Na problematiko globalnega segrevanja bo na Antarktiki opozarjala skupina Nunatak. Foto: RTV SLO
Na problematiko globalnega segrevanja bo na Antarktiki opozarjala skupina Nunatak. Foto: RTV SLO

Mnogi so se doslej spraševali, kako bodo organizatorji pripravili koncertne nastope na ledeno mrzli in nenaseljeni Antarktiki, na katero v tem obdobju ni mogoče priti ne po morju ne po zraku. K sodelovanju so povabili rockskupino Nunatak, ki bo edina pela in igrala
na zaledeneli celini. Sestavlja jo pet znanstvenikov, starih od 22 do 28 let, ki že nekaj časa živijo na Antarktiki.

Nastopili bodo pred izjemno majhnim občinstvom, njihov nastop bo na samem prizorišču spremljalo le njihovih 17 sodelavcev, ki prav tako raziskujejo in nadzorujejo brezmejne ledene površine. Kljub vsemu pa fantje ne bodo tako zelo osamljeni, saj bo julija njihov glasbeni nastop v živo spremljala več kot milijarda ljudi.

Strokovnjaki ugotavljajo, da v južnem delu Antarktike masa ledu ostaja nespremenjena, zaradi podnebnih sprememb in višje temperature ozračja pa se zmanjšuje predvsem na zahodu. Ledeno ploščo na Antarktiki dodatno načenja tudi toplejše morje. Morska gladina se je v 20. stoletju dvignila za približno 10 centimetrov. Predvidevajo, da bi narasla gladina lahko nekoč najbolj prizadela prebivalce majhnih otokov in velika obmorska mesta, kot so Kalkuta, London, New York, Šanghaj in Tokio.