"Zapeti Wind of Change tako, kot smo ga vedno peli, tega si preprosto več ne morem predstavljati," je za nemški časopis Die Zeit povedal pevec skupine Klaus Meine. "Preprosto ni prav, da bi romantizirali Rusijo z besedilim, kot so I follow the Moskva, Down to Gorky Park, Let your balalaika sing" (prevod: sledim Moskvi, v park Gorki, naj poje tvoja balalajka).
Novo besedilo se glasi "Now listen to my heart, it says Ukrainia, waiting for the wind to change" (Poslušaj moje srce, ki govori Ukrajina, čakam, da se veter spremeni, op. a.).
Nemški rokerji so se besedilo svoje najbolj znane pesmi odločili spremeniti za turnejo po ZDA in Evropi, ki so jo začeli 26. marca, dober mesec po začetku ruske invazije v Ukrajino, poroča Guardian.
Pri izvajanju skladbe Wind of Change zdaj izpustijo del o moskovskem parku in ga nadomestijo z delom o Ukrajini. Bend novo besedilo med koncerti tudi projicira na velikem zaslonu.
Wind of Change kot simbol konca hladne vojne
Čeprav je izvirna pesem Wind of Change izšla decembra 1990, več kot leto dni po padcu Berlinskega zidu, je v kolektivnem spominu ostala kot vodilna pesem obdobja gospodarskih in družbenih sprememb v Sovjetski zvezi, ki so oznanile konec hladne vojne.
Prav kombinacija padca Berlinskega zidu in koncert v Moskvi naj bi Scorpionsom dali navdih za pesem Wind of Change, navaja portal ultimateclassicrock.com. Avgusta 1989 so namreč nastopili pred 100.000 ljudmi na Leninovem stadionu, novembra isto leto je padel Berlinski zid, Wind of Change je bil posnet prihodnje leto, izšel pa je januarja 1991.
Škorpijoni so Wind of Change zaigrali pri Brandenburških vratih ob 10. obletnici padca Berlinskega zidu leta 1999, gledalci nemške radiotelevizije ZDF pa so jo izglasovali za pesem 20. stoletja.
Pred kratkim je bila pesem Wind of Change sicer glavni motiv serije podkastov v osmih delih, v katerih je raziskovalni novinar Patrick Radden Keefe poskušal raziskati govorice, da je himno v resnici napisala ameriška obveščevalna služba CIA. Za to teorijo v pokastu ni odkril dokazov. Tudi pevec Meine je v intervju za Die Zeit znova zanikal, da bi pesem spisala ameriška propaganda.
Scorpions: Tudi sovražniki se na glasbo odzivajo na enak način
Zahodni kritiki so med rusko invazijo Nemčiji pogosto očitali, da se je prepozno odzvala s (oborožitveno) pomočjo Ukrajini in da se več desetletij ni zavedala vse bolj agresivnega Kremlja, s katerim so sklepali tudi velike energetske projekte.
Scorpions so za Die Zeit zanikali, da bi spregledali Ukrajino. Meine je poudaril, da je bend imel koncerte tudi v ukrajinskih mestih Harkov, Doneck in Odesa. "Toda kot glasbenik se držiš misli, da se ljudje v zelo različnih državah, od katerih nekateri drug drugega morda gledajo kot sovražnike, na glasbo odzivajo na enak način. Tako je bilo tudi v Ukrajini in Rusiji," je v intervjuju še dejal frontman skupine, ki v različnih zasedbah obstaja že od leta 1965.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje