Kenguru - eden izmed simbolov Avstralije. Zdaj se iščejo britanski korenjaki, ki bodo za njimi pobirali iztrebke. Foto: EPA
Kenguru - eden izmed simbolov Avstralije. Zdaj se iščejo britanski korenjaki, ki bodo za njimi pobirali iztrebke. Foto: EPA

Z gospodarstvom v porastu naj bi južna avstralska zvezna država do leta 2015 potrebovala 187.000 novih delavcev, zato zvezna vlada zdaj ponuja Britancem, ki so stari od 18 do 30 let, priložnost, da se za leto dni preselijo v deželo "tam spodaj". Kaj jih tam čaka? "Nenavadne, razburljive in potencialno življenjsko spreminjajoče službe," poroča Guardian.
Nekatere službe so manj atraktivne kot druge - kot, denimo, pobiranje roo pooja (kengurujskega gnojila) v avstralski divjini. Vožnja prvih avtobusov na sončno energijo v obalnem mestu Adelajda zveni že bolj mikavno.
Ljubitelji narave lahko pomagajo loviti koale na Kangaroo Islandu, kjer število teh prikupnih živalic, simbola Avstralije, precej presega 2.500 glav človeške populacije. Priljubljene bi lahko bile tudi službe, kot sta "sodnik na tekmovanju obalnih lepotičk" ali pokuševalec piva.
Matt Johnson, zastopnik Južne Avstralije, razlaga, da rudno bogastvo regije pomeni, da je območje - v nasprotju s preostalim zahodnim svetom - naravnost v razcvetu. "Pri rudarstvu je tako, da je neločljivo povezano z gradbeništvom, kar pomeni delovna mesta. Dve plati tega sta - imamo službe na tehničnem področju, pa tudi bolj sproščujoč tip služb za tiste, ki si želijo boljšega življenjskega sloga v dinamičnem delu sveta."
Dvoličnost?
Avstralska zvezna država namerava za ciljno publiko svojih oglasov najprej vzeti jugovzhod Anglije, saj je, sodeč po raziskavah, tam najvišji odstotek mladih ljudi, ki pravijo, da je "dolgčas stvar, ki jo najbolj ne marajo pri svoji zaposlitvi".
Rdeča preproga dobrodošlice, ki jo Avstralija razgrinja pred mlade Britance, je v ostrem nasprotju z avstralsko kontroverzno obravnavo iskalcev azila, ki so, če pridejo po morju, pospremljeni z oboroženimi čolni mornarice v države, kot sta Timor-Leste in Nauru, kjer jih nato "procesirajo" v begunskih taboriščih. "O tem pa boste morali govoriti z zvezno vlado," se je novinarskim pomislekom ognil Johnson.