Vida Levičar je mesto vodje oddelka oblikovanja maske nastopila letos januarja. Foto: MMC RTV SLO
Vida Levičar je mesto vodje oddelka oblikovanja maske nastopila letos januarja. Foto: MMC RTV SLO
Eno izmed maskerk smo ujeli pri delu. Foto: MMC RTV SLO

Vsak masker ima svoj kovček s potrebnim materialom. Skrbeti mora za to, da ima v njem vse, za vsako situacijo, na primer, ko mora naličiti temnopoltega človeka in tako uporabiti temnejši puder.

Tako poteka izdelovanje lasulje. Foto: MMC RTV SLO

Vodja oddelka oblikovanja maske Vida Levičar je za MMC povedala, da za videz voditeljev, gostov in drugih nastopajočih pred kamerami v naši hiši skrbi ekipa 13 maskerk in okrog deset honorarnih sodelavk in sodelavcev.

Sama se je izobraževala v Sloveniji, "imela pa sem tudi srečo, da mi je hiša omogočila izobraževanje na svetovni ravni, in sicer v Varšavi in Berlinu". Svoje znanje pa na internih izobraževanjih posreduje sodelavcem.

"Za naš poklic je pomembno, da vedno spremljaš novosti, saj se materiali hitro razvijajo, in če jih ne poznaš in ne rasteš z njimi, lahko hitro obstaneš na mrtvi točki," je dodala. Delo maskerk in maskerjev namreč ni le ličenje in oblikovanje pričesk, ampak na izobraževanjih višje stopnje pridobivajo tudi spretnosti za izdelovanje transformacij, kot so opekline, ožganine, posebni učinki ... "Hišna maskerska ekipa" sama skrbi tudi za izdelovanje lasulj, brad, brkov in drugih dodatkov.

Od maskerja začetnika do kreatorja maske
Za maskerja začetnika je potrebna izobrazba pete stopnje, ta lahko po nabranih delovnih izkušnjah in pridobljeni šesti stopnji izobrazbe napreduje v oblikovalca maske. Naslednja, najvišja stopnja pa je kreator maske, ki mora imeti sedmo stopnjo izobrazbe 'umetniške smeri'. Kreatorji maske so po Vidinih besedah "ljudje z vizijo", saj poskrbijo za ideje in samo organizacijo dela ekipe.

Moški zahtevnejši kot ženske
Vida nam je povedala, da ji je bilo na začetku njene kariere zanimivo predvsem to, da je delala z znanimi osebnostmi. "Prav čudno je bilo, ko sem te znane obraze prej gledala le na televizijskih zaslonih, potem pa so sedeli tu, v maski na stolu, in bili odvisni od mojih rok. Takrat sem imela malo treme, danes pa se ne oziram več na to, kdo je na stolu. Pomembno je le, da dobro opravim svoje delo," je dejala.

Kot zanimivost pa nam je povedala, da so po navadi moški zahtevnejše stranke, čeprav bi pričakovali drugače. "Ljudje mislimo, da moški zahtevajo le nekaj pudra, vendar ni tako. Po navadi so zahtevnejši od žensk. Spomnim se nekega estradnika srednjih let, ki je zahteval popravke oči, ustnic. Vendar pa mi nismo lepotni kirurgi, skušamo narediti le maksimalno dober približek. Naša naloga je, da poudarimo lepo in zakrijemo pomanjkljivosti."

Maska je dobra spovednica
Med 13-letnim delom na Televiziji je Vida spoznala veliko znanih osebnosti, s katerimi je vzpostavila prave prijateljske odnose: "Z nekaterimi se vidimo vsak dan ali vsak teden in delo poteka v prijetnem, prijateljskem vzdušju. Maska pa je tudi tak prostor, kjer se ljudje sprostijo in nam zaupajo marsikatero težavo. Seveda pa je naša odgovornost, da pogovori ostanejo za temi stenami."

Prednost njenega poklica sta po njenih besedah kreativnost in družabnost. "Če rad delaš z ljudmi, je to super poklic. Včasih je malce težko le zaradi urnika, saj nimamo stalnega osemurnega delavnika, ampak smo lahko tu 15 ali 16 ur, dokler ni delo končano. Pa tudi prosti konci tedna niso pogosti," je dodala.

Ko likaš lase z izključenim likalnikom ...
Vido smo za konec vprašali še o kakšni posebni dogodivščini, ki ji je ostala v spominu. Spomila se je, da je njen kolega urejal za snemanje eno izmed znanih voditeljic. "Likal ji je lase kar nekaj časa in ona je bila navdušena nad njim in svojo polikano frizuro. Šele ko je odšla, je opazil, da likalnik sploh ni bil priključen."

A. M.

Vsak masker ima svoj kovček s potrebnim materialom. Skrbeti mora za to, da ima v njem vse, za vsako situacijo, na primer, ko mora naličiti temnopoltega človeka in tako uporabiti temnejši puder.