Končujejo se zimske počitnice, ki so jih številni Slovenci preživeli na smučiščih. Za vsaj kakšno uro ali dve kakovostnega smučanja (torej po dobri podlagi) je bilo treba zgodaj vstati, pa še to ni bilo zagotovilo za pomrznjen sneg. Četrtkova jutranja temperatura na Voglu, kjer je bilo osem stopinj plusa, zgovorno govori o pomladanskih razmerah, ki vladajo v Alpah. Kot da bi šlo za prvomajske praznike ... In ko so razmere preslabe, ko že pečejo noge oziroma ko je vrsta na sedežnici predolga, je tako še najbolje nekaj pojesti v restavraciji ali v eni od koč nazdraviti s prijatelji. Ta "apres-ski kultura" se je še posebej prijela v Avstriji in Italiji, ki pa zna biti pri gostinski ponudbi precej draga, kot smo se prepričali v Val Gardeni.
Veliko dela za učitelje smučanja
"V skupini imam sedem otrok, peljal sem jih na malico, za sedem burgerjev je bilo treba plačati dobrih 110 evrov, pri čemer je vključena še postrežba, to je evro in pol na osebo. Kar dobro znajo zaračunati," nam je v Alti Badii povedal slovenski smučarski učitelj Mitja, ki ima na vrhuncu sezone veliko dela: "Vse je zasedeno, ta teden začenjam ob 9. uri in vsak dan učim vsaj sedem ur." Na sloviti progi Saslong smo se pogovarjali z brazilskim turistom, starim okrog 50 let, ki ga je v Dolomite zvabila žena: "Brazilija je ogromna država, a nimamo niti enega smučišča. Lani sva bila v St. Antonu, letos je žena želela sem. Bal sem se, da ne bo snega, pa je kar v redu. Tu mi je všeč tudi kulinarika, včeraj sva šla na kosilo v restavracijo, ki ima tudi Michelinove zvezdice."
Že zjutraj pozitivne temperature
Slovencem je bolj kot Val Gardena dostopen Kronplatz, do katerega je iz Ljubljane manj kot štiri ure vožnje. Novembra je bil Kronplatz na podlagi glasov 46 tisoč smučarjev spet izbran za najboljše smučišče v Alpah in je "premagal" tudi Zermatt. Takšne gneče, kot je te dni na slovenskih smučiščih, tam ni. "Ta teden niti ni bilo toliko ljudi, jih pa pričakujejo naslednji teden, ker bodo počitnice," je pojasnil učitelj Jon. Razmere niti na Kronplatzu zadnje dni niso ugodne, že zjutraj je temperatura pozitivna, teren pa zmehčan. "Za običajne smučarje je sicer najboljša proga Marchner-Belvedere. To je proga, ki je povsem na vrhu smučišča. Tam sneg običajno še najdlje ostaja pomrznjen."
Razvrat v slogu Nainggolana
Po smučanju je postalo že običajno druženje v eni od koč, ki jih v smučarskih središčih ne manjka. Poleg tradicionalnega piva smučarjem na zabavi "apres-ski" vedno bolj prija tudi jajčni liker bombardino, italijanski zimski napitek s smetano. Cena se giblje okrog pet evrov. Nepogrešljiva je tudi glasba, ob kateri mnoge zabolijo ušesa (spomnite se na DJ Ötzija), a menda se da po kozarcu ali dveh vse potrpeti. Posebej, če v bližini na mizi pleše kakšno simpatično dekle. V Dolomitih je letos največji hit Settimana biancha (Beli teden) skupine Il Pagante. Besedilo govori tudi o tem, da si je treba na takšnem odmoru privoščiti razvrat, kot si ga je predlani na silvestrovo privoščil belgijski nogometni reprezentant Radja Nainggolan, kar predvsem pomeni, da ne kaže varčevati z alkoholom.
Turracher preseneča s kakovostjo podlage
Premaknimo se v Avstrijo, v narodni park Visoke Ture. Na 1800 metrov visokem prelazu Turracherhöhe radi dopustujejo tudi Slovenci, ki so ta teden ob Madžarih najštevilčnejši gostje. Babilon govoric na petih šestsedežnicah in petih vlečnicah sicer obsega zelo širok spekter, še najmanj se sliši nemščina. Nič čudnega, saj so Avstrijci svoje počitnice končali že pretekli teden. Turracherhöhe preseneča s kakovostjo snega, ki tudi v dneh, ko temperatura marsikje preseže 10 stopinj Celzija, na večini prog ostaja zimski in ne podleže močnim sončnim žarkom. K temu svoje pripomore tudi veter, ki v večini tokrat ni zoprn, ampak prijetno osvežilen, vsaj dokler zaradi vetrovnih sunkov ne ustavijo sedežnice do 2220 m visokega Kornocka, kot se je zgodilo v četrtek.
Dvajset minut v vrsti
Slovenska smučišča se seveda zaradi zastarele infrastrukture in velikosti smučišča z Val Gardeno, Kronplatzem ali Turracherjem ne morejo primerjati, a sta njihova bližina in predvsem nižja cena vozovnic dovolj dobra razloga za obisk. Gneča je bila zadnji teden na trenutke nevzdržna. "V torek smo v vrsti čakali 20 minut in več, danes (pogovarjali smo se v četrtek) je bolje, ker obratuje dvosedežnica. V torek so jo zaradi vetra ustavili, je bil pa takrat še precej boljši sneg. Zdaj je hitro sneg južen in nastanejo grbine," nam je na Soriški planini povedala smučarka Saša iz okolice Škofje Loke, ki je sicer pohvalila smučišče in tudi urejeno sankališče. Naprave začenjajo obratovati že ob 8.00, dnevna vozovnica stane 22 evrov, otroška 14.
Bi se radi pomerili z Juretom Koširjem?
Čeprav se je včeraj že začela meteorološka pomlad, pa je kar težko verjeti, da se je zima že povsem poslovila. Bržkone bo še kakšen konec tedna, ko bodo temperature prijaznejše do snega, predvsem pa na smučišču ne bo takšnih vrst, kot so (bile) ta teden. Mimogrede, na Krvavcu danes prirejajo Vrhunec sezone in tekmo v veleslalomu, na kateri bodo nastopili tudi Jure Košir, Rene Mlekuž, Rok Perko in Andrej Šporn. Dogodek bo dobrodelen, denar bodo namenili Lunini vili, inštitutu za zaščito otrok. Na Mariborskem Pohorju pa z današnjim dnem že uradno končujejo smuko do doline, kar bodo pospremili s posebnimi cenejšimi vozovnicami in pestrim glasbenim programom v ciljni areni Snežnega stadiona oziroma v izteku Čopove proge.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje