Staro mestno jedro z za Nizozemsko značilnimi kanali. Foto: RTV SLO/S. Š.
Staro mestno jedro z za Nizozemsko značilnimi kanali. Foto: RTV SLO/S. Š.

Njegova osrednja lega in bližina Amsterdama (do letališča Schiphol je z avtom le slabe pol ure) privlači tako prebivalce kot podjetja.

V mestu ima danes sedež kar 15 % tujih podjetij, prisotnih na nizozemskem trgu, prebivalstvo pa naj bi se do leta 2020 povzpelo na 340.000. K temu bo močno pripomogla gradnja največjega stanovanjskega naselja na Nizozemskem, v katerem bo živelo okoli 100.000 ljudi.

Utrecht je sedež največje nizozemske univerze, na kateri se šola prek 60.000 študentov. Zato ne preseneča, da je mesto živahno in polno mladostne energije. Poseben pečat mu daje tudi staro mestno jedro z za Nizozemsko značilnimi, med seboj prepletenimi kanali, ozkimi hišicami, ki so pogosto kar brez zaves, starimi cerkvicami in mogočno stolnico.

T. Z. in A. K.

Že več kot 600 let na trgu, kjer je pred 2.000 leti nastalo mesto Utrecht, stoji njegov simbol, stolnica s 112 metrov visokim zvonikom. Na vrh vas vodi 465 stopnic, ob lepih dneh pa se vidi tudi 30 kilometrov daleč. Foto: RTV SLO/S. Š.
Utrecht je prežet s kanali. Turistične ladjice nudijo v povprečju uro dolge vožnje, med katerimi si mesto ogledate z druge perspektive, lahko pa se podate celo na oseminpolurno popotovanje po vodnih poteh. Foto: RTV SLO/S. Š.
Nizozemska je znana po tolerantnem odnosu do kajenja trave. V Utrechtu je barov, v katerih lahko kupite in pokadite opojne substance, sicer manj kot v prestolnici, a kljub temu so coffeeshopi pogost spremljevalec na sprehodu po ulicah. Foto: RTV SLO/S. Š.
Utrecht slovi tudi po pestrem kulturnem življenju. Ob podobnih prizorih, ki jih na ulicah ne manjka, se Nizozemci otresejo celo svoje pregovorne zadržanosti. Foto: RTV SLO/S. Š.
Kipi označujejo vhod v enega najbolj prestižnih in najdražjih lokalov v mestu, imenovanega Winkel van Sinkel. V njem so klub, restavracija, bar in dvorana, ki sprejme 850 gostov. Foto: RTV SLO/S. Š.
Ob osrednjem kanalu, imenovanem Oudegracht (Stari kanal), se vrstijo trgovine priznanih blagovnih znamk, pod njimi so drug poleg drugega barčki, restavracije in coffeeshopi, v stranskih ulicah pa je najti manjše, zasebne in bolj umetniške trgovinice. Foto: RTV SLO/S. Š.
Sobotni vrvež v središču mesta. Pogled na število koles jasno kaže, katero prevozno sredstvo je v Utrechtu glavno. Foto: RTV SLO/S. Š.
Skvot s pomenljivim imenom Ubica je bil v preteklosti kraj, kjer so delili poceni kosila in večerje, danes pa v njem v zaprtem krogu živijo in ustvarjajo skvoterji. Foto: RTV SLO/S. Š.
Včasih plovna ladja, danes pa še eden izmed coffeeshopov. Na drugi strani kanala pa je mestni zapor. Foto: RTV SLO/S. Š.
Vodni stolp, ki stoji kar sredi starejšega naselja vrstnih hišic, danes nima več prvotne funkcije. V njem so uredili vodni muzej, ki pripoveduje zgodbe o vodnih stolpih, izrabi vode in ravnanju s to dragoceno tekočino. Foto: RTV SLO/S. Š.
Vhod v kulturno-umetniški center Parnassos, ki pa ima poleg te še drugo, nastanitveno funkcijo. Tako v njem bivajo študenti iz tujine, med njimi kar nekaj slovenskih. Foto: RTV SLO/S. Š.