Foto:
Foto:
Porschejev muzej v Leipzigu. Foto: EPA
V oselskem parku skulptur. Foto: EPA
Chagallovi vitraži v Zürichu. Foto: EPA

V Madridu Palača Lirie, rezidenca vojvodine Albske iz 18. stoletja, ponuja zbirko španske umetnosti skupaj s flamskimi, z nemškimi, italijanskimi, angleškimi, nizozemskimi in s francoskimi silkami. Vodene ture ob petkih ob 10.00, 11.00 in opoldne.

Rimski slikoviti predel Trastevere na zahodnem bregu Tibere, očarljiva in živopisana četrt, v drugi polovici julija gosti Festo di Noantri, osemdnevni festival, ki ga Evropska potovalna komisija opisuje kot "fellinijevskega" in polnega verskih procesij, hrane in zabave.
Avtomobili ali rolke?
V Leipzigu v Nemčiji Porsche ponuja brezplačne oglede tovarne, kjer lahko vidite sestavljanje jeklenih lepotcev, kakršna sta denimo cayenne in nova panamera. Tura vključuje muzej z razstavami o zgodovini Porscheja, lahko pa doplačate še za kosilo in celo testiranje modelov.

Pariz: Vročica petkove noči je množična skupinska tura mesta ponoči - z rolkami. Zbor je ob 22.00 na Place Raoul Dautry v 14. okrožju med pisarniškim stolpom Montparnasse in železniško postajo Paris-Montparnasse. Pot se iz tedna v teden razlikuje, vedno pa pokriva približno 30 kilometrov in se sklene na izhodiščni točki ob 1.00 zjutraj.
Umetnost po Evropi
Oglejte si skulpturni park v Oslu z več kot 200 deli norveškega najslavnejšega kiparja, Gustava Vigelanda. Kipi prikazujejo ljudi na vseh življenjskih stopnjah in v različnih čustvenih stanjih.
Lizbonski muzej Gulbenkian hrani veličastno zbirko egipčanske, grške, rimske, islamske, azijske in evropske umetnosti. Med razstavnimi eksponati so japonske grafike, perzijske tapiserije in evropske slike od Rembrandta, prek Rubensa do Renoira.
Sandemanova potovalna agencija New Europe ponuja pešture po 9 evropskih mestih - vključno s Parizom, z Madridom, Londonom in Berlinom - vse (razen napitnin) je brezplačno. Zadnji dodatek na seznamu je triurna tura Prage. Podrobnosti na http://www.sandemans-new.com.
Cokli, ameriški rocker in moderni vitraži
Zürich je znan kot drago mesto, a obisk Cerkve naše Gospe (Fraumunster) je brezplačen, zgradba iz 13. stoletja pa hrani dva zaklada moderne umetnosti: velikanski vitraž, ki ga je v 40. letih prejšnjega stoletja poslikal sloviti umetnik Alberto Giacometti, in pet vitražev, ki jih je v 70. letih oblikoval Marc Chagall.
V Vilni, litovski prestolnici, stoji spomenik legendarnemu ameriškemu rockerju Franku Zappi. Zappa je litovskega porekla, spomenik pa je v četrti Uzupis, znani po svojih alternativnih nagnjenjih, kavarnah, galerijah in drugih umetniških zbirališčih.

V amsterdamski tovarni coklov lahko opazujete ročno rezljanje in poslikavanje tega tipičnega nizozemskega obuvala, ob tem pa se poučite še o njegovi zgodovini, ki sega v 14. stoletje.

K. S.