Ime K’gari so avtohtoni prebivalci sicer ves čas uporabljali in niso priznavali imen, ki so ga otoku nadeli evropski naseljenci. Ti so največji peščeni otok na svetu najprej poimenovali Great Sandy Island (Veliki peščeni otok), v 30. letih 19. stoletja, ko je tam z ladjo nasedla Škotinja Eliza Fraser, pa so ga poimenovali po njej.
Ravno poimenovanje Fraser je pri avtohtonih prebivalcih vzbujalo precej odpora, saj se je Fraser v zgodovinski spomin zapisala z veliko lažjo: v opisu srečanja z avtohtonimi prebivalci, ljudstvom Butchulla, je namreč zatrjevala, da so bili ti nasilni, da so njej in drugim preživelim članom posadke grozili in z njimi grobo ravnali ter jih označili za kanibale in divjake. Čeprav je več članov posadke zatrdilo, da to ne drži, je njeno pričevanje doseglo širši krog ljudi in dolgo ostalo dejstvo, zapisano v zgodovinskih knjigah.
Šele pred slabim desetletjem so – po približno 20 letih pozivov avtohtonih prebivalcev, ki še vedno živijo na otoku – oblasti odločile, da bodo ime otoka spremenile in se tako skušale odkupiti za stoletje krivic.
Leta 2017 so najprej preimenovali tamkajšnji narodni park, zdaj pa še celoten otok, ki je sicer precejšnja turistična znamenitost. Na njem namreč živi velika populacija dingov, osupljive peščene plaže in jezerca pa so že sami po sebi prava paša za oči. Iz lepot narave sicer izvira tudi njegovo ime – K'gari namreč v jeziku ljudstva Butchulla pomeni raj, poroča Guardian. Poimenovanje sicer izvira iz legende o princesi duhu K’gari, ki je otok pomagala ustvariti, nato pa se v njegovo lepoto zaljubila in na njem ostala. Pozneje je vrhovni stvarnik duhov ustvaril ljudstvo Butchulla, da bi raj varovali za vedno.
Preimenovanje so oblasti zvezne države Queensland zaznamovale s posebno slovesnostjo, ki se je je udeležila tudi tamkajšnja premierka Annastacia Palaszczuk in v nagovoru poudarila, da je ponosna, ker so ravno v njenem mandatu otoku vrnili ime, ki ga avtohtoni prebivalci uporabljajo že od nekdaj. "Čeprav takšni koraki ne morejo spremeniti napak iz preteklosti, pa pomenijo velik napredek k skupnosti, v kateri se vsi prebivalci Queenslanda medsebojno cenijo, zaupajo in spoštujejo," je poudarila.
Avstralija v zadnjem obdobju počasi umika imena nekaterih najbolj slavnih geografskih pojmov, ki so jih znamenitostim nadeli (pretežno britanski) priseljenci. Tudi veliki skalni monolit, ki so ga dolgo imenovali Ayersova skala (Ayers rock), je pred desetletjem spet dobil ime Uluru. In čeprav so se avstralski turistični delavci bali, da bo preimenovanje negativno vplivalo na obisk turistov predvsem iz Evrope (s pojasnilom, da jim ime Uluru ne bo pomenilo nič), se to ni zgodilo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje