Kvartet KOIKOI je trenutno ena najbolj vročih srbskih indiezasedb, ki je v poletnih mesecih kraljevala na balkanskih festivalskih odrih. Glasbeniki nase opozarjajo s sodobnim transžanrskim izrazom na vozlišču avtohtone glasbene dediščine, sodobnih zahodnih trendov in ljudskih tradicij.
Beograjska skupina nenavadnega imena
Beograjska glasbena skupina nosi nenavadno ime po kitajskih ribicah, svojo ustvarjalno pot je začela leta 2017 in v zelo kratkem času postala prepoznavna ne le v Srbiji, temveč v celotni regiji nekdanje Jugoslavije in celo v Evropi. KOIKOI sestavljajo Marko Grabež, Emilija Đorđević, Ivana Miljković in Ivan Pavlović Gizmo. Njihov skupni cilj je ustvarjanje kakovostne alternativne rock- in popglasbe. V začetku leta 2021 so se pridružili slovenskemu glasbenemu založniku Moonlee Records. Rezultat sodelovanja so prvenec 'Pozivi u stranu' in koncerti.
Januarja prihodnje leto bodo nastopili na festivalu Eurosonic na Nizozemskem, saj so nominirani za Music Moves Europe Awards kot prva zasedba iz prostora nekdanje Jugoslavije do zdaj. V Sloveniji bodo nastopili že tretjič, tokrat v Ljubljani in Novi Gorici. Naša sogovornica Ivana Miljković, digitalna umetnica, ki je v skupini KOIKOI odgovorna za vokal in sinte, nam je razkrila podrobnosti o tem, kaj je združilo štiri raznorodne kreativce iz različnih vetrov beograjske alternativne scene in kako se je to plodovito sodelovanje začelo.
“Marko in Ivan, naša kitarista in bobnar, sta igrala skupaj v srednješolski skupini in so dolgo iskali nov glasbeni izraz. Z Markom sva se srečala na nekem jam sessionu, in to je bila ljubezen na prvi pogled, oziroma ljubezen na prvi rif. Zelo hitro smo začeli eksperimentirati, veliko smo improvizirali in iskali način, kako združiti tri različne glasbene senzibilitete in iskali pravi zvok. Na koncu je celo zgodbo zaokrožila Emilija, ko je prišla v bend. Takrat so naše pesmi začele imeti formo, kot jo imajo danes, in iznašli smo svoj zaščitni znak, in sicer triglasno petje. Ko je ona prišla, je vse postalo jasno. Nič ni brez žensk, to je to,” pravi Ivana.
Etikete omejujejo ustvarjalnost
Glasbeni kritiki označujejo njihovo glasbo z najrazličnejšimi žanri: od indie rocka, alternativnega popa, dream popa, etno psihodelije, art rocka, krautrocka. Ivana razloži, da so v skupini KOIKOI najbolj zadovoljni, če jim njihove glasbe ni treba posebej etiketirati, saj bi to omejilo njihovo ustvarjalnost. “Mislim, da smo zelo fleksibilni in fluidni glede glasbenega izraza. Želela bi, da tako tudi ostane, saj ne bi bilo dobro, da se zapremo v neko kletko in omejimo z izrazom. Želim si, da bi bila vsaka naša nova pesem tudi v tem pogledu nova in drugačna. Če poslušamo, bi lahko rekli, da je to indie rock, malo popa in malo punka. Vendar nimamo posebnih formul za žanre. Pesmi so tudi med seboj žanrsko različne. Tako je naslovna iz albuma “Pozivi u stranu” krautrock, saj je motorična in je veliko ponavljanj, naš prvi singl Sutra je pa klasični post punk new wave," razlaga.
Od balkanskega melosa do indieritmov
V žanrskem koktajlu, ki nam ga pripravlja skupina KOIKOI, je ena od sestavin tudi balkanski etnomelos. Rekli bi, da je to malo nepričakovano in nenavadno za indieskupino, Ivana pa nam razloži, da ta pridih prihaja predvsem iz njenega navdušenja nad avtohtono tradicionalno glasbo, saj je odrasla ob dedku etnomuzikologu: "Odraščala sem ob etnoglasbi Balkana. Moje uho je navajeno na ta zvok. Ne mislim na popularno balkansko glasbo, temveč na staro etnoglasbo, ki sem jo spoznavala prek dedka etnomuzikologa. Imel je polno sobo magnetofonskih trakov. Na njih slišimo petje žensk in ljudi, ki jih ni več, slišimo glasbene tradicije, ki več ne obstajajo, so izumrle ali so skoraj popolnoma pozabljene. To vidim kot svoj osebni zaklad in zapuščino. Zato poskušam, da našo glasbo prepletam s tem zvokom. S tem, da ne citiram besedil niti vokalnih linij, ampak samo poskušam ohraniti in prenesti naprej ta duh.”
