaciji, ki ne bi smela predstavljati ovire za srečanje," pojasnjujejo. Zato je Janković Janši tudi posredoval telefonsko številko, da bi se dogovorila o tem, kje se bosta sestala, poudarja Nataša Pelko, predstavnica za stike z javnostjo.
A so kljub temu v SDS-u poslali vabilo medijem, da bo srečanje v prostorih parlamenta. Tako "enostransko pogojevanje" pa Janković označuje za nekorektno. Na sestanek ga torej ne bo. Se bosta sestala kdaj drugič? "Počakajmo, kaj bo prinesel čas," odgovarjajo v Jankovićevi stranki.
Jerovšek v veliko koalicijo ne verjame
V štabu SDS-a sicer od srečanja niso imeli prevelikih pričakovanj. "Prav je, da izvemo stališča Jankovića po stališčah, ki so gotovo spremenjena. Pred volitvami je obljubljal nerealno, in zanima nas , ali je stopil na realna tla," je v času, ko je sestanek še bil napovedan, za MMC dejal dolgoletni SDS-ov poslanec Jožef Jerovšek.
"Osebno sem v normalnih razmerah velik nasprotnik velikih koalicij, ker so nepotrebne. V takšnih razmerah, kot je Slovenija zdaj, pa bi veliko koalicijo razumel." A izpostavlja tudi, da so med njimi prevelike ideološke razlike, zato v dejansko oblikovanje takšne koalicije ne verjame. "Pripravljeni smo vedno biti konstruktivni, izpolnjeni pa morajo biti določeni predpogoji," je še dodal.
Janković na sestankih vse od volitev
V teh nekaj dneh po volilni nedelji se je verjetni mandatar sešel že z Borutom Pahorjem iz SD-ja, s Karlom Erjavcem iz DeSUS-a in z Gregorjem Virantom iz DLGV-ja. Pravi, da so ti prvi pogovori potekali konstruktivno. O konkretni vsebini ni nihče izdal veliko, v DeSUS-u so le izpostavili, da jim je uspelo z Jankovićevo ekipo zbližati stališča glede pokojninske reforme.
Iz SD-ja spravljivejši toni
Pahor je po sestanku omenjal, da morda njegova stranka v tem mandatu ne bi šla v vlado, bi pa podprli Jankovićevo ministrsko ekipo in ključne projekte. Meni namreč, da sta si z Jankovićem precej različna, vsaj kar se načina vodenja tiče. A v stranki so zdaj vseeno oblikovali pogajalsko ekipo. Dušan Kumer je za MMC pojasnil, da so se dogovorili, od katerih programskih točk kot socialdemokratska stranka ne bodo odstopali, jim pa gre "v prvi vrsti za državo". Večji del SD-ja naj bi sicer bil naklonjen vstopu v koalicijo.
Virant postavil jasna pričakovanja
Tudi Državljanska lista Gregorja Viranta je oblikovala ekipo, ki se bo pogajala s Pozitivno Slovenijo, če jih bodo še povabili na pogovore. Prvi je bil po Virantovih besedah precej površinski, brez jasnih zavez in stališč. "Še daleč smo od koalicije," so bile njegove besede po sestanku. So pa Jankoviću pojasnili, kje vse se ne strinjajo z njegovim programom in kaj so njihove primarne zahteve za morebitno sodelovanje.
SLS in NSi bi bila raje opozicija
V prihodnjih dneh se bo Janković sestal še s preostalima strankama, ki sta se uvrstili v parlament. Tako predsednik SLS-a Radovan Žerjav kot predsednica NSi-ja Ljudmila Novak sta do sodelovanja z njim zadržana in že pred srečanjem poudarjata, da bosta stranki verjetno mandat preživeli v opoziciji. SLS ne bi privolil v povišanje DDV-ja, NSi pa se vidi predvsem v koaliciji pomladnih strank.
Skrajni rok je 24. december
Zmagovalce volitev tako čaka še precej dela. Najpozneje dan pred božičem mora biti sklicana ustanovna seja nove sestave državnega zbora, na njej pa se bo glasovalo tudi o mandatarju za sestavo vlade. Predlagal ga bo predsednik države Danilo Türk po pogovoru s vsemi strankami. Z Jankovićem se je skrito pred očmi javnosti na prvem povolilnem srečanju sešel že v ponedeljek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje