Pusto in deževno mesto, prepredeno s težko industrijo, se je v zgodovino zapisalo kot rojstni kraj metal glasbe. Najprej s skupino Black Sabbath in istoimenskim albumom iz leta 1970, ki ga večina glasbene javnosti sprejema kot prvo ploščo te zvrsti, nato pa še z nič manj revolucionarnimi Judas Priest, ki so desetletje pozneje z albumom British Steel definirali žanr kot najtežjega in najhitrejšega izmed vseh.
Pol stoletja pozneje britanski Birmingham ponovno orje ledino težkometalne glasbe. Tokrat v drugem največjem mestu Združenega kraljestva nastaja prvi balet na heavy metal glasbo. Black Sabbath – balet (Black Sabbath – The Ballet) je zasnoval kubanski plesni zvezdnik Carlos Acosta, ki je tudi umetniški vodja Birminghamskega kraljevega baleta. Acosta je svojo zamisel predstavil soustanovitelju in kitaristu skupine Black Sabbath Tonyju Iommiju, ki jo je odobril skupaj s prvotnim pevcem skupine Ozzyjem Osbournom.
"Zamisel me je navdušila. Pomislil sem, kako bodo to naredili," je povedal 75-letni Iommi in dodal: "Nisem si mogel predstavljati, kako bi lahko naredili balet za Black Sabbath. Potem sem pomislil, da bodo morda uporabili mehkejše skladbe. Ampak ne, izbrali so pesmi Black Sabbath, War Pigs, Iron Man."
Celovečerni balet v treh dejanjih bo septembra premiero doživel v Birminghamu, domačem mestu skupine, sledila bo tudi turneja. Libretist Richard Thomas je povedal, da balet prinaša zgodbo štirih mladeničev, ki so iz tovarniških hal prehodili pot do ene najuspešnejših skupin v zgodovini rocka, a ob enem poudaril, da ni zastavljen kot dokumentarec z glasbo in plesom, piše STA.
Kemija med Iommijem in Acosto takojšnja
V baletu so uporabljeni tudi arhivski intervjuji in nekatere znane zgodbe iz zgodovine skupine Black Sabbath, denimo o tem, kako je Iommi zadnji dan dela v tovarni pločevine v delovni nesreči izgubil konici dveh prstov. 39-letni Acosta se je z Iommijem povezal takoj, ko ga je prvič nagovoril za projekt. "Nisem ga poznal in nisem vedel, kako se bova ujela, a očitno sva oba iz istega okolja, iz delavskih in revnih družin in kemija je bila takojšnja," je povedal.
Pojasnil je, da je glasbo skupine Black Sabbath spoznal pozno, saj je odraščal na Kubi. "Odraščal sem v 80. letih minulega stoletja in želel sem biti kot Michael Jackson. O skupini Black Sabbath nisem vedel ničesar," je dejal in dodal, da je skupino odkril prek prijatelja šele konec 90. let minulega stoletja.
Skladatelj Chris Austin je povedal, da je bilo s projektom težko začeti, saj je katalog skupine Black Sabbath izjemno obsežen. A potem, ko so ga zožili, je bilo preprosto najti navdih v "čudoviti nepravilnosti" in "velikih spremembah tempa" glasbe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje