Vodja romske zasedbe Kal je Dragan Ristić. Foto:
Vodja romske zasedbe Kal je Dragan Ristić. Foto:
Šaban Bajramović
Skupina Kal izvaja tudi skladbe legendarnega Šabana Bajramovića.

21. junija v ljubljansko Cvetličarno prihaja romska zasedba Kal. Mnogi poznavalci menijo, da gre v tem trenutku za najboljšo tovrstno zasedbo na območju nekdanje Jugoslavije.

Že prvo ploščo so izdali pri svetovno znani založbi Asphalt Tango Records. Inštrumentalno so zagotovo med boljšimi v svetu, saj igrajo vse od srbskih tradicionalnih pesmi, romunskih evergreenov, tja do skladb Šabana Bajramoviča in pesmi, ki jih je podpisal Manu Chao.

Velik svetovni uspeh
Svetovno občinstvo so pritegnili z njihovim prvim albumom Kal (2006), s katerega odmeva mešanica tradicionalne balkanske romske glasbe z vplivi tanga, glasbe Srednjega vzhoda, Turčije in celo Jamajke. Aprila 2006 so dosegli velik uspeh s končnim tretjim mestom na lestvici World Music Charts Europe, kamor se ni uvrstil še nihče z območja nekdanje države Jugoslavije. Trenutno najbolj vroč romski sekstet prihaja iz srbskega Valjeva, deluje pa pod vodstvom kitarista in pevca Dragana Rističa. Skupina je bila ustanovljena leta 1996, njihovo ime pa pomeni črn. Pred izidom albuma Kal so sodelovali na številnih kompilacijah z drugimi romskimi, srbskimi in drugimi svetovnimi umetniki. Njihov prvi nastop na televiziji se je odvil na novoletni večer leta 2006, kjer so predstavili svoj unikatni slog.

Udeleženci številnih festivalov
Vodja Dragan se je pred kratkim pojavil v videospotu Dikh tu kava s slavnim Rambom Amadeusom. Skupina je imela lani koncertno turnejo v večini evropskih držav in ZDA. Bili so udeleženci festivalov Sziget in Exit, nastopili pa so tudi na enajstem evropskem bienalu mladih umetnikov v Atenah ter na La notte di San Lorenzo v Milanu.

Boj proti predsodkom
Kal je zelo kakovostna mlada zasedba, ki s kitaro, violino, harmoniko, basom in bobni ustvarja pod vplivi makedonske in romske glasbe. V njihovih pesmih zaznamo pridih latina, rock n'rolla in celo havajskih kitar. Člani so tudi politično in socialno angažirani. Borijo se proti predsodkom, ki so pogosto uperjeni proti Romom. Leta 2001 sta brata Ristić osnovala poletno šolo z imenom Amala. V njej ponujajo poletne delavnice romskega jezika, romske zgodovine in kulturne dediščine. Otrokom nudijo znanje o ljudeh, jeziku, zgodovini, glasbi in plesu. Člani skupine Kal sodelujejo pri tečajih kot inštruktorji.