Ljudem je prekipelo predvsem zaradi onesnaženosti zraka v južnofrancoskem pristanišču. Marsejski župan Benoît Payan je zato sprožil peticijo, ki bi največjim onesnaževalcem prepovedala zapluti v pristanišče. "Sredozemlje počasi umira, vendar ga lobisti velikih ladij želijo še bolj oskruniti," je bil pred meseci kritičen na družbenem omrežju Twitter. Dodal je, da se bodo Marseillčani borili še naprej. Do zdaj jim je uspelo zbrati nekaj več kot 52.000 podpisov proti "zadušitvi" Sredozemlja.
Ena ladja proti 30.000 avtomobilom
Ladje povzročajo 10 odstotkov onesnaženosti zraka v Marseillu, leta 2018 je študija pokazala, da količina izpušnih plinov ladij presega količino avtomobilskih v mestu. "Ladja, ki se zasidra v pristanišču za eno uro, povzroči enako škode kot 30.000 avtomobilov, ki se eno uro vozijo po mestu s hitrostjo 30 km/h," je bil jasen Damien Piga, direktor podjetja Atmosud. Pojasnil je še, da je moč onesnaženja odvisna predvsem od vremenskih razmer in vetra.
"V naši soseski so za obolenji dihal umirali sicer zdravi ljudje, nekadilci. Čedalje pogosteje se to dogaja," je potožil Michèle Rauzier, ki je odrastel v enem izmed najbolj prizadetih delov mesta. Francosko mesto pa ni edino, ki se je donosnemu križarskemu poslu postavilo po robu. Benetke so lani prepovedale ladjam za križarjenja vstop v laguno, letos pa so v Barceloni uvedli visok davek za onesnaževanje turistom na križarkah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje