Biotehniški izobraževalni center Ljubljana (BIC) je s prenovljeno trgovinico s slaščičarskimi in pekovskimi izdelki naredil še en (praktičen) korak na poti izobraževanja svojih programov v okviru živilske šole. Potem ko so v okviru Gimnazije in veterinarske šole v letu 2015 odprli prvo dijaško veterinarsko ambulanto v Sloveniji in po odprtju mikropivovarne za študente Višje strokovne šole (KULT316) v okviru programov živilstva in prehrane, smo sedaj torej priča še prodaji svežih slaščičarskih in pekovskih izdelkov.
Odprta vrata: kaj vse ponuja BIC?
Odprtje KRUHarije in CUKRnije je sicer potekalo v okviru dneva odprtih vrat, ki jih je BIC Ljubljana organiziral na vseh treh svojih lokacijah, kjer so njihovi izobraževalni programi (Ižanska cesta 10, Cesta v Mestni log 47 in Prušnikova ulica 74).
"Namen dneva odprtih vrat je obiskovalcem, staršem in širši javnosti predstaviti razstave, prikaze in predavanja z naših področij, za katera izobražujemo. Ljudje lahko iz prve roke izvedo, s čim vse se ukvarjamo, pogledajo si lahko naše prostore, učilnice, predstavitve, ki jih ponujamo, in povprašajo dijake o samem pouku in praktičnem delu, ki je pri nas zelo strokovno," je povedala Nina Meh, iz BIC Ljubljana.
Pek, slaščičar – od teorije do nujne prakse!
V prenovljeni šolski trgovini KRUHarije in CUKRnije so širši javnosti poleg že vsakdanjih in poznanih pekovskih in slaščičarskih izdelkov na voljo prav posebni šolski izdelki, ki so jih skupaj z mentorji razvijali dijaki in študenti. Na primer Emonina pogača in Emonina kocka, ki so ju razvili posebej ob obletnici Emone. Ponujajo pa tudi priljubljene male slane preste, soržični kruh, ovsene piškote, kremno rezino, skutino pito s sadjem, BIC-francosko štruco, ajdov kruh z orehi, mešani kruh z bučnimi semeni, kmečki kruh, kruh iz bele koruzne moke, čokoladne in sadne torte, testenine in druge izdelke. Prednost imajo domači slovenski in ročno izdelani izdelki po tradicionalnih receptih s pridihom sodobnosti. Izdelkom edinstvenost prinaša tudi trud dijakov in znanje iz tujine, saj se dijaki in njihovi mentorji v okviru mobilnosti in prakse pogosto izobražujejo tudi v tujini. Prvi in edini v Sloveniji na BIC-u Ljubljana izobražujejo tudi za certifikat NPK-ja po programu picopek.
Izpolnjene vse poti izobraževanja
"Na BIC-u Ljubljana želimo našim dijakom, študentom in udeležencem drugih naših izobraževanj ponuditi najboljše možnosti za učenje. Ti za posamezne poklice pomenijo tudi to, da jim omogočimo stik z realnimi razmerami v okolju, ko morajo izdelek, ki se ga naučijo in ga znajo narediti, znati tudi predstaviti in prodati. Zato smo se odločili, da prenovimo šolsko trgovino. V njej bodo dijaki naših programov pek in slaščičar širši javnosti predstavljali svoje izdelke. Veselimo se njihovih novih idej," zaokrožuje Jasna Kržin Stepišnik, direktorica BIC-a Ljubljana.
Izredno dobre možnosti za prakso
"Pri nas imajo dijaki dobre možnosti za opravljanje praktičnega pouka. Namreč, praktičen del je za te poklice, kot so slaščičar, pek, mesar, izredno pomemben. Zato imamo urejene prostore s sodobnimi stroji in pripomočki, ki se v tej stroki uporabljajo. Dijaki imajo tudi možnost, da pridobivajo prakso v tujini. Pred kratkim so se vrnili na primer iz Španije, naslednja bo Francija. Vpis se nam vsako leto povečuje, tako imamo letos po dolgem času spet poln oddelek pekov. Zelo se pa trudimo, da v svojem delu vnašamo sodoben in inovativen pristop in vsebine, " je razkrila Tatjana Šček Prebil, ravnateljica živilske šole, BIC Ljubljana.
Prihodnje priložnosti in vizija
Jasna Kržin Stepišnik, direktorica BIC-a Ljubljana je zelo zadovoljna, da se dijakom omogočita tolikšen del praktičnih vsebin in stik z realnim življenjem tudi po koncu šolanja. "Zadnji koraki, kot so prodaja v pekarnici in slaščičarnici, prodaja v pivovarni, pregled živali v veterinarski ambulanti, delo na recepciji, v kavarni in restavraciji ter kuhinji; vse to je realno življenje in že med šolanjem naše dijake usposabljamo pri vseh teh poteh. Zraven tega imamo tudi karierni center, kjer svetujemo dijakom, kako se piše prošnja, kako je treba izpeljati predstavitveni intervju, kam se obrniti glede delodajalcev, kako pristopati do njih. Res si želimo, da dijaki niso izgubljeni, ko končajo šolanje pri nas. Naslednji večji projekt bo morda dograditev novih prostorov za poklic slaščičar. Ker se zanimanje za vpis v zadnjih letih povečuje, smo na tesnem s prostorom, pouk zdaj namreč poteka v dveh izmenah. Sicer pa načrtujemo izboljšave pri karierni orientaciji - predvsem te, povezane s kakovostjo in pridobitvijo kakšnih novih certifikatov na področjih, kjer delujemo. Številni naši projekti so namreč zelo razvojno naravnani."
V spodnji fotogaleriji vas vabimo na potep po dnevu odprtja vrat na BIC Ljubljana na lokaciji Ižanska 10. Potekalo je ogromno predstavitev, razstav mlečnih, pekovskih in kruhovskih izdelkov. Pokukali pa smo tudi v kuhinjo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje