Mlini na veter še vedno meljejo žito. Foto: RTVSLO/A.L.
Mlini na veter še vedno meljejo žito. Foto: RTVSLO/A.L.

sicer pa je drugi po velikosti med Dodekaneškimi otoki.
Za Karpatos bi lahko rekli, da je eden najpestrejših, saj v vsej svoji veličini ponuja nešteto barv običajev, domačnosti, mediteranske pristnosti in nenavadne pokrajine.

Vseh dvanajst vasi in nekaj vasic, ki jih otok premore, se kiti s kamnitimi hišami z lesenimi, ročno izdelanimi klopmi in značilno notranjostjo. V vsaki naletite na ročna dela deklet, ki še vedno zelo spoštujejo tradicijo in živijo za poroko, ki obvezno traja tri dni.

Vsakemu turistu poleg božanskih plaž, kristalno čistega morja in dobre hrane zagotovo najbolje ostane v spominu najbolj severna vasica otoka Olympos. Vas, ki so jo v bizantinskem času zgradili prebivalci okoliških obmorskih naselij, ko so iskali zatočišče pred napadi piratov, je zaradi svoje odmaknjenosti od drugega dela otoka uspela ohraniti plamen izročila pred ugasnitvijo. Zanimiv pojav, ki ga opazite takoj, ko se sprehodite med hiškami Olymposa, so mlini na veter, ki še danes meljejo žito.

Visoko ležeči Olympos je nastal kot zatočišče pred pirati. Foto: RTVSLO/A.L.
Pogled iz ležalnika odpira nešteto razlogov za brezdelje. Foto: RTVSLO/A.L.
Cerkev v Stesu, majhni vasici, je bila prizorišče poroke, kjer se vsi vaščani zabavajo tri dni in tri noči. Foto: RTVSLO/A.L.
Mesahori je ena od vasic na zahodu otoka, znana pa je predvsem po prijaznem domačinu Manoliju, ki vse svoje goste vpiše na cvetlične lončke, še posebej rad pa ima Slovence. Foto: RTVSLO/A.L.
Zadnja hiša vasice Mesohori, kjer prebiva Grk Manoli in s svojo prijaznostjo očara številne turiste. Foto: RTVSLO/A.L.
Osrednji Karpatos je zelo hribovit, za gorami pa se po navadi skrivajo visoki klifi, ki jih je skozi čas oblikovalo morje. Foto: RTVSLO/A.L.
Glavni trg vasice Olympos, ki je najvišje ležeča vas Karpatosa na skrajnem severu otoka. Foto: RTVSLO/A.L.
Ena glavnih ulic Olymposa, kjer domačini ponujajo številne rokodelske umetnine. Foto: RTVSLO/A.L.
Domačini z veseljem vsaki turistki nadenejo tradicionalno pokrivalo, da o pohvalah, kako vam pristoji, ne govorimo. Foto: RTVSLO/A.L.
Nekateri mlini na veter so v precej zapuščenem stanju, razkrivajo pa čudovit pogleda na pokrajino. Foto: RTVSLO/A.L.
Utrujeni in zapuščeni mlini čakajo na radovedne turiste, ki jih zanimajo ostanki dolgoletne tradicije. Foto: RTVSLO/A.L.
Edini delujoči mlini so samo še na Olymposu, ki je najtežje dostopna vasica na Karpatosu. Foto: RTVSLO/A.L.