Jamala je skladbo napisala v odgovor na rusko priključitev Krima. Foto: Reuters
Jamala je skladbo napisala v odgovor na rusko priključitev Krima. Foto: Reuters
Jamalina babica je bila za časa Stalina med tistimi Tatari, ki jih je sovjetski voditelj dal deportirati. Foto: Reuters

"Skupina je sklenila, da naslov in besedilo pesmi ne vsebujeta političnega govora in da pesem ni v nasprotju s pravili tekmovanja," so sporočili organizatorji izbora, ki bo potekal maja v Stockholmu.

Skladba 1944 priča o grozotah, ki jih je njena prababica (32-letna Jamala pripada muslimanski manjšini krimskih Tatarov) doživljala tega leta, ko je Stalin ob obtožbah sodelovanja z nacisti deportiral 240.000 Tatarov oziroma skoraj celotno skupnost na Krimu v osrednjo Azijo in druge odročne predele Sovjetske zveze, kjer je zaradi grozljivih življenjskih razmer umrla skoraj polovica deportirancev.

Med deportiranci je bila tudi Jamalina prababica skupaj s štirimi sinovi in hčerjo, medtem ko se je njen mož boril proti nacistom v vrstah Rdeče armade. Eden izmed otrok je med potjo v osrednjo Azijo tudi umrl.

"Potrebovala sem to pesem, da osvobodim sebe, spomin svoje prababice in spomine tisočih krimskih Tatarov," je povedala Jamala. V tekmo za Evrovizijo se je podala, ker je želela, da ljudje slišijo pesem, napisano "v stanju nemoči", potem ko si je Rusija leta 2014 priključila polotok Krim. "Krimski Tatari so zdaj obupani in potrebujejo podporo," je dejala pevka.

Demografska slika Krima je po popisu iz leta 2014 videti takole: 65 % Rusov, 15,7 % Ukrajincev in 12 % Tatarov. Na referendumu o priključitvi Krima Rusiji leta 2014 je za glasovalo 95,5 odstotka volivcev.

Bi šel Slakonja skozi?
Prejšnji mesec so nekateri politiki iz Moskve in Krima izrazili nestrinjanje s skladbo, češ da oživlja zgodovino z namenom, da bi očrnila rusko odločitev iz leta 2014, da si priključi polotok Krim. Krimski Tatari so temu in novim oblastem nasprotovali. Številne tatarske aktiviste so nove oblasti aretirale ali jim prepovedale vstop na območje. Pesem sicer nikjer izrecno ne omenja ruske priključitve Krima in dogodkov, ki so temu sledili.

Na Evroviziji so imeli zaradi sporov med Rusijo in nekdanjimi sovjetskimi republikami težave že v preteklosti. Leta 2009 je Gruzija upala na uvrstitev s skladbo We Don't Wanna Put In, a jo je Evropska radiodifuzna zveza (EBU) zavrnila z razlago, da je besedna igra, ki se nanaša na aktualnega ruskega predsednika Vladimirja Putina, zelo očitna. Evrovizija namreč prepoveduje besedila, govore in geste politične narave.

Vprašanje je torej, kako bi se EBU odzval, če bi Slovenija v Stockholm namesto Manuelle poslala precej bolj vročega Klemna Slakonjo, ki je s svojo imitacijo Putina in pesmijo "Putin, Putout" na YouTubu dosegel že tri milijone in pol ogledov. Bi si pa mnogi - tudi sodeč po komentarjih na YouTubu - Slakonjo še kako želeli na Evroviziji.