Britanska rockskupina Queen je v 70. in 80. letih polnila stadione s pesmimi, kot so I Want To Break Free, Bohemian Rhapsody, Another One Bites the Dust.
Mercury se je rodil leta 1946 kot Farrokh Bulsara na Zanzibarju v družini, ki je pripadala indijski skupnosti Parsov. Leta 1964 se je preselil v Veliko Britanijo, kjer je obiskoval šolo za umetnost ter spoznal glasbene somišljenike Briana Maya, Rogerja Taylorja in Johna Deacona, s katerimi se je združil v eno najbolj prepoznavnih rockovskih skupin, si spremenil ime in postal njihov pevec.
Prvenec Queen so izdali leta 1973, s petim albumom News of the World leta 1977 pa so prispevali uspešnici We Will Rock You in We Are the Champions, ki sta postali neuradni himni na športnih dogodkih. V zgodnjih 80. letih so že bili ena največjih stadionskih rockzasedb na svetu.
"Tisti" nastop na Live Aidu
Poslušalce je Mercury prepričal z energičnimi in karizmatičnimi nastopi, na katerih je podiral meje in bil spontan od začetka do konca, ter prodornim glasom. Nastop zasedbe leta 1985 na koncertu Live Aid na londonskem stadionu Wembley so različni mediji označili za enega največjih v zgodovini rockglasbe. Zadnjič je Mercury s skupino nastopil leta 1986 na festivalu v britanskem Knebworthu.
Prepoznaven je tudi po skladbi Barcelona, ki jo je leta 1988 posnel v duetu s špansko operno divo Montserrat Caballe. Napisal jo je za olimpijske igre leta 1992, vendar izvedbe ni dočakal, saj ga je leto pred tem dohitela smrt.
Pustil sledi na prihodnjih generacijah
Mercury, ki je bolehal za aidsom, je umrl na današnji dan leta 1991 v Londonu za posledicami pljučnice, star 45 let. Vplival je na ustvarjanje različnih glasbenikov, saj so ga med vzornike prišteli tako Lady Gaga in Robbie Williams kot zasedbi Foo Fighters in Muse. Glasba skupine Queen pa je leta 2005 spet začela odmevati v živo, za kar sta poskrbela člana May in Taylor s pevcema Paulom Rodgersom in Adamom Lambertom.
V spomin na Mercuryja je režiser Bryan Singer leta 2018 posnel enega najuspešnejših biografskih filmov zadnjih let Bohemian Rhapsody, ki je na podelitvi oskarjev prejel štiri kipce – za montažo filma, montažo in mešanje tona ter za glavno moško vlogo, ki jo je odigral Rami Malek.
Freddie Mercury tudi po 30 letih ostaja zapisan v svet glasbe kot izjemen pisec pesmi, njegovi odrski nastopi pa so se v glasbeno zgodovino zapisali po ustvarjalnosti, odrski navzočnosti in neutrudnem pehanju za popolnostjo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje