Čez letališče Hartsfield-Jackson v Atlanti že skoraj tri desetletja potuje največ ljudi. Foto: AP
Čez letališče Hartsfield-Jackson v Atlanti že skoraj tri desetletja potuje največ ljudi. Foto: AP

Prvi podatki o številu potnikov in letalskih poletov v lanskem letu so spodbudni, je v ponedeljek sporočil mednarodni svet letališč (Airports Council International – ACI), ki združuje 2181 letališč v 170 državah. Kot kaže preliminarno poročilo, je lani z letali potovalo približno 9,5 milijarde potnikov, kar je 3,8 odstotka več kot v letu 2019.

"Veseli smo, da se je promet okrepil, obenem pa pričakujemo občutno rast v naslednjem obdobju, čeprav trenutno zaznavamo nekaj negativnih vplivov," je za CNN dejal generalni direktor sveta Justin Erbacci.

Največ potnikov (dobrih 108 milijonov, kar je 3,3 odstotka več kot leto prej) so lani znova imeli na mednarodnem letališču Hartsfield-Jackson Atlanta v ameriški zvezni državi Georgia. Omenjeno letališče, ki je domače letališče ameriške letalske družbe Delta, ostaja najprometnejše letališče po številu potnikov že zadnjih 27 let. V tem obdobju je sicer enkrat padlo na 2. mesto, in sicer v pandemskem letu 2020.

Tudi na drugem mestu lestvice ni sprememb – tam ostaja trdno zasidrano dubajsko letališče z dobrimi 92 milijoni potnikov (6,1 odstotka več kot v letu 2023), sledi še eno ameriško letališče, Dallas Fort Worth (87,8 milijona potnikov oz. 7,4 odstotka več kot leto prej).

V ospredju azijska in ameriška letališča, najprometnejše evropsko je Heathrow

Med deseterico najprometnejših so še letališča: Tokyo Haneda (85,9 milijona potnikov; +9,1 %), London Heathrow (83,9 milijona potnikov; +5,9 %), Denver (82,4 milijona potnikov; +5,8 %), Istanbul (80,1 milijona potnikov; +5,3 %), Chicago O’Hare (80 milijonov potnikov; +8,3 %), New Delhi (77,8 milijona potnikov; +7,8 %) in Shanghai Pudong, ki je s 76,8 milijona potnikov; imelo tudi najvišjo rast med najprometnejšimi letališči, in sicer kar 41-odstotno.

Skokovito rast v ACI-ju pripisujejo različnim dejavnikom: spremembam vizumske politike, razširitvi mreže mednarodnih poletov, splošnemu izboljšanju delovanja letališča ter "gospodarskemu okrevanju celotne azijsko-pacifiške regije, predvsem pa Kitajske", po poročanju CNN-a piše v poročilu.

"Predvidevamo, da bo Atlanta še nekaj časa ohranila vodilni položaj," je ob tem dejal Erbacci, obenem pa poudaril, da se največja rast v prihodnosti pričakuje v drugih regijah: "Še naprej bo večja rast v azijsko-pacifiški regiji, Indiji, na Kitajskem, v Latinski Ameriki, do neke mere tudi v Afriki." "Manj izrazito rast – a kljub temu še vedno rast – pa bomo videli v razvitih državah Severne Amerike in Evrope," je še povedal.

Mogoče je, da bodo geopolitične in gospodarske negotovosti v svetu vplivale na letalski promet, priznava Erbacci, vendar je vplive vnaprej nemogoče oceniti. "Če se bodo negotovost, carine in vse drugo nadaljevalo ... bi to lahko vplivalo na rast, ki jo zdaj napovedujemo," je Erbacci dejal prejšnji teden, še pred odločitvijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa o dodatnem zvišanju carin.

"Toda napovedi za nadaljnjo rast so odlične, zato predvidevamo, da se bo število potnikov do leta 2045 podvojilo," je še optimističen Erbacci.