Sproščeno do inovacij v glasbi
Najpomembnejše so skupne vaje, saj nove pesmi nastanejo pri improvizaciji in sproščenem igranju, pravi Ivana in dodaja, da ni univerzalnega recepta. "Nekatere pesmi se začnejo pri besedilu, nekatere se začnejo pri vokalni melodiji brez besedila, nekatere iz rifa, nekatere iz ritma. Prvi korak je vedno pod vprašajem, nekdo prinese nekaj ali skupaj nekaj ustvarimo. Potem gremo v fazo razdelave. Nekatere pesmi so čakale zelo dolgo, da bi bile dokončane, nekatere so zelo hitro prišle do skoraj končne oblike. Pravilo pa je, da aranžmaje delamo vsi skupaj in tudi nekatera besedila. Imamo srečo, da smo doživeli velik in nepričakovan uspeh. V bistvu imamo samo en album. Vprašajte me, ko bomo na petem albumu, pa bom imela mogoče boljši odgovor." (smeh)
Univerzalni zakon glasbe
Medtem ko za ustvarjalni proces ni recepta, je pa en zakon, ki velja za vse glasbene skupine, posebej mlade, ki šele začenjajo svojo pot. “Nasvet za mlade bende, ki deluje univerzalno, je, da imajo čim več koncertov. Ni prostora za skromnost v rokenrolu. Tudi če imate le dvajset minut materiala, igrajte za svoje prijatelje, pojdite v drugo mesto, samo čim več igrajte in čim pogosteje, saj bo igranje vse uredilo in pokazalo pot. To vam odpira nova raven ugodja in ljubezen do tega, kar delate, “ je prepričana Ivana Miljković.
Koncertna znamenitost
KOIKOI so se v zadnjem letu od izida albuma prelevili v koncertno atrakcijo, ki je letos poleti nastopala na največjih festivalih v regiji (INmusic, Exit, Arsenal, MENT), vzbudila pa je pozornost tudi na mednarodnem prizorišču. Januarja bodo nastopili na festivalu Eurosonic na Nizozemskem, saj so nominirani za Music Moves Europe Awards kot prva zasedba iz prostora nekdanje Jugoslavije do zdaj. Ivana pravi, da je to nekaj najlepšega, kar se jim je zgodilo, saj niso niti v sanjah verjeli, da bodo lahko nastopali na največjem festivalu Showcase v Evropi.
“Pred objavo albuma smo na spletu spremljali, kdo vse igra na tem festivalu, in si zamišljali sebe kot nastopajoče. To so nam se zdele najbolj nore sanje. Še bolj neverjetno je, da igramo v klubu Vera v Groningenu. Gre za kultni evropski klub, kje so evropske turneje začeli bendi, kot so Joy Division in Nirvana. Zgodovinsko zelo pomembne glasbene skupine. Torej, čakajo nas res velike in lepe stvari.”
Ljubljansko občinstvo je neizprosno
Preden zaigrajo v klubu Vera, KOIKOI prihajajo k nam v Slovenijo. V Ljubljani bodo nastopili že tretjič, v Novo Gorico prihajajo drugič. Počutijo se skoraj kot doma in že zelo dobro poznajo slovensko občinstvo. “Ljubljansko občinstvo je neizprosno, toda pravično. Ne bodo vam takoj dali vsega. Morate se potruditi in jih pritegniti. Ko pa jih jih enkrat navdušite, potem je to prava ljubezen. Opazite, da ste zgradili nekaj skupnega in naredili nekaj vrednega," razlaga Ivana.
Za ogrevanje na slovenskih koncertih bo poskrbel ekscentrični litovski dekliški trio Shishi, ki velja tako kot KOIKOI za eno bolj samosvojih art pop formacij. KOIKOI in Shishi bosta nastopila v četrtek, 10. novembra, v Gala hali v Ljubljani in v petek, 11. novembra, v Mostovni v Novi Gorici.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje