Teater v Epidavrosu je eno največjih arhitekturnih dosežkov klasične grške dobe. Foto: RTV SLO/A.S.
Teater v Epidavrosu je eno največjih arhitekturnih dosežkov klasične grške dobe. Foto: RTV SLO/A.S.
Teater
Vsako izgovorjeno besedo slišite zelo razločno, ob tem pa se vam odpira tudi izjemen pogleda na zeleno pokrajino. Foto: RTV SLO/A.S.
Teater je zgrajen ob vznožju gore Kinortiou, ki nudi naraven naklon za izgradnjo sedišč. Foto: RTV SLO/A.S.

Grška gledališča, zgrajena ob vznožju hribov, gora in vzpetin, ki so nudila naravni naklon, jemljejo dih tudi današnjim obiskovalcem. Teater v Epidavrosu pa je prav poseben - je namreč eno največjih, predvsem pa najbolj akustično gledališče iz antične dobe. Verjeli ali ne, iz vseh kotov na vseh 55 "stopnicah", kjer so sedeli gledalci, se enako dobro sliši govor igralca s središčena prostora, kjer je nekoč stal oder.

Še več, obiskovalci radi izvedejo preprost poskus - na tla vržejo kovanec in žvenket se sliši po celotnem ogromnem sediščnem prostoru. Akustičnost navdušuje vse, ki si pridejo ogledati to "čudo" antičnega sveta, in tako lahko med fotografiranjem prisluhnete mednarodnemu zbiru najrazličnejših recitacij, pesmi, kratkih monologov, petju himn ali preprostemu "halooo", ki jih izvajajo turisti iz vsega sveta.

Nedavna raziskava, ki je skušala odkriti, kaj dela ravno to gledališče tako akustično, je pokazala, da je skrivnost v materialu, iz katerega so zgrajena stopničasta sedišča. Sedišča so namreč izklesana iz apnenca, ki zadrži nizkofrekvenčne zvoke, kot je na primer mrmranje množice, in ojača zvoke višjih frekvenc z odra.

Za zdravo telo je potreben zdrav duh
Gradbeni mojstri antične dobe so se vsekakor dobro spoznali na svoj posel. Teater v Epidavru je bil zgrajen v 4. stoletju pred našim štetjem v okviru velikega zdravilišča, ali bolje rečeno pravega zdraviliškega centra.

Grki so verjeli, da se je tukaj rodil sin boga Apolona Asklepij, ki je postal zavetnik zdravilstva in zdravnikov, zato so na tem idiličnem zelenem kraju v bližini morja zgradili zdravilišče za duha in telo. Bolno telo se je krepilo v termah, na športnih igriščih in z zdravili, ki jim jih je v sanjah predpisal sam Asklepij. A telo ne more ozdraveti, če ni zdrav tudi duh v njem, so verjeli, in zato so redno obiskovali gledališke predstave v zdraviliškem teatru.

Sprejel je lahko 15.000 ljudi
Prvotni teater, ki ga je zasnoval znan arhitekt Poliklet mlajši, je imel le 34 vrst sedežev za gledalce. Dodatnih 21 vrst pa je bilo zgrajenih v 2. stoletju pr. n. št. Po tej prenovitvi je gledališče lahko sprejelo kar 15.000 ljudi!

Danes tako laične kot obiskovalce iz gradbene stroke poleg akustičnosti navdušuje predvsem njegova simetrija in neverjetna vpetost v naravno okolje, saj se za odrskim prostorom odpira izjemen pogleda na čudovito zeleno pokrajino.

Ana Svenšek