Kritike so na strani 38-letnika, za katerega govorijo, da mu je uspelo briljantno zajeti čar ikone.
Ameriškega igralca egiptovskih korenin je širša javnost spoznala v vlogi Elliota Aldersona – nadarjenega hekerja, zasvojenega z morfijem, v večkrat nagrajeni seriji Mr Robot. Distopična fikcija se vrti okoli Malekovega lika, ki si za cilj postavi, da zruši najslabše podjetje na svetu Evil Corp. Zaradi prepričljivega prikaza psiholoških travm in tesnobe, ki jih doživlja njegov lik v seriji, je prepričal kritike in za vlogo prejel zlati globus in emmyja za najboljšega igralca v dramski seriji. In tako je postal tudi prvi Američan z arabskimi koreninami, ki mu je to uspelo.
Priznanje je prišlo po letih trdega dela in uveljavljanja. Čeprav je odraščal v Los Angelesu, je bil precej oddaljen od filmske industrije na Beverly Hillsu in v Hollywoodu: "Nisem niti vedel, da obstaja, dokler nisem prišel v adolescenco," je priznal v pogovoru leta 2016. Njegovi starši so zapustili Kairo leta 1975 na pobudo očeta, ki je bil potovalni agent in spoznaval svet skozi pripovedi svojih strank. Družina se je naselila znotraj – kot je opisal Malek – "velikega etničnega lonca". Njegova mama se je zaposlila kot računovodkinja in oče kot prodajalec zavarovanj. Nobeden pa ni pričakoval, da bo Malek nekoč postal igralec. Njegov brat dvojček je danes učitelj, njegova sestra pa zdravnica.
Toda Malek je svoj talent pokazal pri 12 letih, ko ga je opazil učitelj in ga povabil k sodelovanju v šolski predstavi o umoru afroameriške deklice Zooman and the Sign. "Vzel sem v roke scenarij in prebral: 'Moje ime je Zooman in prihajam z dna.' Ta vrstica se me je dotaknila," se je spominjal Malek v intervjuju za W Magazine. "In dotaknil se me je tudi način, kako sem to povedal. Vprašal sem se, kdo za vraga sem bil v tistem trenutku," je še razložil. Ko sta starša gledala predstavo, je "videl, kako se je nekaj spremenilo na njunih obrazih". Dobil je občutek, kot da bi lahko dosegel nekaj v svetu igre: "To je bil zelo čustven trenutek, ko sem spoznal, da bi lahko to počel vse življenje."
Malek še vedno ohranja svojo strast do gledališke igre, čeprav na odrske deske ni stopil že nekaj let: "Stika z občinstvom se ne da primerjati." Toda njegov pohod na velika platna se je začel, potem ko je odigral nekaj manjših vlog v indiefilmih. Prvo večjo vlogo je prejel v filmu Noč v muzeju, ko je odigral egipčanskega kralja Ahkmenraha. "Bil sem mlad in zagret, da dobim vlogo v prvem velikem studijskem filmu. In ponudba je prišla s Foxa – priložnost, da delam z Benom Stillerjem in Robinom Williamsom, zato sem si rekel, da bo to zabavno in da bom za to dobil še plačilo."
Korak za korakom
Nato je začel izpuščati vloge, med njimi tudi v seriji Boardwalk Empire (na koncu je njegovo vlogo prejel Michael Pitt). Toda priložnosti, ko ga je izbral režiser Paul Thomas Anderson za vlogo v drami The Master, ni izpustil. "Prva velika vloga, v kateri je zares užival", je prišla po povabilu režiserja Stevena Spielberga, da se pridruži ansamblu v miniseriji The Pacific.
"Ta fant ima strašljive oči," je dejal producent na seriji, ko je videl Malekove posnetke z avdicije. In tako so te oči pristale na vseh plakatih, posterjih in spletnih straneh po svetu. Vendar je Malek ob tem ostal skromen: "Rodil sem se v Los Angelesu," je razlagal za The Observer: "V mojo podzavest je vcepljena miselnost, da vem, kaj je bilo na plakatih pred dvema tednoma, in vem, kaj bo čez dva tedna. Ta posel je podoben vrtljivim vratom."
Vse je posledično peljalo do njegove največje vloge do zdaj. Za to, da se je vživel v kožo Mercuryja, je obiskoval vaje klavirja, pevske vaje, delal s trenerjem za gibanje ter ure in ure preučeval posnetke Mercuryja. Predvsem pa je črpal iz spominov, ki jih do legendarnega pevca gojijo Ray Davies, Brian May in Paul Gambaccini: "Kako je bil lahko sam doma – tih in zadržan, včasih se je celo označeval za precej dolgočasnega, medtem ko je na odru sijal v vsej svoji veličini."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje