Največ navdušencev nad reggaejem je v Osoppo privabil prav jamajški zvezdnik Shaggy. Foto: RTV SLO/Tjaša Janovljak
Največ navdušencev nad reggaejem je v Osoppo privabil prav jamajški zvezdnik Shaggy. Foto: RTV SLO/Tjaša Janovljak
Ziggy Marley
Koncert sina legende reggaeja Boba Marleyja je dal slutiti, da je Ziggy slaven bolj zaradi zvenečega priimka kot zaradi svoje glasbe. Foto: RTV SLO/Tjaša Janovljak
Tanya Stephens
Ena redkih pevk, ki jim je uspelo na jamajškem glasbenem prizorišču, ki mu vladajo moški. Foto: RTV SLO/Tjaša Janovljak
Barbadoški pevec je oder hitro zapustil, saj so vsi čakali na zvezdnika festivala - Shaggyja. Foto: RTV SLO/Tjaša Janovljak
Upravičil je svoj sloves in navdušil obiskovalce Rototom Sunsplasha. Foto: RTV SLO/Tjaša Janovljak

V devetih dneh si ga je ogledalo več kot sto tisoč obiskovalcev. Mi smo se v deželo nasmejanih obrazov, kjer življenje utripa v ritmu glasbe, odpravili na veliki finale: na edini koncert zvezdnika Shaggyja v Evropi to poletje.

Začnimo, kot se za glasbeni festival spodobi. Pri glasbi. Naša miniposadka je v Osoppo prispela v petek, še ravno pravi čas, da smo ujeli dogajanje na glavnem odru. Tam so se zvrstili koncerti zasedbe Famara in Jamajčana Jaha Masona ter glasbenih veteranov Toure Kunda iz Senegala. Ti nas sicer kljub množičnosti - skupino sestavlja kar deset članov - niso najbolj prepričali.

Ziggy Marley razočaral
Nekaj podobnega bi lahko rekli tudi za glavno zvezdo petkovega večera. Ziggy Marley, drugorojeni sin legendarnega Boba Marleyja, je bil na odru le bleda senca svojega očeta. Prav priimek je po mojem mnenju tisti, ki prodaja njegovo glasbo in mu zagotavlja bnavzočnost na koncertnih odrih po svetu. Na Rototomu je v njegovem koncertu najbolj uživalo mlado italijansko občinstvo - še to predvsem v preigravanju pesmi Boba Marleyja -, preostale je njegov nastop pustil precej hladne in razočarane.

Podobno bi lahko rekli za petkovo dogajanje v areni dancehall. Glavna zvezda večera, nemški kolektiv Soundquake je v zadnjem trenutku sodelovanje odpovedala. Tako so naši bobniči ostali na milost in nemilost prepuščeni sicer solidnim ekipam DJ-jev, ki so temperaturo dobro dvigovali pozno v noč, in zares poraznim MC-jem. Vsem je bilo skupno le pomanjkanje talenta, posluha in domišljije. Iz njihovih ust, razen dretja enih in istih obrabljenih fraz, res nismo slišali popolnoma nič pametnega.

Na srečo pa je na Rototomu šest prizorišč, glasba pa odmeva še iz številnih barov. Mi smo se tako najbolj zabavali na koncertu 20-članske italijanske skupine Batuque Branko, ki so nas z brazilskimi ritmi držali pokonci do zore.

Bolj MTV-jevska sobota
Sobota, zadnji koncertni dan, je bila nekoliko bolj MTV-jevsko obarvana. Pisana na kožo italijanskemu občinstvu. No, tudi drugim poslušalcem ni bilo hudega. Po ogrevanju starih znancev festivala Groundation je na oder stopila ženska. Tanya Stephens je ena redkih pevk, ki ji je uspelo na jamajški reggaesceni. Čeprav v pevskih vodah vztraja že več let, je širšemu občinstvu postala znana šele z uspešnico It's a pity. Tanya je na Rototom pripotovala naravnost z novosadskega festivala Exit in občinstvo navdušila s svojim lahkotnim reggaejem, z vložki popa, soula, r'n'b-ja in reggaetona.

Rayvon ogreje oder za Shaggyja
Dobro je bil razpoložen tudi Rayvon, barbadoški pevec, ki je najbolj zaslovel zaradi sodelovanja s Shaggyjem. Tako je tudi v soboto nastopil le na kratko, nato pa oder prepustil glavni zvezdi, Shaggyju. Mr. Boombastic, ki je na oder priskakljal kot pravi MTV-jevski zvezdnik, je navdušeni množici predstavil vse svoje največje uspešnice, od prvega velike Carolina do zadnje uspešnice Church heathen.

Zvezdnik upraviči svoj sloves
V eksploziji melodičnega dancehalla je Shaggy pesmi nanizal brez večjih premorov, mnogokrat so se kar prelivale ena v drugo. Poleg svojih je zaigral tudi priredbe glasbenih legend, kot so Prince Buster in Boney M (izvajalci najbolj priljubljene različice pesmi Rivers of Babylon).

Kot se za poletni čas spodobi, smo slišali tudi starejšo Shaggyjevo priredbo komada Summertime, ob kateri se je zvezniku na odru znova pridružil Rayvon in na odru več ali manj tudi ostal. Slišali smo še uspešnice, kot so Angel, Strenght of a Woman, It’wasn’t me, Oh sexy lady.

Na koncu sta Shaggy in Rayvon na oder povabila tudi nekaj deklet iz občinstva, ki so prikazale svoje plesne sposobnosti. Da zna dobro pomigati z zadnjico, je sicer ves čas koncerta dokazoval tudi Shaggy. Migal je celo tako močno, da si je nekje vmes pošteno raztrgal hlače.

Shaggy in njegova odlična spremljevalna skupina (Hot Shots) so nas plesno razpoložene držali pokonci kar do pol tretje ure zjutraj.

Ob koncu le še beseda ali dve o odlični organizaciji. Kot se za tako velik festival spodobi, obiskovalcem ni manjkalo prav nič, razen seveda standardnega pomanjkanja toaletnih prostorov in tušev. Velik kamp, številne restavracije in bari, trgovine, šotori za masaže, jogo … Predstavitve različnih kultur, tečaji plesa in bobnanja. Celo snemalni studio za največje glasbene talente ali pa tiste, ki si to želijo postati. In nedaleč stran reka za osvežitev pregretih teles. Mala reggaejska nebesa v Osoppu!

Ines Kočar