Raziskavo je za farmacevtsko družbo Eli Lilly v 13 državah izvedla družba SKIM Healthcare, Slovenci pa so po pogostosti spolnih odnosov na četrtem mestu.
Kot je povedal direktor Eli Lilly za Slovenijo Miha Kline, so izsledki pokazali, da so spolni odnosi za Slovence del normalnega življenja. V raziskavi je sodelovalo 1006 ljudi, starejših od 33 let, od tega 60 odstotkov moških in 40 odstotkov žensk v partnerskih zvezah.
Pomen spontanosti
Po besedah Igorja Bizjaka z urološkega oddelka Splošne bolnišnice Celje je pri spolnosti zelo pomembna spontanost, saj se načrtovani spolni odnosi pogosto ne izkažejo kot dobri. Izsledki ankete so pokazali, da je spolnost za 92 odstotkov vprašanih Slovencev spontana dejavnost.
V raziskavi so anketirance spraševali tudi o izgovorih, s katerimi se izognejo spolnim odnosom. Rezultati so pokazali, da četrtina vprašanih Slovencev, večinoma moških, sumi, da njihovi partnerji uporabljajo izgovore brez problemov v ozadju. Irena Rahne Otorepec iz ambulante za spolne motnje in partnerske probleme pri Psihiatrični kliniki v Ljubljani je ob tem povedala, da so partnerski spori po navadi tisti, ki povzročajo težave v spolnosti.
Pogovori o spolnosti še vedno tabu
Kot so povedali, je 15 odstotkom Slovencem preveč nerodno, da bi se o spolnosti pogovorili z zdravnikom, medtem ko se je 13 odstotkov vprašanih z zdravnikom o tem že pogovorilo. "Govoriti o težavah v spolnosti je še vedno tabu tema," je povedala Rahne Otorepčeva in dodala, da bi morali tudi splošni zdravniki o tem povprašati paciente. Bizjak pa je dejal, da se je v zadnjih letih povečalo število tistih, ki se v ambulantah o tem pogovorijo.
Glede na izsledke ankete največ vprašanih Slovencev informacije o težavah v spolnosti išče na spletu, kar se zdi Bizjaku tipično za Slovence, ki po njegovih besedah želijo svoje težave rešiti sami. V raziskavi so se osredotočili tudi na motnje erekcije pri moških in ugotovili, da je osem odstotkov Slovencev že uporabilo zdravilo za zdravljenje motnje. V ZDA je delež takšnih moških 29-odstoten, v Mehiki 22-, v Avstriji pa 15-odstoten.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje