V tej krizi se ne smemo zanašati na nikogar drugega kot le nase in na lastno gospodarstvo, ki ga bo z dobro vizijo vodil "krizni menedžer z zdravo kmečko pametjo", sporoča predsednik SLS-a Radovan Žerjav. Zato poziva javnost in ostale politične akterje k resni diskusiji, ki bi zagotovila jasno smer države in gospodarstva.
Spodbuda in zaščita dobrih podjetij
Treba je zaščititi slovenska dobra podjetja, da jih ne bo odplaknil tuji damping, zato Žerjav predlaga nadzorovani protekcionizem. Najprej s tem, da se na javnih razpisih upošteva najvišja kakovost za primerno ceno, in ne najnižja možna cena za kakršno koli kakovost. "Kultura, ki je bila vzgojena skozi gradnjo avtocestnega križa, se ne sme nikoli več ponoviti," je pojasnil.
To ne sme biti voda na mlin tajkunom, zato bi se v tak proces (in prilagajanje zakonodaje) morali vključiti vsi pristojni organi, kot so urad za varstvo konkurence, računsko sodišče in komisija za preprečevanje korupcije.
Banke naj potrojijo ali početverijo financiranje
Ko bodo dobra podjetja identificirana, spodbujena in zaščitena, bodo tudi banke dobile dobre tarče za kreditiranje, ugotavlja Žerjav. Mandatar za sestavo vlade pa bo dobil nalogo, da banke spodbudi k najmanj tri- do štirikratnemu povečanju financiranja prej omenjenih podjetij – ne pa najcenejših ali tistih, ki so v težavah.
Vse je mogoče, če le ...
"Da to ni mogoče? Ko sem bil minister, so mi za marsikaj rekli, da je nemogoče. Za odprtje 29 zaščitenih železniških prehodov se je 12 ljudi v več letih sestalo 56-krat, da bi jih odprli. Pa sem to komisijo razpustil in v treh mesecih so bili odprti. Pa se to prej ni dalo," je dejal o izvedljivosti svoje vizije.
"EU bo razumela, morala bo razumeti"
Evropska unija še posebej danes nikakor ne potrebuje šibke Slovenije, saj bi bila le breme, temveč močno Slovenijo z zdravim gospodarstvom, ugotavlja predsednik SLS-a. Zato nam bo morala dopustiti, da sami poskrbimo za našo prihodnost in rast. "S tem bomo mi reševali Evropo," je dodal.
Načini, kako zaščititi gospodarstvo, so predmet diskusije, eno izmed prvih področij, kamor bi lahko usmerili ukrepe, je po Žerjavovem mnenju gradbeništvo. Podjetja iz časa gradnje avtocestnega križa so v večini že propadla, sektor vleče navzdol celotno gospodarsko sliko, medtem pa imamo še nekaj zdravih jeder, ki se lahko razvijejo, meni Žerjav. Kot prometni minister se je po njegovem mnenju uspešno zoperstavil "največjemu lobiju v državi" in zato ve, da je tak protekcionizem lahko voda na mlin tajkunom. A mora tudi preprečiti, da ne bi sektor, ki je zdaj na kolenih, tujci z dampingom do konca uničili, je sklenil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje