Foto:
Foto:

Tehnologijo, ki globoko v možganih sprošča šibke električne impulze, so do zdaj že uporabili za zdravljenje parkinsonove bolezni, zdaj pa so se raziskovalci usmerili v del možganov, povezan z užitki, ki jih povzročata hrana in seks.

Raziskovalno študijo so opravili na sloviti univerzi Oxford, njen vodja Morten Kringelbach pa pravi, da bi z novo metodo lahko pozdravili anhedonijo - bolezen, zaradi katere so ljudje prikrajšani za zgoraj omenjena užitka. Tudi Kringelbachov kolega Tipu Aziz verjame v projekt: "Našli smo dokaz, da bi lahko čip deloval. Pred nekaj leti je neki znanstvenik podobno napravo namestil v možgane ženske, ki je imela zelo nizek seksualni apetit", kar jo je spremenilo v spolno zelo aktivno žensko. Nenadna sprememba pa ji ni bila všeč, zato so ji napravo odstanili."

Veliko dela pri samem postopku operacije
Profesor Aziz je še dodal, da je bila operacija takrat izredno zahtevna in kruta, zato je prepričan, da je potrebnih vsaj še deset let razvoja prav na tem področju. "Ko bomo izboljšali tehnologijo, bomo stimulacijo možganov lahko uporabili za številna področja. Čip bo občutljivejši, z več nadzora nad njegovo jakostjo, lahko pa ga boste vključili ali izključili."

Elektronska naprava, ki spodbuja spolne občutke, sicer že obstaja - razvil jo je Američan Stuart Meloy. Naprava je v praksi spodbujevalnik hrbtenjače, imenuje pa se Orgasmatron.

J. R.