Menihi so se v sicer napol praznem Tivoliju predstavili s predstavo Kungfu, kjer so bile v ospredju veščine, ki so plod fizičnih in duhovnih sposobnosti budističnih bojevnikov. Pridobijo jih z dolgoletnimi telesnimi napori oziroma s treningi, ki temeljijo na meditaciji.
Temeljni cilj je sposobnost nadzora pretoka telesne energije, ki ji pravijo "či". Ta tip nadzora redovnikom omogoča, da v določenih situacijah ne občutijo bolečine, ki je za običajnega človeka lahko prav peklenska. Tako smo videli lomljenje železnih in lesenih palic na glavi, ležanje na železnih osteh in krivljenje palic z vratom.
Z dlanjo je počil balon
Nekoliko zanimivejši predstavi sta bili tudi držanje dečka v zraku za skledo, ki je bila vakuumsko pripeta na dečkovem trebuhu, in pok balonov s sunkom dlani. Vse to je mogoče le s popolnim nadzorom duha nad telesom. Poleg prikaza moči in vratolomnih akrobacij smo videli tudi oponašanje živali iz narave, kot so na primer bogomoljka, žaba, škorpijon in opica. V predstavi je sodelovalo 21 menihov, tako dva mlajša, ki sta še na poti, da postaneta mojstra, kot tudi 76-letni duhovni vodja, ki je gledalcem pokazal, kako ohraniti vitalnost tudi pri poznih letih.
Borilne veščine le v samoobrambi
Omeniti moramo tudi, da svoje borilne veščine lahko redovniki uporabljajo samo kot samoobrambo in v dobre namene. Telesna in duhovna neoporečnost ne smeta biti zlorabljeni v namene, ki so proti načelom menihov in budizma nasploh. V povezavi s tem se je glasila tudi sklepna misel predstave, saj so menihi v razmislek udeležencem opozorili na duhovno stanje človeka, ki je na Zahodu precej zapostavljeno in brez katerega ne moremo doseči popolnosti.
Jure Rejec
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje