Antoni Gaudi
Antoni Gaudi se je rodil leta 1852 v Reusu, diplomo iz arhitekture pa je prejel leta 1878. Že od vsega začetka je bil njegov arhitekturni slog drugačen od tistega njegovih sodobnikov. Močno ga je zaznamovala narava, njene elemente je vključil v vse svoje stvaritve, ljubil je barve in nekonvencionalne oblike. Gaudi je umrl leta 1926, njegova dela pa so še danes najbolj obiskana atrakcija Barcelone.
Sagrada Familia
Najbolj znana nedokončana cerkev na svetu, Temple Expiatori de la Sagrada Familia, je zagotovo najbolj poznano Gaudijevo delo in ponos Barcelone. Gradnja te edinstvene cerkve se je začela leta 1882, leto po tem, ko je bil Gaudi imenovan za projektnega vodjo, in še danes ni končana. S projektom se je Gaudi ukvarjal kar 40 let, vse do svoje smrti.
Ko je Gaudi umrl, so bile dokončane le kripta, zidovi apside, eden izmed portalov in en stolp. Danes je končanih že osem izmed dvanajstih stolpov, ki so posvečeni apostolom in so višji od sto metrov. Skupaj naj bi bilo stolpov 17 in če bo cerkev kdaj popolnoma končana, bo najvišji stolp skoraj dvakrat višji od tistih, ki so postavljeni že danes. To naj bi bil osrednji stolp, posvečen Jezusu Kristusu in visok 170 metrov.
Zanimivo je, da edina sredstva, namenjena gradnji cerkve, prihajajo od posameznikov, saj država projekta ne financira. Tako je dokončanje Sagrade Familie odvisno od dobre volje in radodarnosti vernikov ter občudovalcev projekta.
Letno cerkev Sagrade Familie (kar v prevodu pomeni sveta družina) obišče približno milijon in pol ljudi.
Parc Güell
Leta 1900 je grof Eusebi Güell kupil manjši hrib na (takrat še) obrobju Barcelone in najel Gaudija, da bi ustvaril manjše vrtno mesto s hišicami za premožnejše meščane. Leta 1914 so projekt opustili, a je Gaudi takrat že ustvaril tri kilometre sprehajalnih stezic in poti ter prelep osrednji »trg« s pogledom na celotno Barcelono, kjer se prepletata umetnikov značilni slog in naravne lepote. Leta 1922 so ozemlje, na katerem se nahaja park, odkupile mestne oblasti in ga odprle za javnost.
Očarljivi park Güell, kjer se je Gaudi poigral z naravo, je tako nujna postojanka ob obisku Barcelone. Že vstop skozi vrata, kjer se nahajata dve vhodni hiši, in pogled na tipično Gaudijevo stopnišče te ne more pustiti ravnodušnega. Osrednji »trg«, kjer se odpira lep razgled na celotno mesto, je s svojimi zavitimi barvnimi klopmi prijeten počitek, sprehod po potkah parka pa dobrodošel oddih od mestnega vrveža.
La Pedrera
Hiša, ki se nahaja na eni najlepših barcelonskih avenij Passeig de Gracia, je Gaudijeva umetnina, ki jo je zgradil med letoma 1905 in 1910. Zgrajena je bila kot stanovanjska in poslovna zgradba, njena posebnost pa so izstopajoči balkoni, s katerimi je umetnik ustvaril občutek valov.
Navadni smrtniki si lahko ogledajo stanovanje v najvišjem nadstropju, podstrešje in streho, kjer si lahko približno predstavljajo, kako je Gaudi svoje genialne ideje dejansko uresničil.
Casa Batló
Druga Gaudijeva hiša, ki se bohoti na Passeig de Gracia, je Casa Batló. Modro-zelena hiša z zanimivimi balkoni, ki prav tako ustvarjajo učinek valov, je ena najlepših v mestu. Na strehi lahko vidimo svetega Jurija in zmaja, nekateri pa so prepričani, da se lahko zdi kot živo bitje, če hišo opazuješ dovolj dolgo.
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje