Pivo je seveda najpomembnejša komponenta prireditve, a kljub temu na številne kulturne prireditve ne gre pozabiti. Foto:
Pivo je seveda najpomembnejša komponenta prireditve, a kljub temu na številne kulturne prireditve ne gre pozabiti. Foto:
Nuša Derenda
Nuša bo skupaj s skupino Victory in Jasminom Stavrosom & Narančo odprla prireditev v četrtek zvečer. Foto: RTV SLO
Eva Černe
Eva Černe bo obiskovalce zabavala v soboto na Glavnem trgu. Družbo ji bodo delali člani skupine Kingston in Žana. Foto: RTV SLO

Vrhunec prvega dne je bila prireditev Dan Laščanov - letos s podnaslovom Laščani Laščanom skozi stoletja, v okviru katerega so predstavili Laško in pomembne Laščane skozi čas.

Celoten program prireditve si lahko preberete tukaj.
V pregledu zgodovine Laškega so se ustavili pri tistih letih, ki so s svojimi dogodki zaznamovali razvoj kraja. Prvo takšno je bilo leto 1227, ko je Laško dobilo trške pravice, nato pa so potovali do leta 1927, ko je Laško uradno postalo mesto, in vse do danes.

V četrtek bodo največ pozornosti namenili odprtju etnoprireditve Lepo je res na deželi, napovedujejo tudi tekmovanje Martin Krpan za najmočnejšega Slovenca, številne razstave in predstavitve ljudskega izročila, za dodatno popestritev pa bodo poskrbele tudi mnoge glasbene skupine. Ob 20. uri bodo na Glavnem trgu z velikim koncertom slovenskih in hrvaških glasbenikov prireditev tudi uradno odprli.

Vrhunec bo tudi letos z ognjemet
Podobno prešerno razpoloženje bo na ulicah Laškega mogoče opaziti tudi v petek in seveda v soboto, ko pričakujejo največ obiskovalcev - okoli 60.000. Sobotni večer je sicer že tradicionalno vrhunec prireditve - tudi letos napovedujejo veličasten ognjemet z gradu Tabor, ki ga bo spremljala vodna simfonija z brežin reke Savinje.

Nedeljski konec pa bo, prav tako tradicionalno, malce bolj umirjen - z Ohcetjo po stari šegi, parado Pivo in cvetje po ulicah mesta in s sklepnim koncertom pihalnih godb se bodo poslovili do naslednjega leta.

Prireditev, ki naj bi letos v mesto s 4.000 prebivalci privabila več kot 120.000 ljudi, se je začela leta 1963, ko so pripravili skromno cvetlično razstavo. Že naslednje leto pa so osnovali prvo prireditev Pivo in cvetje, ki se je končala z ognjemetom in s povorko. Od takrat se je prireditev vztrajno razvijala, dokler ni postala ena najbolj prepoznavnih poletnih zabav za stare in mlade.

Kako varno do Laškega in domov?
Tudi letos so organizatorji pomislili na tiste, ki se po kozarčku piva razumno odločijo za varno pot domov - skupaj s Slovenskimi železnicami so pripravili več vlakov, ki bodo zabave željne pripeljali do Laškega in v jutranjih urah spet domov. Vlaki bodo v petek in soboto vozili iz Kopra mimo Ljubljane do Laškega in nazaj, iz Maribora, Pragerskega in Šentjurja ter iz smeri Dobova.

Več o voznih redih vlakov si preberite tukaj.
Tisti, ki nameravajo v pivu, cvetju in glasbi uživati več dni, pa lahko postavijo svoj šotor v kampu ali pa se nastanijo v katerem izmed številnih hotelov v mestu.

T. K.