Prince je 25. junija 1984 skupaj z The Revolution – bandom iz Minneapolisa, ki ga je sprva spremljal na koncertnih odrih, pozneje pa tudi v studiu – izdal svoj šesti studijski album. Za izdajo je poskrbela založba Warner Bros. Records. Purple Rain je pravzaprav sestavljala glasba, ki je služila kot glasbena podlaga istoimenskega filma. Naslovnico so posneli v enem izmed kalifornijskih filmskih studiih.
Album se je od prejšnjih razlikoval predvsem po tem, da je bil "glasbeno gostejši" – pesmi je sestavljalo več plasti instrumentov, pevec se je osredotočal predvsem na izvedbe s celotnim bandom. Tega je mogoče slišati na šestih pesmih, le The Beautiful Ones, Darling Nikki in When Doves Cry so bolj samostojne izvedbe Princea. Glasba na Purple Rain sicer velja za najbolj pop usmerjeno v Princeovi karieri, čeprav so številni elementi že kazali na bolj eksperimentalne plošče, ki jih je izdal pozneje.
Zadnje tri pesmi albuma (I Would Die 4 U, Baby I'm A Star in Purple Rain) so pravzaprav posneli v živo na koncertu v Minneapolisu. Seveda so jih malce popravili in uredili, a vseeno je to bilo prvič, da je Prince na album vključil posnetke v živo.
Doctor Fink, član zasedbe The Revolution, je dejal, da je bilo snemanje "zelo ustvarjalen čas", Prince pa je bil vedno odprt za nove ideje in predloge, vsaj kar je zadevalo glasbo, pri besedilih je bila situacija malce drugačna.
Naslov Purple Rain je sicer glasbenik vzel iz besedila ameriške pesmi Ventura Highway, ki jo je leta 1972 izdala skupina America. Prince je pomen besedne zveze Purple Rain (vijoličast dež, op. a.) opisal tako: "Ko je kri na nebu, rdeča in modra barva ustvarita vijoličasto barvo. Vijoličast dež se nanaša na konec sveta in biti s tistim, ki ga ljubiš, ter dovoliti, da te tvoja vera oziroma bog vodi skozi vijoličasti dež."
Legendarna skladba je bila prvotno sicer napisana kot kantri pesem, obenem pa je bilo načrtovano, da bo plod sodelovanja s Stevie Nicks. Prince ji je poslal 10-minutno instrumentalno različico, Nicks se je zdelo, da prošnji, naj na to napiše besedilo, ni kos. Po poslušanju se je namreč prestrašila in zvezdniku sporočila, da je žal to preveč zanjo in se podviga ne more lotiti.
Na eni izmed vaj je nato Prince z bandom želel preizkusiti pesem. Spremenil jo je po tem, ko je kitaristka Wendy Melvoin, članica zasedbe The Revolution, pesem pospremila z nekaj akordi. Neprekinjeno so igrali šest ur in na koncu tistega dne so po besedah Lise Coleman iz The Revolution pesem skoraj dokončno dodelali.
Videospot za vodilni singel albuma When Doves Cry, ki ga je Prince ustvaril šele po tem, ko so bile vse pesmi plošče dokončane, je pa eden redkih, ki ne vsebuje baskitare, je sprožil polemiko med televizijskimi hišami. Te so namreč menile, da je spolna narava tega preveč eksplicitna za male zaslone.
Nekateri so se pritoževali nad besedilom Darling Nikki, češ da je "tvegano", posledično pa so naslovnice albuma morale krasiti nalepke z oznako Parental Advisory: Explicit Content, ki kupce opozarja na eksplicitno vsebino, ki morda za mlajše ni primerna.
Purple Rain je sicer prvi album multiinstrumentalista, ki je pometel s konkurenco in se zavihtel na prvo mesto ameriške lestvice najboljših albumov Billboard 200, kjer je ostal kar nekaj časa. Medtem sta When Doves Cry in Let's Go Crazy, ki jo je Kenneth Partridge, ki je delal za Billboard, označil za najboljši uvod v popzgodovini, zakraljevali lestvici Billboard Hot 100. Pesem Purple Rain je na njej zasedla drugo mesto.
Purple Rain še vedno velja za enega najbolje prodajanih albumov vseh časov. Prince in The Revolution sta zanj prejela grammyja za najboljšo rock izvedbo dua ali skupine z vokalom in najboljšo glasbeno podlago za vizualne medije. Album je bil nominiran tudi za album leta.
Prince je sicer tudi prejel oskarja za najboljšo izvirno glasbo pesmi za film Purple Rain. Lionel Richie je poudaril, da je oskarjevec poskrbel za zelo pomemben korak – koncept ustvarjanja videospota za pesmi je nadgradil na ustvarjanje filma za album.
Glasbeni kritiki so opazili inovativne in eksperimentalne vidike albumske glasbe. Ben Greenmane je za The New Yorker napisal, da je zaradi albuma Purple Rain status Princea napredoval od običajnega zvezdništva na status "supernove". "S srajco z volančki, vijoličasto jakno in motorjem je ustvaril ikonični videz," je poudaril, nek drug kritik pa je poudaril, da bo Purple Rain vedno veljal za znamenit uspeh, spomenik njegovega brezmejnega talenta in ambicije".
Redno ga uvrščajo v seznam najboljših – med drugim ga je revija Rolling Stone leta 2020 na seznam 500 najboljših albumov vseh časov uvrstila na osmo mesto. Rolling Stone je album opisal kot "epsko praznovanje vsega, kar je rokenrol, kar pomeni seks, spolnost, črtalo za oči, motorje, kitare in jezero Minnetonka".
Obenem so ga dali v dvorano slavnih nagrad grammy. Album Purple Rain pristal na seznamu zvočnih posnetkov, ki so kulturno, zgodovinsko ali estetsko pomembni, Nacionalnega registra posnetkov Kongresne knjižnice v Washingtonu. Film Purple Rain je prav tako postal del Nacionalnega registra filmov iste knjižnice.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje