Duhovnika, ki ga javnost pozna predvsem kot nekdanjega direktorja Litostroja, nesojenega ministra za gospodarstvo v času vlade LDS-SKD in kot zdajšnjega dekana ljubljanske Fakultete za strojništvo, smo povprašali, kako komentira očitke, da je namen nove stranke zgolj »nagajanje« NSi-ju, kaj lahko pove o govoricah, da za KDS-om stojita nekdanji predsednik Kučan in prvi mož SCT-ja Zidar, o vrednotah ter o nastajanju stranke.
Kaj vas je vodilo pri tem, da ste se odločili za oblikovanje nove stranke?
V slovenskem političnem prostoru je SKD v prvih 90 letih prejšnjega stoletja predstavljal pomembno politično stranko, ki je imela dober program. Ob združevanju in razdruževanju pa se je vsebina tega programa drobila in porazgubila. Sedanji čas potrebuje nov program, ki bo prinesel svežino idej, saj jih Slovenija za nadaljnji razvoj potrebuje. Poudarjam, da nisem sam ustanovil stranke KDS, ampak je bilo veliko glasov in želja iz vse Slovenije. V pripravah na ustanovitev pa so prijatelji predlagali, da naj prevzamem predsedovanje. Odločitev je bila težka, pa vendar.
KDS je bil ustanovljen tik pred volitvami, zato vam mnogi očitajo, da je vaš namen tudi »nagajanje« NSi-ju.
V demokraciji je praviloma mogoče ustanoviti stranko brez pritiskov s strani. Če je tako dejanje
opredeljeno kot »nagajanje«, je mogoče razumeti, da je v Sloveniji omejena demokracija.
Zakaj je KDS nastal v takšni tajnosti?
Morda je bilo za »dobro poučene kroge«, ki določajo, kaj se v Sloveniji sme in česa se ne sme, ustanovitev v tajnosti. Na samem zboru pa smo želeli predvsem delovno in mirno ozračje, in ne bučne reklame.
Kako je potekalo izvajanje zamisli za ustanovitev stranke?
Ustanavljanje stranke je potekalo kar nekaj mesecev. Pogovarjali smo se in iskali rešitve, predloge. Iskali smo predvsem rešitve za delovanje stranke, ki bi poleg naslova »demokratične« imela tudi v statutu zagotovljeno demokratično delovanje. Zaradi tega smo izoblikovali specifično organiziranost po enotah in okrajih ter dodali funkcijo predsednika izvršilnega odbora in še nekaj drugih detajlov. Pripravljali smo program. Program je utemeljen na vrednotah, ki jih sodoben Evropejec in demokrat lahko sprejme, saj mu zagotavljajo pričakovano kakovost življenja. Zato je program zasnovan predvsem na družini, domoljubju in tradiciji, kar pa zagotavlja veselje do življenja.
V medijih se pojavljajo namigovanja, da naj bi za KDS-om stala nekdanji predsednik države Milan Kučan in prvi mož SCT-ja Ivan Zidar.
Slovenski sindrom pa tudi sindrom slovenske pomladi je »botrstvo«. V našem primeru tega ni, zato je to najbrž velik problem. Ali je svobodomiselnost, utemeljena na evropskih vrednotah, prepovedana?
V čem je bistvena razlika med KDS-om in NSi-jem oz. kje vidite prednost vaše stranke pred že uveljavljeno Novo Slovenijo?
Mi ne tekmujemo s stranko NSi. To v samem počelu ni bil naš namen. Zagotoviti želimo tisto jasno profiliranost moderne desne stranke, ki jo Slovenija preprosto zasluži!
V NSi-ju vam očitajo, da ste prepisali njihov program.
Morda je daljši program preveč za branje. Skrajšani program pa nima ne po strukturi ne po vsebini primerljivosti s programom NSi-ja. To lahko potrdi gospod Marko Štrovs, ki je bil glavni pripravljalec programa NSi-ja, sam sem pa tudi pomagal kot simpatizer. Res je, da sva skupaj pripravila in opravila končno redakcijo v okoli 80 odstotkov programa NSi-ja. To je tista številka, ki je zaokrožila v medijih. Zaradi različnosti sva pri programu KDS-a predlagala vsebino, ki je sveža v širšem slovenskem prostoru. V prostoru, kjer pa priznavajo podobne vrednote, pa jih še kako izvajajo.
Marjetka Nared
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje