Dvorec La Paiva so obnovili v duhu
Dvorec La Paiva so obnovili v duhu "radoživih" pariških dni. Foto: La Paiva
La paiva
Dvorec stoji na ugledni lokaciji na Elizejskih poljanah. Foto: La Paiva

Znamenita stavba La Paiva stoji na Elizejskih poljanah, nosi hišno številko 25, zgrajena pa je bila leta 1865. Bila je dom ene najslavnejših francoskih kurtizan 19. stoletja, Esther Lachmann, ki jo je za ženo vzel portugalski markiz Albino Francesco de Paiva-Araujo. Dal ji je svoje ime La Paiva, premoženje in srce, ona pa njemu le svoje telo, nato pa je nemudoma zahtevala razveljavitev zakona. "Vrni se na Portugalsko, jaz pa bom ostala tukaj in bom še naprej prostitutka, ki se svetu predstavlja kot ugledna aristokratinja," mu je zapisala v pismu.

V svojem ljubezenskem dvorcu je gostila nekatere med najbolj dekadentnimi zabavami v zgodovini Evrope, njenih erotičnih igric pa so se udeleževali najvplivnejši ljudje tistega časa. Oko je nato kmalu vrgla na 12 let mlajšega bogatega pruskega grofa von Donnersmarcka, ki je njen razkošni dom opremil še razkošneje. Zanjo je dal ročno izdelati stopniščno ograjo iz samega zlata, iz Alžirije je uvozil kipe iz marmorja, v kopalnice dal vgraditi prostorne kopalne kadi, ki jih je La Paiva za svoje stranke nato polnila z mlekom ali šampanjcem.

Obnova je zdaj končana
Po njeni smrti so rezidenco preuredili v zasebni klub Travellers, katerega članice so lahko samo ženske, nato pa so ga je z državnimi sredstvi začela obnavljati skupina priznanih francoskih arhitektov pod vodstvom Etienne Poncele. Obnova je zdaj končana, dvorec pa je spet videti tako, kot je bil v svojih "najdejavnejših" časih, ko je tam še delovala slavna kurtizana La Paiva, ki si je prislužila vzdevek "mogočna horizontala". Njen mož, grof von Donnersmarck, jo je vseeno brezmejno ljubil. Ko je leta 1884 umrla, jo je dal balzamirati in nato vsako noč jokal nad njenim truplom.