Katedrala na Wawlovem griču je kraj zadnjega počitka poljskih velikašev. Foto: RTV SLO/V.K.
Katedrala na Wawlovem griču je kraj zadnjega počitka poljskih velikašev. Foto: RTV SLO/V.K.


Poljska ima vse. Bogato kraljevsko zgodovino, razkošne dvorce in predvsem cerkve, ki arhitekturno segajo v vsa obdobja zgodovine. Nekoliko novejša značilnost so kipi in spomeniki pokojnemu papežu Janezu Pavlu II., ki so jih Poljaki postavili v skoraj vsakem mestecu. Ne glede na osebno veroizpoved imajo Poljaki sprejem katolicizma za pomemben mejnik v poljski zgodovini, saj je omogočil združitev v državo.

Med najbolj obiskanimi poljskimi mesti je gotovo Krakov, ki je bil prva prestolnica Poljske, in spada med najstarejša poljska mesta. Ustanovili so ga v 7. stoletju, prvi ostanki naselbin, ki so jih našli na Wawlovem griču, pa naj bi izvirali iz kamene dobe.


Krakow ostal nedotaknjen
Krakova med 2. svetovno vojno niso niso bombardirali, ker so ga za svoj sedež izbrali okupatorji. Zato so zgodovinske zgradbe v Krakovu ostale nedotaknjene, medtem ko so Nemci današnjo prestolnico Varšavo skoraj zravnali z zemljo, tako da so jo šele po vojni ponovno pozidali.


Aleksandra K. Kovač



























Krakov je staro mesto, ki počiva ob bregu reke Visle. Foto: RTV SLO/V.K.
Jagelonska univerza v Krakovu je druga najstarejša univerza v Evropi. Leta 1364 jo je ustanovil Kazimir Veliki, v njej pa so klopi drgnili tudi Nikolaj Kopernik, Marie Curie in Stanislav Lem. Foto: RTV SLO/V.K.
Znamenita tržnica Sukiennice v Krakovu je bila včasih središče mednarodne trgovine in je najstarejša poljska tržnica. Foto: RTV SLO/V.K.
Spomenik Adamu Mickiewiczu, slavnemu poljskemu pesniku, je priljubljeno zbirališče na krakovskem glavnem trgu. Postavili so ga leta 1898, na stoto obletnico pesnikovega rojstva, za sabo pa ima burno zgodovino. Leta 1940 so ga skoraj uničili nacisti. Večino kipov, ki sestavljajo spomenik, so šele leta 1955 prinesli iz Hamburga in spomenik ponovno obnovili. Foto: RTV SLO/V.K.
Katedrala Wawel spada med poljske nacionalne zaklade, saj je bila kraj kronanja poljskih monarhov. Baziliko z zlato kupolo, ki je postala zadnje počivališče poslednjih Jageloncev, je dal postaviti kralj Zigmund. Foto: RTV SLO/V.K.
Rojstna hiša pokojnega papeža Janeza Pavla II. v Wadowicah je po njegovi smrti postala romarsko in turistično središče. Obiskovalci si lahko ogledajo zibko, v kateri je kot dojenček spal mali Karol Woytila, ohranjena pa so tudi njegova šolska spričevala. Foto: RTV SLO/V.K.
Kipi papeža Janeza Pavla II. krasijo skoraj vsako, še tako majhno mestece. Foto: RTV SLO/V.K.
Poljaki verjamejo, da jih je združila katoliška vera, zato bogata notranjost cerkva jemlje dih. 500 let star leseni oltar v obliki triptiha, ki stoji v Marijini cerkvi v Krakovu, je najstarejši leseni oltar v Evropi. Foto: RTV SLO/V.K.
V katedrali na Wawlovem hribu so shranjena številna bogastva, med njimi dragocena tapiserija na sliki. Foto: RTV SLO/V.K.
Če pozorno pogledate, boste v zgornjem oknu zagledali trobentača. Zgodba pravi, da je trobentač v stolpu Marijine cerkve v Krakovu z melodijo opozarjal na približevanje sovražnikov. Nekoč ga je med igranjem zadela puščica in ga ubila. V spomin na ta dogodek trobentač še danes vsako uro zaigra melodijo, a nikoli do konca. Glasba se, v spomin na nesrečnega varuha mesta, sredi melodije prekine. Foto: RTV SLO/V.K.
Turizem za Poljake ni neznanka. S takšno kočijo se lahko popeljete na ogled mesta. Foto: RTV SLO/V.K.
Poljska je ponosna na svojo zgodovino in ohranja dediščino preteklosti. Verjeli ali ne, detajl na sliki je iz restavracije. Foto: RTV SLO/V.K.
Arhitekturni detajli razveselijo srce, tako kot tole vitražno stropno okno. Foto: RTV SLO/V.K.
Megalomanski spomenik v Katowicah je posvečen vsem padlim v obeh svetovnih vojnah. Foto: RTV SLO/V.K.
Dokaz, da je Poljska preživela socializem, so neosebna spalna naselja, ki jih najdemo v vsakem malo večjem mestu. Foto: RTV SLO/V.K.