Slovar spolne vzgoje
V Slovarju slovenskega knjižnega jezika lahko preberemo, da je klitoris ali ščegetavček "majhen, nabrekljiv organ zunanjega ženskega spolovila". 90 odstotkov tega organa je namreč več stoletij ostalo skritega, podobno kot vidimo le vrh ledene gore – veliko več je je pod površjem. Šele od nedavnega umetniki in aktivisti širijo znanje o njem. In to védenje imenujemo klitopismenost.
Oddaja
Oddajo Klitopismenost so v okviru projekta Slovar spolne vzgoje, ki se posveča razlagi pojmov o spolnosti, pripravili hrvaški partnerji, portal Reci.hr. Lahko si jo že ogledate na spodnji povezavi do spletne strani Prvega na Radiu Slovenija. V petek, 25. 2. 2022, pa bo po 16. uri predvajana tudi na 1. programu Televizije Slovenija.
Organ užitka
"Klitoris je organ, ki se razvije že v obdobju razvoja zarodka," poudarja doc. dr. Goran Arbanas, psihiater in seksolog, in pojasni, da ta nastane iz enake biološke zasnove kot penis, je iz enakega tkiva, vendar je funkcija klitorisa ena sama – spolni užitek. "Čeprav večina ljudi meni, da so moški bolj spolna bitja kot ženske, in deloma to tudi drži, moški nimajo organa, ki bi bil namenjen izključno spolnosti."
Zgodovina klitozlorab
V preteklosti so se klitorisu pripisovala številna napačna in za ženske škodljiva prepričanja. Med inkvizicijo je bil denimo klitoris dokaz, da je ženska čarovnica. Isaac Baker Brown, v 19. stoletju zelo ugleden ginekolog, je trdil, da s kirurško odstranitvijo klitorisa oziroma klitoridektomijo lahko pozdravimo bolezni, kot so histerija, ciste na jajčnikih in epilepsija, ter poseg tudi opravljal. Obrezovanje klitorisa ali genitalno pohabljanje žensk se v nekaterih afriških in azijskih kulturah obredno izvaja še danes.
Utemeljitelj psihoanalize Sigmund Freud je menil, da je klitoris popolnoma nepomemben in da dokazuje spolno nerazvitost, s čimer pa se ni strinjala njegova učenka Marie Bonaparte. Prva je raziskovala spolni užitek pri ženskah, k temu pa pritegnila več kot dvesto žensk.
Orgazem
"Ženske ne poznajo dobro zgradbe svojega spolovila," ugotavlja doc. dr. Tanja Jurin, psihologinja in seksologinja. Pogosto verjamejo, da obstajata dve vrsti orgazma, klitorisni in vaginalni. "To sploh ni res. Vsak orgazem poteka ob stimulaciji klitorisa, neposredni ali posredni, s premikanjem ali dotikanjem tkiva okoli ščegetavčka. Ves klitoris namreč ob vzburjenju nabrekne. Vidni del klitorisa je le njegov najmanjši del. Vidi se glavica. To je izboklinica, ki ji rečemo klitoris," pojasnjuje ginekologinja dr. Jesenka Grujić. "Trup klitorisa je pritrjen na glavico. Vse to je pod klitorisovo kožico. Ta del se razcepi v tako imenovane noge ali krake brecilnega tkiva. Ob nožnici pa sta glavici nožničnega preddvora."
Tridimenzionalni model klitorisa
Resnico o klitorisu ali ščegetavčku je razkrila urologinja Helen O'Connell. Leta 1998 je opisala vse njegove podrobnosti. Razkrila je, da je ta kakor ledena gora: pod površjem je desetkrat večji in namenjen le spolnemu užitku.
Američanka Sophia Wallace je pred desetimi leti začela umetniški projekt, poimenovan "Sto zakonov klitopismenosti" in tako skovala ta izraz. Projekt se je nato razširil po svetu kot poseben izobraževalni projekt o tem organu. Veliko zaslug ima tudi francoska sociologinja Odile Fillod. Ustvarila je model ščegetavčka v naravni velikosti, ki ga lahko poustvari vsak. Povezava do modela je tukaj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje