Atene z Akropole. V ozadju je grič Likavitos, odlična razgledna točka (nanj se povzpneš po številnih stopnicah, na koncu te odreši vzpenjača). Foto: RTV SLO/E. S.
Atene z Akropole. V ozadju je grič Likavitos, odlična razgledna točka (nanj se povzpneš po številnih stopnicah, na koncu te odreši vzpenjača). Foto: RTV SLO/E. S.

Poleg tega v tem času v Grčiji zorijo tudi olive in divje pomaranče. Seveda pa vse našteto opaziš šele nekoliko kasneje. Prvi vtis o Atenah je kaotičen: grška prestolnica ima nad tri milijione prebivalcev in zdi se, da prav vsi skušajo središče mesta doseči z avtomobilom. Če se umakneš na Akropolo, tam, kajpak, mrgoli ameriških turistov, ki radi splezajo na kako skalo in ne znajo več dol; in ker Atenci poznajo siesto, so ulice nabito polne še pozno ponoči, ko na dan prilezejo tudi pojave iz »podzemlja«.

Morda se je najtežje navaditi na prometni kaos. Mestno središče je prepolno pločevine, zato tam sicer ni mogoče preizkušati večjih hitrosti; namesto tega pa vozniki radi napačno zavijajo v enosmerne ulice, divje izsiljujejo drug drugega, in to občasno pospremijo z glasnim vpitjem. Pešci se ne obnašajo nič bolje; na semafor ne gleda nihče. Pločniki so ozki in ob najmanjšem dežju neverjetno spolzki, obenem pa predstavljajo priljubljeno mesto za parkiranje. Potem stopiš v lokal; cigaretni dim je gost, da bi ga lahko rezal, in če ni pepelnika, otresajo pepel pač kamor koli. Obeliks bi seveda rekel: »So nori, ti Heleni!«

Grška prestolnica ni lepa na način, kot sta lepa London ali Barcelona, čeprav tudi Atene niso brez osupljivo urejenih predelov. Vendar šarm odtehta vse, in to je tudi mesto, kjer se imaš lahko nenavadno dobro. In če se ti najprej zdi, da ljudje kot v večini velikih mest vselej nekam hitijo, nič manj ne drži, da so po drugi strani karseda ležerni. V Atenah se še zmeraj poseda in klepeta po cele ure, obenem pa uživa ob dobri hrani in pijači. Če imaš kot turist ob tem slabo vest, ker ne dirjaš ves čas na oglede zgodovinskih spomenikov, lahko Partenon mirno opazuješ iz taverne – od spodaj.

Ženske bodo po drugi strani uživale ob nakupovanju v ulici Ermou, kjer se moški, če so slučajno zraven, lahko le zdolgočaseno prestopajo in čakajo, da bodo dekleta končala neskončno pomerjanje modernih oblačil. Kdor pa se odpravlja v Atene, nikakor ne sme izpustiti pristanišča. Pirej je poglavje zase; in kogar ne zanimajo velike ladje, ki ves čas vozijo na pregovorno lepe grške otoke, se lahko spusti čez hrib, kjer je Malo pristanišče: podnevi zatočišče pred mestnim vrvežem, zvečer pa središče zabave.

E. S.

Središče mesta: od parlamenta se odpira razgled na trg Sintagma. Foto: RTV SLO/E. S.
Večina mestnih znamenitosti je zelo blizu. Nedaleč od centra se nahaja stadion Panathinaiko (Kalimarmaro). Foto: RTV SLO/E. S.
Nakupovalno središče: ulica Ermou (Hermesova), ki povezuje trg Sintagma in stari del mesta. Foto: RTV SLO/E. S.
Sredi živahne ulice Ermou te preseneti bizantinska cerkvica Kapnikarea iz 11. stoletja. Foto: RTV SLO/E. S.
Stari del mesta, kjer je mogoče kupiti praktično vse. Visoko zgoraj se semtertja prikaže Akropola. Foto: RTV SLO/E. S.
Kavarnice pod Akropolo samevajo zaradi slabega vremena. Foto: RTV SLO/E. S.
Šolarji morajo na Akropoli pogosto poslušati lekcije iz zgodovine. Foto: RTV SLO/E. S.
Pirej sredi dopoldneva. Foto: RTV SLO/E. S.
Pirej - Malo pristanišče (Mikrolimano). Foto: RTV SLO/E. S.
Še zmeraj Pirej, razgled na Malo pristanišče. Foto: RTV SLO/E. S.
Olive obirajo novembra. Foto: RTV SLO/E. S.